344
  • AHMET GÜNDÜZ

Türk-İş Kongreye Giderken İşçiler Diyor Ki!

İsa Karakaş

 

İşçi emekçilerinin önemli temsilcilerinden biri olan Türk-İş, 67 yıl sonra yarın “23. Olağan Kongre” sürecini başlatıyor.

 

Yıllarca bir araya gelemeyen Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in bir araya gelerek asgari ücret üzerindeki vergilerin azaltılması gibi konularda ortak tavır göstermesi bu kongreye olan  ilgi ve heyecanı daha da artırdı.

 

Üç büyük konfederasyonun bir araya gelerek çalışanların hakları ve sorunları konusunda ortak tutum benimsemeleri başta işçi emekçileri olmak üzere demokrasimiz açısından büyük kazanç olacaktır.

 

Bu yazımızı, gazetemize her gün çok sayıda gelen e-Mailler ile sosyal medyadan bizlere ulaşan işçilerin sorunlarına ayırdık.

 

İşçi alacak ve tazminatları garanti altına alınsın

 

Çeşitli ekonomik sıkıntılar ile diğer nedenlerle başta inşaat sektörü olmak üzere değişik sektörlerde çalışan işçiler, ücretlerini ve kıdem tazminatı alamadıkları yönünde çok sayıda e-Mail göndermektedir.

 

Bu bağlamda uzun yıllar çalışmasına rağmen işverenlerin konkordato ilan etmesi, iflas ve ödeme aczine düşmesi hâlinde işçilerin başta kıdem tazminatları olmak üzere tüm alacak ve tazminatlarının garanti altına alınması için işçiler, bu konularda çözümler üretilmesini istemektedir.

 

İşçilerden alınan vergi ve kesintiler azaltılsın        

  

Asgari ücretle çalışan işçiler dâhil tüm işçilerden gelir vergisinin yanı sıra %14 oranında SGK ve %1 oranında işsizlik sigortası prim kesintisi yapılmaktadır.

 

İşçiler, ayrıca yıl içerisinde vergi dilimine girmeleri nedeniyle %15’ten %20’ye kadar varan vergilerle büyük kayıplara uğramaktadır.

 

İşverenlere SGK aracılığıyla 14’ü aşkın teşvik ve destekle önemli oranda prim indirimi yapılmaktadır. Oysaki işsizlik sigortası fonuna önemli katkı yapan işçilere indirim söz konusu değildir.

 

İşçiler özellikle asgari ücret üzerinden alınan kesintilerin azaltılmasını ve asgari ücretin 2020 yılında makul düzeyde artırılmasını talep etmektedir.

 

İşçiye kayınvalide izni verilsin

 

İşçinin kayınvalidesi, kayınpederi ya da eşinin kardeşlerinin ölümünde bir gün bile mazeret izin hakkı yokken, memurun kayınvalidesi, kayınpederi ya da eşinin kardeşlerinin ölümünde ise -sıkı durun- her biri için tam 7 (yedi) gün ücretli mazeret izni var. İşçiler, kendilerine de kayınvalide, kayınpeder ya da eşlerinin kardeşlerinin ölümünde en az birer gün de olsa mazeret izinlerinin verilmesini talep etmektedir.

 

Kadın ve çocukların sosyal güvenliği

 

Değişik çalışma şekilleri ve faaliyetlerine bağlı olarak kadınların ve çocukların sosyal güvenlik işlemleri ile sosyal güvenlik yardımlarına erişimi farklılıklar arz etmektedir. Gerek kadınların gerekse çocukların tüm sosyal güvenlik haklarına daha kolay ulaşmaları ve bu konuda bilinçlenmelerine katkıda bulunmak üzere Türk-İş’in 23. Kongresine de yetiştirilmek üzere Türk Metal Sendikası tarafından talep edilen “Kadın ve Çocukların Sosyal Güvenliği” isimli kitabı kısa sürede hazırlayarak kongreye yetiştirdim. Çeyrek asrı aşkın sosyal güvenlikçi olarak bugüne kadar kaleme almış olduğum 50’den fazla kitap arasında hiç kuşkusuz benim için en anlamlı eserlerden biri olmuştur. Böylesi anlamlı bir kitabı kadın ve çocuklara kazandıran Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Sayın Pevrul Kavlak ile Dr. Naci Önsal’ı tebrik ediyorum. Bu kitabın tüm kadınlara ve çocuklara faydalı olmasını temenni ediyorum.

 

Zehra Erkut Hanım, bildirim sürelerinin bitmesini  beklemeden iş sözleşmenizin feshinin size tebliğ edildiği tarihten itibaren en geç bir aylık süreyi geçirmeden ara buluculuk yoluna başvurmanız gerekir. Aksi takdirde işe iade hakkınızı kaybedersiniz.

 

***

 

Serdar Yıldız Bey, 05.03.1952 doğumlu annenizin hiç sigorta primi yoksa babanızın (yaşıyorsa) geliri dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen ortalama aylık geliri, 609,67 TL’den az ise, annenize 65 yaş aylığı bağlanabilir.

 

***

 

Abdullah Burçak Bey, emekliliğinize esas yaşınızın hesabında 18 yaşınızı doldurduğunuz tarih esas alınacaktır. Ancak adınıza ödenmiş bütün primleriniz emeklilik hesabında eksiksiz olarak dikkate alınır.

 

***

 

“Öğrenmeyi bırakan kişi yirmisinde de olsa, sekseninde de olsa yaşlıdır. hayattaki en muhteşem şey zihni genç tutmaktır.”  Henry Ford

 

 

Türkiye Gazetesi 

İsa KarakaşSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar