233
  • Alo Bilgi

Torba Yasada Yeni GSS Düzenlemesi

Parttime çalışmayı arttıkmak için GSS uygulamasında yeni düzenleme. Ayda 9 ile 20 gün arasında çalışanlar GSS primi ödemekten kurtulacaklar.

 

 

Düzenli bir sigortalı işi olmayan, kısmi süreli çalışanlar, puantaj usulü ile çalışanlar ve ev hizmetlerinde çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için torba yasa ile yeni düzenlemeye gidildi.

 

 

Ayda yirmi günden az sigortalı çalışanlara genel sağlık sigortası (GSS) primi kolaylığı sağlandı. Ayda 9 ile 20 gün arasında çalışanlar GSS primi ödemekten kurtulacaklar. Bu kişilerin sağlık hizmetinden yararlanmak için artık GSS primi ödemesi gerekmeyecek.

 

 

Eski düzenlemeye göre, “06 – Kısmi istihdam”, “17- Ev hizmetlerinde 30 günden eksik çalışma” ve “07 – Puantaj” kodu kapsamında çalışan sigortalıların prim ödeme gün sayısı 20 gün ve daha az ise eksik genel sağlık sigortası (GSS) primlerini 30 güne tamamlamaları gerekiyordu. Ay içindeki sigortalı çalışma süresi 21 gün ve üzeri olanlar ayrıca GSS primi ödemiyordu. Ay içinde 20 gün ve daha az sigortalı çalışması olanlar, eksik günlerinin GSS primini 30 güne tamamlamadan sağlık hizmeti alamıyordu.

 

 

Bu kişilerin hane içinde kişi başına geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az ise prim ödemeleri gerekmiyor. Ayrıca, eşi, anne babası veya çocukları üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişiler, eksik GSS primlerini tamamlamaktan muaf tutuluyor.

 

 

Günlük 2.94 TL Prim

4/a, 4/b ve 4/c’li çalışmasından dolayı zorunlu sigortalı olmayanlar, her ay brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında GSS primi ödüyorlar. 2020 yılı itibarıyla GSS primi günlük 2.94 TL, aylık 88.29 TL düzeyinde bulunuyor. Sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayan ve hane içinde kişi başına geliri asgari ücretin 3’te 1’inden fazla olanların, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden sağlık hizmeti alabilmek için ayda 88.29 TL prim ödemeleri gerekiyor.

 

 

Ayda 20 gün ve daha az sigortalı çalışanların, 30 günden eksik her gün için 2.94 TL prim ödemesi gerekiyordu. Örneğin, ayda 10 gün part time çalışan bir kişi, sağlık hizmetinden yararlanabilmek için 20 gün X 2.94 TL’den toplam 58.80 TL prim ödemek zorunda kalıyordu. Ayda 20 gün çalışan kişi ise 29.40 TL prim ödemeden sağlık hizmeti alamıyordu.

 

 

Artık Ayda 9 Gün Sigortalı Çalışmak Yeterli

Geçen hafta cuma günü yürürlüğe giren düzenleme uyarınca, ayda 9 gün sigortalı çalışanlar, eksik günlerin primini 30 güne tamamlamaya gerek kalmadan sağlık hizmetinden yararlanabilecekler. Yapılan bu düzenleme sayesinde, ayda 9 gün ile 20 gün arasında sigortalı çalışan kişilerin tamamı, GSS primini 30 güne tamamlamaktan kurtulmuş oldu. Artık sadece ayda 8 gün ve daha az sürelerde sigortalı çalışanlar eksik GSS primlerini 30 güne tamamlamak zorunda kalacaklar.

 

 

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Tamamı Gss Priminden Kurtuldu

Kanuna göre, ayda 10 günden fazla ev hizmetlerinde çalışanların sigortalarının yaptırılması zorunluluğu bulunuyor. Bir ailenin yanında haftada 3 gün ev hizmetlerinde çalışan kişinin, sağlık hizmeti alabilmek için ayda 18 günlük GSS primi ödemesi gerekiyordu. Bu da aylık 52.92 TL’yi buluyordu. Yapılan yeni düzenlemeyle, ev hizmetlerinde ayda 10 günden fazla çalışanların tamamı GSS primi ödeme yükümlülüğünden kurtulmuş oldu.

 

 

Amaç Part Time Çalışmayı Artırmak

Meclis’teki görüşmeler sırasında kabul edilen önergenin gerekçesinde, yapılan düzenleme sayesinde eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primleri kendilerince ödenen kısmi süreli çalışan sayısının azaltılması ve kısmi süreli çalışmayı teşvik ederek bu kapsamda istihdam edilen kişi sayısının artırılmasının amaçlandığı belirtildi.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar