206
  • Alo Bilgi

Süre Verilmeden Yapılan Fesihte İş Arama İzin Ücreti Ödenir Mi?

Bu Yıl Emekli Olabilir Miyim?

Soru: 15 Eylül 1967 doğumluyum. Bağkur giriş tarihim 1 Ekim 1994. Toplam Bağkur’a 5227 gün, SSK’ya da 3510 gün prim ödemem var. Askerliğimin tamamını borçlanırsam, bu yıl emekli olabilir miyim? ● Yusuf ALKAN

Cevap: Askerliğinizin tamamını borçlanarak, bu yıl emekli olamazsınız. SSK prim ödemeniz Bağkur’dan sonraysa, 5675 günden fazla priminiz olduğundan askerlik sürenizin 130 gününü borçlanıp, 54 yaşı dolduracağınız 15 Eylül 2021’de emekli olabilirsiniz.

 

 

SÜRE VERİLMEDEN YAPILAN FESİHTE İŞ ARAMA İZİN ÜCRETİ ÖDENİR Mİ?

SORU: Fesih bildirim süresinin ücreti peşin ödenerek yani bildirim süresi verilmeden işçinin çıkartıldığı durumlarda, iş arama izin süresi ücreti ödenmesi gerekiyor mu? ● İSHAH

CEVAP: 4857 sayılı İş Kanunu’nun 27’nci maddesince; iş sözleşmesinin fesih bildirim süresi verilerek fesih edilmesi halinde, işçiye yeni bir iş araması için, çalışma saatleri içinde, ücret kesintisine gidilmeden günde iki saatten az olmamak üzere, ‘yeni iş arama izni’ verilmektedir. Yeni iş arama izni süreli fesihlerde söz konusudur.

Feshi ihbar (bildirim) süresi ücretinin peşin ödenerek iş sözleşmesi feshedilen işçiye, fesih süresi verilmediğinden yeni iş arama izni ücreti verilmesi de gerekmez.

 

 

ASKERLİK BORÇLANMASI İLE EMEKLİ AYLIĞIMI YÜKSELTEBİLİR MİYİM?

Soru: 29 Ekim 1971 doğumluyum. İlk sigorta girişim Temmuz 1989’da oldu. 5675 gün prim ödemem var. Prim günüm yeterli olduğu için prim ödemiyorum. 1999’da yaptığım askerliği borçlanarak emekli maaşımı yükseltebilir miyim? ● Fahrettin TOPATAN

Cevap: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 51 yaşınızı dolduracağınız 29 Ekim 2022’de emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanmasının emekli aylığını yükseltip yükseltmeyeceği, yükseltecekse ne kadar yükselteceği, çalışma hayatı boyunca üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı ile prim ödenen dönemlere göre değişir. Bu veriler olmadan sorunuz cevaplandırılamaz.

Ancak asgari ücret üstünden prim ödemişseniz, borçlanma emekli aylığınızı yükseltmez. Çünkü taban aylık uygulaması ile zaten hak edilenden fazla aylık bağlanmaktadır. Ancak prime esas kazancın üst sınırından veya üst sınıra yakın bir kazanç tutarı üstünden prim ödemişseniz, askerlik yaptığınız dönemdeki prime esas kazancın üst sınırından borçlanmanız halinde emekli aylığınızı bir miktar yükselir.

 

 

PRİM ÖDEMESENİZ DE 58 YAŞI DOLDURUNCA EMEKLİSİNİZ

SORU: 16 Nisan 1969 doğumluyum. Bağkur başlangıç tarihim 7 Ocak 1992. Toplam 18 yıl 5 ay 27 gün prim ödemem var. 2012’de Bağkur’dan çıktım. Şu an çalışmıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? ● Polat YILMAZ

CEVAP: 15 tam yıldan fazla prim ödemeniz bulunduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca sigortalı bir işte çalışarak, 1260 gün prim ödeyerek de emekli olmanız mümkün (Hemen başlayıp arar vermeden prim ödemeniz halinde 2023 yılı Kasım ayı sonunda).

 

 

Ekrem Sarısu / Posta GazetesiSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar