177
  • Alo Bilgi

Özel Sektörde De Uzaktan Çalışma Planı Yapılmalı

Kamuda Hem Memura Hem İşçiye Esnek Çalışma 
Kamuda esnek çalışmayla ilgili Cumhurbaşkanı Genelgesi yayımlandı. Memur, sözleşmeli personel, kamu işçisi ve kadroya geçirilen taşeron işçilerin tamamı esnek veya uzaktan çalışabilecek. Sıra özel sektörde…

Koronavirüs salgını bütün dünyada sürüyor. Kamuda esnek çalışmayla ilgili Cumhurbaşkanı Genelgesi yayımlandı. Özel sektörde ise işverenlerin tedbir alması gerekiyor. Genelge çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan bütün çalışanları kapsıyor. Dolayısıyla memur, sözleşmeli personel, geçici personel, kamu işçisi ve kadroya geçirilen taşeron işçilerin tamamı bu kapsamda esnek veya uzaktan çalışabilecek.

 

 

İDARİ İZİNLİ SAYILACAK

Kamuda esnek çalışan kişiler, idari izinli sayılacak. Yani esnek ya da uzaktan çalıştıkları süreler için maaşlarını almayı sürdürecekler ve bu süreler kademe ve derece ilerlemelerinde dikkate alınacak. Memurlar, sözleşmeli ve geçici personeller için idari izin uygulaması söz konusu. Ancak kamu işçileriyle taşerondan kadroya geçen işçiler için idari izin hakkı bulunmuyr. Bu durumdaki kişilere fiilen işe gitmediği günler de çalışılmış gibi sayılarak ödeme yapılacak. Sigorta primleri de tam yatacak.

 

 

ŞEHİR DIŞINA ÇIKAMAZ

Genelgede açıkça ifade edildiği üzere uzaktan ya da esnek çalışanlarla görev yerinde çalışanlar arasında maddi farklılık olmayacak. Örneğin bu süreçte yemek parası ödeniyorsa uzaktan çalışana da ödenmeye devam edecek. Diğer yandan ücret ve özlük hakları açısından görev yerinde ya da uzaktan çalışanlar arasında farklılığın olmaması nedeniyle amirlerin esnek ve uzaktan çalışmayı adil bir şekilde planlaması da çok önemli. Kamuda esnek veya uzaktan çalışmaya geçildiğinde, esnek veya uzaktan çalışan kişilerin şehir dışına çıkmaları yasak. Ayrıca esnek veya uzaktan çalışanlar kamu kurumuna çağırıldıkları anda görevlerine dönmek zorunda.

 

 

‘KAYAN İŞ SÜRELERİ’YLE RİSK AZALIR

Uzaktan çalışmanın olmadığı işyerlerinde ise çalışanların birbirleriyle karşılaşmalarının azaltılması, mesai giriş ve çıkışlarında toplu taşıma kullanmamalarının sağlanması adına ‘kayan iş süreleri’ uygulamaları benimsenebilir. Çocuk sahibi ailelerde bu sayede çocukların bakım sorumluluğu eşler arasında paylaşılabilir. Uygulamayla bu zorlu günler de bulaşma riski azaltılabilir.

 

 

ÖZEL SEKTÖRDE DE UZAKTAN ÇALIŞMA PLANI YAPILMALI

Kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan veya esnek çalışma düzenlemesiyle idari izin sorunları çözüyor. Ancak özel sektörde idari izin diye bir izin türü bulunmuyor. Ayrıca çalışanların izinli sayılmaları halinde ücret alamamaları söz konusu oluyor. Bu nedenle pandeminin ilk günlerinde olduğu gibi işyerinde mümkün olan en çok sayıda kişinin uzaktan çalışabileceği şekilde bir düzen kurulması gerekiyor. Bu sayede çalışanların hem işyerine gidiş-geliş, hem de çalışma ortamında mesai arkadaşlarıyla temaslarının azaltılması mümkün olacaktır. Bu kapsamda işverenlerin uzaktan çalışmaya ilişkin planlarını genişletmeleri bu süreçte bulaş riskinin azaltılması anlamında hayati önem taşıyor.

 

 

Okan Güray Bülbül / Akşam GazetesiSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar