256
  • AHMET GÜNDÜZ

Prim Borcu Olanlar Dikkat! Son Gün 31 Aralık!

Bağkur veya GSS Prim borcu olanlar normal koşullarda sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor.

 

Sigortalıların sağlık hizmetlerinde mağduriyet yaşamaması için için Mart 2019 tarihinde birim borcu olanların sağlık hizmetlerinden yararlanmasının önü açılmış ve 31 Aralık tarihinde kadar uzatılmıştı.

 

Yeni bir uzatma kararı alınmaz ise Bağkur ve GSS prim borcu olanlar borçlarını yapılandırmamış iseler  1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sağlık hizmetlerinden yararlanamayacaklar.

 

ÖZEL HASTANELERDEN HİZMET ALAMAZLAR

 

SGK’ya prim borcu bulunanlar sadece Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait hastaneler ile devlet üniversitelerine ait hastanelerden tedavi hizmeti alabiliyorlar. Özel hastaneler ile vakıf üniversitesi hastanelerinden hizmet alamazlar.

 

YAPILANDIRMASI BOZULANLAR

 

Kamuoyunda bir süredir, vergi ve prim borçları için yine af beklentisi oluşmaya başladı. Ancak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, en son Plan Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinde, 2020-2022 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı (YEP) döneminde bir yapılandırma yasası çıkmayacağını vurguladı. Bununla birlikte, daha önce çıkartılan yapılandırma kanunlarından yararlanmak için başvuran fakat taksitlerini aksattıkları için yapılandırması bozulanlara yönelik yeni bir hak tanınması bekleniyor.

 

İŞTEN AYRILANLAR SAĞLIK HİZMETİNDEN NE KADAR SÜREYLE YARARLANABİLİR?

 

4/a, 4/b ve 4/c kapsamında çalışan herkes, işten ayrıldıkları tarihten itibaren on gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanırlar. Bu kişilerin işten ayrıldıkları tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 gün çalışmaları varsa, hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları kişiler 90 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlandırılırlar.

 

İşsizlik maaşı alanlar ise maaş aldıkları dönem boyunca bakmakla yükümlü oldukları kişiler dahil sağlık hizmetlerini almaya devam ederler.

 

ASKERLİK SONRASI 30 GÜN SAĞLIK GÜVENCESİ

 

Askerlik görevini tamamlamış olanlar da terhis tarihinden itibaren 30 gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanırlar.

 

MEZUNLARA İKİ YIL SAĞLIK HİZMETİ

 

Herhangi bir işte çalışmayan kişiler açısından GSS primi yükümlülüğü 18 yaşında başlıyor. Bu süre lise ve dengi okul mezunları için 20, üniversite mezunları için ise 25 yaş olarak uygulanıyor. Öğrenciler, okuldan mezun oldukları tarihten itibaren iki yıl süreyle, prim ödemeden sağlık hizmeti alabiliyorlar. Ancak, bu ilave süreler hiçbir şekilde, öğrenim görenlere tanınan 20 ve 25 yaş sınırını aşamıyor.

 

Örneğin, 1 Şubat 1995 doğumlu bir genç üniversiteyi 2018 yılı haziran ayında bitirdi ise iki yıllık sürenin dolması beklenmeksizin, 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren sağlık hizmeti alamaz. Bu tarihe kadar bir işe girmemiş ise genel sağlık sigortasına tabi olur. Bu durumda, 2019 yılı rakamlarıyla aylık 76.75 TL tutarında prim öderler.

 

Ödeme gücü olmayanların GSS primi devlet tarafından karşılanıyor. Bunun için ilçelerindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırmaları gerekiyor. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelirin brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olup olmadığına bakılıyor.

 

Hane içinde kişi başına geliri bu yıl 852.80 TL’nin altında olanların primini devlet hazineden karşılıyor. Dört kişilik bir ailenin toplam net geliri 3 bin 411 liranın altında ise prim ödemeleri gerekmiyor.

 

 

Ahmet Kıvanç
HabertürkSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar