218
  • serpil

Şirketler ‘Evden Çalışma’ Tedbiri İçin Plan Yapmalı

Koronavirüs Çin’den sonra hızla Avrupa’yı etkisine altına alırken, birçok ülkede ‘evden çalışma’ gündeme geldi. Türkiye’de böyle bir durum yaşanmasa da, işverenler tedbir olarak hazırlıklarını yapmaya başlayabilir. 

 

 

Yeni tip koronavirüs bütün dünyayı etkisi altına aldı. Çin’de başlayan ardından hızla Avrupa’da da görülen yayılma turizm başta olmak üzere pek çok sektörde bu yılın zor geçeceğini gösterdi. Kalabalık alanların virüsün yayılma riskini artırması nedeniyle pek çok alanda tedbirler alınıyor.

 

 

KALABALIK OFİS RİSKLİ

Bütün bu yaşanan gelişmeler özellikle Avrupa’da virüsün daha da yayılmasının engellenmesi için işyerlerinin tatil edilmesi durumunda evden çalışmanın alternatif olabileceğini gündeme getirdi. Örneğin Avrupa Merkez Bankası, 3 bin 500 çalışanına pazartesiden itibaren evden çalışmaları gerektiğini bildirdi. Bu bildirimin amacının da koronavirüs nedeniyle işyerlerinin tatil edilmesi gerekirse faaliyetlerin sürdürülüp sürdürülemeyeceğinin test edilmesi olduğu açıklandı. Bu uygulama virüsün henüz girmediği ülkemiz için de çalışanlara yönelik alınabilecek tedbirler konusunda dikkate alınabilir. Plazalar ve iş merkezleri de bu çerçevede riskli alanlar. Ofis gibi işyerlerinde de çalışanların yakın temas halinde olması kalabalık çalışan grubu olmasa da risk doğuruyor. İşverenler bazı koruyucu tedbirleri almalılar. Bunlardan ilki işyerlerinin hijyenik hale getirilmesi olacaktır.

 

 

HİJYENİK HALE GELMELİ

İşyerlerinin hijyen hale getirilmesi için öncelikle lavabo, tuvalet gibi kullanım alanlarının temizliği sağlanmalı ve bunun korunması için gerekli önlemler alınmalı. Giyinme odalarının olduğu işyerlerinde bu odaların sterilizasyonu sağlanmalı ve temizlik kriterlerine göre düzenli olarak temizlik yapılmalı. Bunun dışında genel korunma tedbiri olarak ellerin sık ve doğru bir şekilde yıkanmasının sağlanması için işçileri bilgilendirici faaliyetler yürütülmeli.

 

 

ÇALIŞANLARDAN YAZILI ONAY ALINMALI

İşverenler çalışanların işe gidip gelirken toplu taşımada da riske maruz kalmamaları adına evden çalışmayı gündemlerine alabilir. Örneğin bir firmanın satış birimi rotasyonla 1 ay içinde haftalık periyotlarla evden çalışabilir. Böyle bir tedbir alınması için işverenin bu yönde bir planlama yapması ve çalışanların yazılı onayını alması gerekir. Ayrıca evden çalışmaya ilişkin işverenin çalışma yöntemlerini ve kontrol mekanizmasını planlaması lazım. Bu çerçevede işverenlerin uzaktan çalışmaya yönelik uyum süreçlerini planlamaları önemli. Buna uygun prosedür ve uygulama pratiklerinin hazırlanması yerinde olur. Öte yandan uluslararası şirketlerde çalışan kişiler ise yurtdışına çıkışta sorun yaşıyor. Bu çalışanların, seyahat planlarına uyamama nedenlerini yazılı belgeyle ortaya koymaları halinde bir yaptırıma maruz kalmaları mümkün değildir.

 

 

MASKE DAĞITMAYA GEREK YOK

Uzmanların ifade ettiği üzere maske kullanımı yalnızca enfeksiyon semptomları taşıyan kişilerin enfeksiyonun yayılmasını engellemek amacıyla kullanması halinde bir fayda sağlıyor. Bu nedenle işyerinde bütün çalışanların maske kullanması gerekli olmadığı gibi efektif de değil. Bu çerçevede işverenlerin gribal bir rahatsızlığı olan kişilere yönelik evden çalışma tedbiri alması maske kullanımından daha mantıklı olacaktır. Bu çerçevede istirahat raporu olmayan ancak işyerine gelmeyip dinlenerek bu semptomları yenebilecek çalışanlara yönelik işverenler ücretli izin kullandırabilecekleri gibi, ücretsiz izin ya da devamsızlık bildiriminde de bulunabilir.

 

 

HASTA OLAN ÇALIŞANA İZİN VERİLSİN

Virüsün yayılmasını engellemenin en kolay yolu, hasta kişilerin toplu alanlardan izole edilmesi. Grip olan çalışanların bu virüsü bulaştırmaması için işyerlerine gitmemeleri en kolay çözüm olur. Bu durumda işveren hafif bir enfeksiyon geçiren çalışanlarına bir müddet evden çalışma hakkı tanıyabilir. Örneğin kişinin enfeksiyonu varsa ve rapor almamışsa, bir veya iki gün evden işlerini yürütmesine işveren tarafından onay verilebilir.

 

 

(Akşam Gazetesi | 10.03.2020) / Okan Güray BülbülSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar