+75.000 Uzman Yanıtında Arama Yapın

Şirketimiz Ana sözleşme ile 10 yıl için şirket ortaklarından biri müdür tayin edilmiştir. Yani şirket müdürümüzün görevi halen devam etmektedir. Sözleşme ile ortak içinden atamış olduğumuz dürümüzü görevden alabilir miyiz?

Türk Ticaret Kanunu'nun 630. maddesinin 1.paragrafında "Genel kurul, müdürü veya müdürleri görevden alabilir, yönetim hakkını ve temsil yetkisini sınırlayabilir." Ayrıca 2. Paragrafında "Her ortak, haklı sebeplerin varlığında, yöneticilerin yönetim hakkının temsil yetkilerinin kaldırılmasını veya sınırlandırılmasını mahkemeden isteyebilir. " dendiğinden, dışarıdan müdür olarak atanan kişi genel kurul kararı ile görevden alınarak yeni bir kişi müdür tayin edilebilir.

Kaan Tekiner 40 görüntülenme, cevap yok

Cevaplayın

Bir hesabınız var mı? Giriş yapın