242
  • Alo Bilgi

Vergi Beyan ve Bildirimlerinde Corona Virüs Tedbirleri

TÜRMOB Yaşam Hakkı Her Türlü Değerde Üstündür diyerek Meslek Mensuplarının uzatma ve tedbir taleplerini iletti.TÜRMOB, Vergi beyannamaleri, Vergi İncelemeleri  ve Prim Hizmet Belgelerinin ertelenerek mücbir sebep ilan edilmesini talep etti.

 

 

Vergi Beyanlarının Ertelenmesi ve Mücbir Sebep

Türmob Maliye Bakanlığına hitaben yazdığı Corona Virüs konulu yazısında,

Muhasebe Meslek Mensuplarının beyannameyi oluşturmak için temin edecekleri bilgi ve belgeler için mükellefler ile yakın temasa girdiğini, evrakları muhasebeleştirme sürecinde birçok evrak ile temas ettiğini bu nedenlen meslek mensuplarının ciddi risk altın kaldıklarını belirtti.

 

 

TÜRMOB, Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi, Konaklama vergisi, Geri Kazanım Katılım Payı gibi hayatıöıza yeni giren Beyannameler için halen eğitim sürecine ihtiyaç olduğundan dolayı bu beyanların öncelikle ertelenmesi veya beyan sürelerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

 

 

Defter Beratlarının Yüklenmesi, BA-Bs Bildirimleri gibi kamu finansmanı ile doğrudan bağlantılı olamyan tüm beyan ve bildirimde de ertelenmesinin yerinde bir karar olacağı belirtildi.

 

 

TÜRMOB açıklanan nedenlerle, Maliye Bakanlığından belirtilen tedbirlerin çok ivedi olarak alınmasını, salgının yayılım durumuna göre Mücbir Sebep ilnan edilmesini bu mümkün değil ise ülke genelinde vergi işlemlerine ilişkin görevler için süre verilmesisini talep etti.

 

 

Corona Virüs ve Vergi İncelemeleri

TÜRMOB Vergi Denetim Kuruluna yazdığı Corona Virüs ve Vergi İncelemeleri konulu yazısında TÜRMOB salgın tehlikesi geçinceye kadar vergi incelemelerine ara verilmesini talep etti.

 

 

Prim ve Hizmet Belgelerinin ertelenmesi

Sosyal Güvenlik Kurumunba iletilen yazı ile TÜRMOB,

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesine geçiş işlemlerinin ertlenmesini,

Aylık Prim Hizmet Belgelerinin verilme sürelerinin ertelenmesini,

Mart, Nisan ve Mayıs Aylarına ait Sigorta Prim ödeme sürelerinin ertelenmesini,

Salgın tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar, işe giriş-çıkış bildirimlerinin geç yapılmasından dolayı idari para cezası uygulanmamasını talep etti.

 

 

Mali Müşavirlere Kredi Sağlanması

TÜRMOB, Maliye Bakanlığından Corona Virüsün Muhasebe Bürolarına etkileri ve Meslek Menuplarının mevcut tahsilat sorunları sebebi ile Muhasebe Bürolarının zor günler yaşayabileceğini belirterek Muhasebe Büroları için kredi olanağı sağlanması gerektiği söyledi.











Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar