Yükleniyor

Uzmanlarımıza Sorulan Sorular Tüm merak ettiklerinizi uzmanından öğrenin

?

Devam eden bir istirahat raporu varken işten ayrılan bir sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneği öd

Devam eden bir istirahat raporu varken işten ayrılan bir sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneği ödenir mi?

?

Vergi Kesintisinin Yapılıp Da Ödenmemesi Hk.

Vergi Kesintisinin Yapılıp Da Ödenmemesinden Kimler Sorumludur?

?

Ne Zaman Emekli Olabilirim

Merhaba, 17/06/1969 Doğumluyum Çıraklıktan İlk 01/010/1987 Girişim Var Fakat Uzun Prim Yatırma Günüm 03/02/1992 Tarihinde SSK Girişim Var Toplam 8828 Günüm Var Ne Zaman Emekli Olabilirim. Tşk. Mustafa.

?

Askerlik borçlanması

Merhabalar, Doğum tarihim Ocak 1971, ilk sigortaya giriş Haziran 1991 tarihinde oldu. Askerliğimi 1992-1993 yıllarında 15 ay olarak yaptım. Halen çalışmaya devam ediyorum. 7000 günüm var. 1. sorum; ne zaman emekli olabilirim. 2. sorum; Askerlik tarihim 2000 yılı öncesi olduğuna göre bağlanacak emekli maaşını artırmak için askerliğimi ödemem doğru olur mu? Olur ise emekli maaşıma etkisi ne kadar olur. Teşekkür ederim.

?

KOSGEB Destek

Çin'den Amerika'ya ürün satacağım e ticaret ortamında KOSGEB'den giririşimcilik sertifikası alarak ya da başka bir şekilde para desteği alabilir miyim? 30 yaş altı SGK lı özel şirket çalışanıyım.

?

Emeklilik koşulları

Merhaba, 1) Sigortalı olarak işe başlangıç tarihim 02/10/1989 sigorta sicil no : 3400019034412 (SSK) Ancak ilk işyerinden yatırılmış primler hizmet dökümünü aldığımda görünmüyor. 1997 yılına kadar yüksek lisans ve doktora eğitimim devam ettiği için sürekli çalışmadım. 2004 yılına kadar özel şirkette, 2014 yılına kadar da vakıf üniversitesinde SSK'lı olarak çalıştım. (2004-2006 arasında boşluk var) 2) 2014 Şubat ayından beri Doçent öğretim üyesi olarak devlet üniversitesinde çalışmaktayım. HİTAP hizmet dökümünü aldığımda şu bilgileri veriyor. Toplam Hizmet 23 yıl 11 ay 3 gün Kıdem Aylığı Hizmeti 7 yıl 0 ay 5 gün Kazanılmış Hak Aylığı Süresi 7 yıl 0 ay 5 gün Emekli Keseneği Esas Aylığı Süresi 24 yıl 0 ay 3 gün 3) Emekliliğe ilişkin Hitap'daki bilgiler de şöyle: Emeklilikte 55 yaşa tabidir. 10.04.2022 tarihinde, 25 yıl hizmeti doldurduğu takdirde emekliliğe hak kazanır. 75 Yaş Sınırına Tabi Olup 10.04.2042 Tarihine Kadar Çalışabilir. Sorularım şu şekilde: 1- SSK'nın emeklilik şartlarını sağladığımdan şu anda emekli olmak istersem SSK emeklisi olabilir miyim? 2- Eğer olabiliyorsam SSK emeklisi olduğumda ne kadar maaş alabilirim? 3- 1994-1997 yılları arasında doktora öğrencisiydim ve çalışmadığım bir dönem var. Bu dönemi borçlanarak (ödeyerek) 55 yaş olan süreyi 54'de indirebilir miyim? Bu şekilde 25 hizmet yılı da tamamlanmış olur ve emekli olabilir miyim? 4- Bu şekilde emekli olursam ne kadar emekli maaşı alırım? Gerekli görürseniz hitap hizmet dökümünü de hemen yollayabilirim. Hizmet bedelini de belirtirseniz banka hesabınıza hemen göndereyim. İlginiz için teşekkür ederim, İyi çalışmalar dilerim, Murat Öztürk

5

65 yaş üstü için emeklilik

65 yaş üzerindeyim ve 1850 gün sgk primim var, bu şartlarda emeklilik için ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler,

?

Genel Kurul Toplantıları Hakkında

Yapacak olduğumuz genel kurul toplantısı için bağımsız denetçi atama süreci nasıl olmaktadır?

?

Tasfiye payı nedir?

Tasfiye payı ne şekilde vergilendirilir?

?

7256 Yapılandırma

Sayın Uzmanım; 7256 sayılı kanuna göre, geçmiş dönemlerde yapılandırdığımız ancak ödemelerini yapamadığımız borçlarımızn bu kanuna göre yeniden yapılandırılması mümkün mü?

4

GEÇMİŞ YIL FATURASI

Merhaba, Geçmiş yıla ait tarafımıza düzenlenmiş olan bir faturadaki matrah ve kdv'yi nasıl kayıtlarımıza alabiliriz ?

?

İnternet üzerinden yayın yapan bir yerel gazetenin muhasebe işleriyle alakalı?

Bir konuda mesleki bilginize ihtiyacım var. İnternet üzerinden yayın yapan bir yerel gazetenin muhasebe işlerini yapmaktayım. Faaliyet kodu ve konusu olarakta 581301 GAZETELERİN YAYIMLANMASI (Haftada en az 4 Kez yayım yapan ve Reklam Gazeteleri dahil) olarak Vergi Dairesinde kayıtlı. Gazetenin adı da GAZETE CANERİ dir. İnternetten siteye bakabilirsiniz. 2020 Yılı yayım geliri olarakta sadece 12 bin tl dir. Oda Belediyemizin sosyal sorumluluğu olarak gazetemize verdiği maddi destekten kaynaklanıyor. 2020 Yılında E DEFTER’ e geçilecek mi geçilmeyecek mi tartışıkırken biz 2020 yılını Defter Beyan sistemi üzerinden İşletme Hesabı olarak beyanlarımızı yaptık. Fakat şimdi çok endişeliyim. 2021 yılını E DEFTER olarak mı yoksa gene Defter Beyan üzerinden mi devam edeceğiz. Bu konuda araştırma yapmama rağmen net Bir bilgi edinemedim. Sizden isteğim Faaliyetimiz konu su gereği E DEFTER tutma zorunluluğumuzun olup olmadığıdır. Bu konuda yardımcı olacağınız düşüncesiyle vereceğiniz bilgiden dolayı çok teşekkür ederim. Saygılarımla

?

E-Defter Hakkında

E-İrsaliye kullanımı nedeniyle E-deftere geçmek zorunlu mu?

?

Devir ve tam bölünme süreci hk.

Devir ve tam bölünme işlemlerinde verginin ödenmesi ne şekilde olmaktadır?

?

Kosgeb Destekleri Gelir ve Kurumlar Vergisine Tabi midir?

İşletmelerin aldığı makina desteği, hibe desteği, işyeri açma desteği gibi aldığı kosgeb teşviklerini geçici vergi veya gelir beyannamesinde beyan edecek miyiz?

?

BAĞIMSIZ DENETİM

Muhasebe ve Uluslararası Raporlama yüksek lisans programına devam ediyorum bu kapsamda almış olduğum derslerden sürekli eğitim kredisi elde edebilir miyim?

5

7256 SAYILI BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI KANUNUNA HANGİ BORÇLAR GİRMEKTEDİR.

7256 SAYILI BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI KANUNUNA HANGİ BORÇLAR GİRMEKTEDİR.

5

VEFAT EDEN SERBEST MESLEK ERBABININ DEMİRBAŞLARINA KDV HESAPLANMALI MIDIR?

Vefat eden SERBEST MESLEK ERBABININ DEMİRBAŞLARINA KDV HESAPLANMALI MIDIR? Beyannameleri ne zaman verilir.

5

Çalıştığım Resmi Kurumda İş Kazası Geçirdim. Hangi Sürede ve Nereye Müracaat Etmem Gerekir?

Amcam devlet kurumunda işçi olarak çalışıyordu. Bir yangın esnasında Yangını sündürmeye çalışırken merdivenden düştü. Sağ kalçasında birinci dereceden kırık oluştu. Uzun bir tedavi sürecinden sonra daha önce yaptığı işi yapamayacağını ve yüzde otuz efor kaybı oluştuğuna dair kesin rapor aldı. Bu rapora dayanarak çalıştığı kurumdan maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilir mi? Teşekkürler

5

Katılma Hesabı Karşılığında Ödenen Kâr Paylarında Vergi Kesintisi

Katılım Bankaları Tarafından Katılma Hesabı Karşılığında Ödenen Kâr Paylarında Vergi Kesintisi Var Mıdır?

5

Yasal miras paylaşımı nasıl yapılır?

Yasal miras paylaşımı nasıl yapılır? Vasiyetname yoksa mal paylaşımı nasıl yapılır?

4

Miras paylaşımında ki belirsizlik hakkında yardım

Ölen ve çocuğu olmayan dayımızdan kalan mirasın paylaşımında nasıl bir hak sahibi olduğumuz konusunda kıymetli avukatlarımızdan bilgi almayı umuyorum, Rahmetli dayımızın öldükten sonra kendine ait 1 ev 1 arsa ve bankada bir miktar para olduğu ortaya çıktı, kalan taşınmazlardan arsanın 1960 yılında edinildiği diğer mirasa konu malların 2018 yılında edinildiği bilgisini aldık, bu durumda sağ kalan eşin hakkı ve bize düşen miras payı nasıl hesaplanır, 2002 öncesi edinilen mallarda eşin 1/4 üne ortak olma durumu var mıdır? Ayrıca hiç bir geliri olmayan yengemizin üzerine 2018 yılında yapılan 2 adet daha gayrimenkulun olduğu ortaya çıktı, hiç bir geliri ve ailesinden de gelen maddi kanıtlanabilir destek olmadığı için bu gayrimenkullerden de hak iddia edebilir miyiz? Teşekkürler.

4

Satış ve Pazarlama alanında iş hayatına yeni başlayan kişiler nasıl başarılı olabilir?

Satış ve Pazarlama alanında iş hayatına yeni başlayan kişiler nasıl başarılı olabilir?

5

Assistant Brand Manager ne iş yapar?

Assistant Brand Manager ne iş yapar? Assistant Brand Manager olarak görev ve sorumluluklarınız nelerdir?

5

Finans Departmanları ne iş yapar?

Finans Departmanları ne iş yapar? Pfizer Finans Departmanı'nın görevleri nelerdir?

3

Askerlik borçlanması ile emeklilik

22.02.1970 doğumluyum. Sigorta ilk giriş tarihim 10.01.1991 ve askerlik öncesi. 7300 gün prim ödemem var, halen çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim?

5

Kâr ve Zarar Ortaklığı Belgesi Karşılığında Ödenen Kâr Payları

Kâr ve zarar ortaklığı belgesi karşılığında ödenen kâr paylarında vergi kesintisi var mıdır ?

5

Finans sektörü gereksinimleri

Finans alanında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir?

2

Bağkur hakkında bilgi

Merhaba, ben 2004 Şubat ayında şahıs adına şirket kurdum. Maalesef bağkura bilgi verilmemiş. Tüm evraklarım var. O dönem için bağkur kaydı mümkün mü ? Bu konuda hangi yolları izlemeliyim ?

Uzmana Soru Sor

Aklınıza takılan veya merak ettiğiniz bir soru mu var ?

Süreç Nasıl İşler ? Dört adımda tüm merak ettiklerinizi öğreniyorsunuz

Sisteme Giriş Yapın

Sorunuzu Sorun

Cevapları Toplayın

Bilgileri Değerlendirin