Yükleniyor

Uzmanlarımıza Sorulan Sorular Tüm merak ettiklerinizi uzmanından öğrenin

4

ELDEN ALDIĞIM MAAŞ ÖDEMELERİ HAKKINDA

10 yıldır çalıştığım özel bir firmada maaşımın bir kısmını elden alıyorum, fakat sigortam hep asgari ücretten yatırılıyor. Elden aldığım bu tutarların da geriye dönük olarak sigortama yansıması için ne yapmam gerekir?

?

APARTMAN YÖNETİMLERİNİN TUTMASI GEREKEN DEFTERLER NELERDİR?

APARTMAN YÖNETİMLERİNİN TUTMASI GEREKEN DEFTERLER NELERDİR?

?

APARTMAN VE SİTELERDE AİDAT FAZLALIKLARI GERİ İADE EDİLİR Mİ?

APARTMAN VE SİTELERDE AİDAT FAZLALIKLARI GERİ İADE EDİLİR Mİ?

?

Limited Şirket Aktifinde Kayıtlı Mesken Satışı

Ana Faaliyet Konusu Gayrimenkul alım-satım-kiralama faaliyeti olmayan Limited Şirketin aktifine mesken 5 yıl önce alınmış o yıldan bugüne zaman zaman şirket müdürü ve üçüncü şahıslara kiraya verilmiş hepsi için elde edilen kira geliri kurum kazancına kdv li fatura kesilerek ilave edilmiştir, 2 yıldan fazla bilanço aktifinde bulunan 150 m2 den büyük bu meskeni bugün satmış bulunmaktayız. KDV (madde 17/4-r) ve kurumlar vergisi (5/1-e) istisnalarından yararlanabilirmiyiz. Tapu devri 25.03.2021 tarihinde yapıldı. Faturayı Nisan ayında kesebilirmiyiz. Mukteza istememiz halinde mukteza gecikirse kdv beyannamesini ihtirazi kayıtla verebilirmiyiz. Saygılarımla.

?

Tasfiye payı nedir?

Tasfiye payı ne şekilde vergilendirilir?

?

İnternet üzerinden yayın yapan bir yerel gazetenin muhasebe işleriyle alakalı?

Bir konuda mesleki bilginize ihtiyacım var. İnternet üzerinden yayın yapan bir yerel gazetenin muhasebe işlerini yapmaktayım. Faaliyet kodu ve konusu olarakta 581301 GAZETELERİN YAYIMLANMASI (Haftada en az 4 Kez yayım yapan ve Reklam Gazeteleri dahil) olarak Vergi Dairesinde kayıtlı. Gazetenin adı da GAZETE CANERİ dir. İnternetten siteye bakabilirsiniz. 2020 Yılı yayım geliri olarakta sadece 12 bin tl dir. Oda Belediyemizin sosyal sorumluluğu olarak gazetemize verdiği maddi destekten kaynaklanıyor. 2020 Yılında E DEFTER’ e geçilecek mi geçilmeyecek mi tartışıkırken biz 2020 yılını Defter Beyan sistemi üzerinden İşletme Hesabı olarak beyanlarımızı yaptık. Fakat şimdi çok endişeliyim. 2021 yılını E DEFTER olarak mı yoksa gene Defter Beyan üzerinden mi devam edeceğiz. Bu konuda araştırma yapmama rağmen net Bir bilgi edinemedim. Sizden isteğim Faaliyetimiz konu su gereği E DEFTER tutma zorunluluğumuzun olup olmadığıdır. Bu konuda yardımcı olacağınız düşüncesiyle vereceğiniz bilgiden dolayı çok teşekkür ederim. Saygılarımla

?

E-Defter Hakkında

E-İrsaliye kullanımı nedeniyle E-deftere geçmek zorunlu mu?

?

Devir ve tam bölünme süreci hk.

Devir ve tam bölünme işlemlerinde verginin ödenmesi ne şekilde olmaktadır?

5

Kâr ve Zarar Ortaklığı Belgesi Karşılığında Ödenen Kâr Payları

Kâr ve zarar ortaklığı belgesi karşılığında ödenen kâr paylarında vergi kesintisi var mıdır ?

2

Bağkur hakkında bilgi

Merhaba, ben 2004 Şubat ayında şahıs adına şirket kurdum. Maalesef bağkura bilgi verilmemiş. Tüm evraklarım var. O dönem için bağkur kaydı mümkün mü ? Bu konuda hangi yolları izlemeliyim ?

Uzmana Soru Sor

Aklınıza takılan veya merak ettiğiniz bir soru mu var ?

Süreç Nasıl İşler ? Dört adımda tüm merak ettiklerinizi öğreniyorsunuz

Sisteme Giriş Yapın

Sorunuzu Sorun

Cevapları Toplayın

Bilgileri Değerlendirin