1040
  • Alo Bilgi

Poşet Beyannamesi Nedir? Şartları Nelerdir?

Plastik poşet beyannamesi, 10 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan resmi gazetede yer alan 7102 sayılı Çevre Kanunu Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun üçüncü maddesinin birinci fıkrasının h bendinin değiştirilmesi sonucunda hayatımıza girdi. Peki poşet beyannamesi nedirPoşet beyannamesi nasıl verilir, poşet beyannamesi ne zaman verilmelidir, poşet beyannamesi şartları nelerdir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Poşet beyannamesi nedir?

Poşetlerin ücretli olarak satılması kanunun çıkmasıyla birlikte pek çok kişi bu sorunun yanıtını merak ediyor: Poşet beyannamesi nedir? Poşet beyannamesi, işyerlerinin vermiş olduğu ücretli poşetler hakkında yetkilileri bilgilendirmesi anlamına gelmektedir.

Poşet beyannamesi ne zaman verilmelidir?

Poşet beyannamesi nedir açıklamış olduk. Poşet beyannamesi süreci ile ilgili merak edilen diğer sorulara tek tek değinelim. İlk sorumuz: Poşet beyannamesi ne zaman verilmelidir? Kısa bir süre önce uygulamaya geçen kanunla birlikte her ayın 15’inde poşet beyannamesi verilmesi gerekmektedir. Ocak 2019 itibariyle başlayan poşet satışlarına ilişkin olacak beyannamenin bildirimi 15 Şubat 2019 tarihine kadar yapılmalıdır. Yani Ocak ayı bildirimi için son gün 15 Şubat 2019’dur.

Peki, poşet beyannamesi nasıl verilir? Poşet beyannamesi, e-devlet üzerinden veya vergi daireleri aracılığıyla yapılabilir.

Unutmadan plastik poşet kullanımı yapan her iş yerinin poşet beyannamesi verme zorunluluğu, hükümlülüğü bulunduğunu söyleyelim.

Poşet beyannamesi şartları nelerdir?

Poşet beyannamesi ile ilgili merak edilen poşet beyannamesi nedir, poşet beyannamesi nasıl verilir, poşet beyannamesi ne zaman verilmelidir sorularını cevapladıktan sonra poşet beyannamesi şartları nelerdir, bir bakalım.

  • Poşet satışı yapılmayan dönemler için; beyan dönemi içinde plastik poşet satın almayan ve plastik poşet satımı yapmayan satış noktaları, beyanlarını https://ivd.gib.gov.trweb adresini kullanarak interaktif vergi dairesine kayıt olup (kayıtlı iseler mevcut kullanıcı adı ile), veri girişlerini “boş” bırakarak veya miktarlara “0″ (sıfır) değeri girerek gerçekleştirebilecekler.
  • Plastik poşetlere ilişkin beyanname verilirken depolarında stok poşet bulunanlar söz konusu poşetleri satmamaları durumunda boş beyanname verecekler ve beyanlarını interaktif vergi dairesinde kayıt olup (kayıtlı iseler mevcut kullanıcı adı ile) gerçekleştirebilecekler.
  • Plastik poşet kullanımı mevcut olan tüm satış noktalarının beyan yükümlülüğü bulunmakta. Belirli dönemlerde plastik poşet satın almayan veya stoğundaki plastik poşetleri kullananlar ile plastik poşet satışı yapmamış tüm satış noktaları da beyanda bulunmalıdır.

Bu yazımızda poşet beyannamesi nedir, poşet beyannamesi nasıl verilir, poşet beyannamesi ne zaman verilmelidir, poşet beyannamesi şartları nelerdir sorularını yanıtladık. Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakmayı unutmayın!

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar