206
  • Alo Bilgi

SGK Personellerinin Sorun ve Beklentileri

Değerli okurlar, her yıl Mayıs ayında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası bu yılda koronavirüs etkisi altında 11-17 Mayıs tarihinde kutlanmıştır. SGK personellerinden mail ve sosyal medya aracılığıyla gelen mesajlar üzerine özellikle uzmanlık talepleri ve diğer sorunları ile sizlerden gelen sorulara cevaplar vereceğim.

Öncelikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SGK Başkanı ve onların aracılığıyla tüm SGK personelinin 11-17 Mayıs 2020 tarihli Sosyal Güvenlik Haftası’nı kutluyorum.

 

 

Sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla 2009 yılından beri her yıl tüm yurtta 16 Mayıs’ı içine alan hafta SGK Haftası olarak kutlanıyor. Bu yıl da 11-17 Mayıs 2020 tarihlerinde SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI kutlanmıştır. Sosyal Güvenlik İl ve Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerinde broşürler ve sosyal güvenlik bilinci oluşturmak, vatandaşları bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak maksadıyla hafta boyunca bilgilendirme ve çeşitli etkinlikler yapılmıştır.

 

 

Sosyal Güvenlik haftasında SGK personelinin de sosyal medyada “SGK PERSONELİ UZMANLIK İSTİYOR” başlığı ile çeşitli etkinlikler ve sosyal medya çalışmaları düzenlemektedirler. Bu bağlamda gerek mail adresime ve gerek sosyal medya aracılığıyla gelen mesajlar doğrultusunda konu ile alakalı bir yazı yazmadan geçemedim.

 

 

Öncelikle şunu belirtmem gerekli. Yaklaşık 3-3.5 milyon faal vergi mükellefine hizmet veren Maliye Bakanlığı çalışanlarına verilen uzmanlık hakkı 80 milyona artı olarak yurtdışında yaşayıp yurtdışı borçlanma yapmış ve yapacak olan gurbetçilerimiz ile 100 milyonu bulan bir kitleye 28 bin çalışanı ile hizmet veren SGK personeline de uzmanlık hakkı verilmedir ve en kısa sürede etkili ve yetkili kişilerin bu sorunu çözmeleri gerekmektedir diye düşünüyorum.

 

 

SGK PERSONELLERİNİN SORUN VE BEKLENTİLERİ

Öncelikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk hanımefendinin ve SGK Başkanın kendilerini ziyaret gelen SGK çalışanlarının Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri sonrası kurum personeline bir müjde vermesi tüm çalışanlarca heyecanla beklenmektedir. Bizler de çorbada bir tutam tuz misali katkımız olmuş ise ne mutlu bize diyerek bu konudaki müjdeli haberi de köşemizden büyük bir gururla duyuracağımızı belirtmiş olalım. SGK merkez müdürleri, şefler, denetmenler, icra memurları ve diğer personelinin uzmanlık talepleri dışındaki istek ve beklentilerini de yazmadan geçemeyeceğim.

 

 

Merkez Müdürleri: Merkez müdürlerinin ek gösterge sorunu vardır. Örneklemek gerekirse; öğretmenin ek göstergesi 3000 iken, SGK Merkez Müdürlerinin 2200. Bu sorun çözüm bekleyenler arasındadır.

SGK Şefleri: Dünyada sadece bize özgün olan, ünvanı arttıkça alacağı ücreti düşen kesim olarak kurumun dinamosu, olmazsa olmazları, vatandaş ile kurum arasında denge sağlayıcı şeflerin başlıca çözüm bekleyen sorunları; şeflik mesleğinin itibar ve onuruna yakışan ücret yaklaşımı, alınan hakların iadesi, giden ikramiyelerin geri verilmesi.

SGK Denetmenleri: SGK denetmenlerinin kayıt dışı önlemede başarıları, SGK’nın uğradığı zararları çözme adına hileli boşanma tespitleri, sahte işyeri ve sahte sigortalı tespitleri karşısında denetimde tek çatı, özlük haklarında düzenleme, ikramiye hakları. Kısaca SGK denetmenleri Grup olmak istiyorlar.

SGK Memurları: Özlük haklarını iyileştirici düzenlemeler, SGM müdürlüklerinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi, fazla mesai, ikramiye gibi sorunların çözülmesi ve görev de yükselme sınavlarına kalıcı, adil çözümler.

SGK İCRA MEMURLARI: Adalet Bakanlığı benzeri düzenlemelere sahip olmak, özlük haklarında düzenlemeler. Sosyal Güvenlik sisteminin işlemesi için önemli olan prim gelirlerinin tahsilâtında görevli olan icra memurlarının özlük hakları iyileştirilmiş bir Uzmanlık kadrosunun verilmesi hem vatandaşa verilen hizmetlerin kalitesini artıracak hem de çalışan memnuniyeti vatandaş memnuniyetine dönüşecektir.

 

 

Mustafa İşcan / Milli GazeteSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar