1364
  • Alo Bilgi

ÖTV Nedir? Hangi Ürünlerde Vardır? Nasıl Hesaplanır?

Bu yazımızda ötv nedir, hangi ürünlere ötv uygulanır, kim ötv öder, ötv neden alınır ve ötv nasıl hesaplanır gibi konuları inceleyeceğiz. ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi 2002 yılında 4760 Sayılı Kanun ile kabul edilmiştir. Bu yasa ilk olarak Avrupa Birliği uyum sürecinde gündeme gelmiştir. İşte ÖTV hakkında tüm merak edilenler.

 

ÖTV nedir?

ÖTV hakkında merak edilenlere geçmeden önce ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi nedir sorusunu cevaplamakta fayda vardır. Bu vergi türü belirli ürün ve mallar üzerinden alınır. ÖTV belli bir orana göre ve kesin olarak belirlenmiş değere göre hesaplanır. Bu vergi türünün amacı sosyal fayda sağlamaktadır. Yani buradaki asıl amaç gelir elde etmek değildir. Bu yüzden de bu vergi türü genellik lüks tüketim ürünlerine ve çevreye zararlı olan mallara uygulanır. Bu vergi türü KDV’den farklıdır. ÖTV tek bir defaya mahsus olarak alınmaktadır. ÖTV alımı ithalat, imalat veya iktisap aşamasında alınır. Eğer bir üründe ÖTV bulunuyorsa ve bu ürün ikinci kez satılıyorsa bu üründen ÖTV alınamaz.

 

Hangi ürünlerden ÖTV alınır?

Birçok kişi ÖTV nelerden alınır, ÖTV hangi ürünlerden alınır ve hangi ürünlerden ÖTV alınır gibi soruların cevabını merak etmektedir. ÖTV uygulanan ürünler arasında bulunanlar şu şekildedir; kürk ve beyaz eşya gibi lüks tüketim ürünleri, alkol ve sigara gibi insan sağlığına zararlı ürünler, lüks taşıtlar, çevreye zararlı yağ ve akaryakıtlar.

 

ÖTV kimlerden alınır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi ÖTV’ye tabii olan ürünleri ilk kez alanlar ÖTV ödemek zorundadır. Fakat ikinci el bir ürün alındığı zaman ÖTV alınmayacaktır. Bunun dışında gümrük bölgesinden dışarı çıkan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı için aldığı mallar ÖTV kapsamında yer almaz. ÖTV aslında caydırıcı bir vergi türüdür. İnsan ve çevre sağlığını düşünür.

 

2019 ÖTV oranları

ÖTV oranları sık sık değişebilmektedir. Bu yüzden Özel Tüketim Vergisi tutarları ve oranları hakkında en güncel bilgiyi almak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: GİB Özel Tüketim Vergisi Buradan güncel tarihe tıklamanız yeterlidir.

 

Bu yazımızda ÖTV nedir, Özel Tüketim Vergisi, hangi ürünlerde ÖTV vardır, kimler ÖTV öder, ÖTV neden alınır, ÖTV nasıl hesaplanır gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Eğer aklınıza takılan herhangi bir soru varsa yorum bırakmayı ve bize yazmayı unutmayın!

 

 

 

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar