243
  • Alo Bilgi

Taşeron , 4/D Kamu İşçileri Dikkat Resmi Gazete’de Yayımlandı

Taşeron ve kamu işçilerini ilgilendiren düzenleme , Resmi Gazete ‘nin bugünkü sayısında yayımlandı ve kanun halini aldı.

 

 

Taşeron işçiler ve kamu işçilerini ilgilendiren kanun yasalaştı.

Resmi Gazete ‘nin bugünkü sayısında önemli bir karar yayımlandı. 7244 sayılı Yeni Koronavirüs (COVID-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun , Resmi Gazete ‘nin 17 Nisan 2020 sayısında yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

 

 

Yürülüe giren kanunda taşeron işçiler ile 4/Dli işçileri , belediye işçilerini ilgilendiren maddeye de yer verildi.  Söz konusu maddede, coronavirüs nedeniyle toplu sözleşme görüşmelerinin 3 ay ertelenmesi kararına varıldı.

 

 

Resmi Gazete ‘de yayımlanan karar şu şekilde:

“18/10/2012 tarihli ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu kapsamındaki yetki tespitlerinin verilmesi, toplu iş sözleşmelerinin yapılması, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavta ilişkin süreler bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay süreyle uzatılmıştır. Cumhurbaşkanı, bu bentte yer alan üç aylık süreyi bitiminden itibaren üç aya kadar uzatmaya yetkilidir.”

 

 

TBMM ‘DEN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi resmi sayfasında yayımlanan bilgilendirme broşüründe de söz konusu maddeye şu şekilde yer verildi:

 

 

 

 

TOPLU SÖZLEŞME GÖRÜŞMELERİ NE ZAMANDI?

Toplu sözleşme görüşmeleri tarihlerinin detayları şu şekilde:

Kadroya geçen 4/D’li işçiler , hala 2018 yılında imzalanan YHK kararına göre maaş zammı alıyor ve bu sözleşme kapsamındaki haklardan faydalanabiliyor. Kadro öncesi imzalanan bu sözleşme ise büyük hak kayıplarını beraberinde getiriyor. YHK ile imzalanan toplu sözleşme bu yıl sona eriyor ve yeni toplu sözleşme tarihi olarak 31 Ekim 2020 tarihi açıklandı.

 

 

Belediye işçilerinin toplu sözleşme süresi ise 30 Haziran 2020 tarihinde sona erecekti. Erteleme kararı belediye işçilerine etki edecek ve toplu sözleşme görüşmeleri yapılamayacak.

 

 

NE ZAMAN BİTECEK?

Erteleme kararı , koronavirüs nedeniyle alındı. Virüs tehlikesinin azalması durumunda toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayında yapılabilecek. Ancak virüs tehlikesi geçmezse erteleme 3 ay daha olacak ve toplu sözleşme görüşmeleri Ekim-Kasım aylarına kalacak.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar