1603
 • Alo Bilgi

Ön Muhasebe Nedir? Ne İş Yapar?

Bu yazımızda ön muhasebe nedir, ön muhasebe ne iş yapar, ön muhasebede hakkında bilinmesi gerekenler, ön muhasebe neden önemlidir ve ön muhasebe nasıl tutulur gibi konuları ele alacağız. Keyifli okumalar! Ön muhasebe işletmelerin adeta atardamarıdır. Ön muhasebe ile muhasebeye hazırlık yapılır. Sağlanan veriler ile birlikte girişim daha etkin bir şekilde yönetilir. Gelin ön muhasebe nedir, ön muhasebe ne iş yapar gibi sorulara cevap olabilecek ön muhasebe hakkında bilinmesi gerekenlere daha yakından bakalım.

 

Ön muhasebe nedir?

Ön muhasebe hakkında merak edilenlere geçmeden önce ön muhasebe nedir sorusunu cevaplamakta fayda vardır. Ön muhasebe için bir şirketin muhasebesinin ilk adımıdır diyebiliriz. Şirketin banka hesaplarının, çek ve senetlerinin, nakit parasının, müşteri ve bu unsurlara bağlı hareketlerin takibini ön muhasebe yapar. Çek ve senet hazırlanması, fatura kesilmesi, irsaliye düzenlenmesi gibi eylemler ön muhasebe ile ilgilidir. Ön muhasebe bir nevi raporlama, sınıflandırma ve analiz gibi finansal işlemlerin ön hazırlığıdır. Ön muhasebe nerede tutulur sorusunu ise ‘’şirket içi’’ olarak cevaplayabiliriz.

 

Ön muhasebe neleri içerir? Hangi işler ön muhasebenin konularıdır?

Ön muhasebe neleri kapsar ve hangi işler ön muhasebenin konularıdır gibi soruları şu şekilde cevaplayabiliriz:

 

Kasa Hesap Takibi: Kasa hesap takibi ile işletmenin nakit olarak bulundurduğu paranın takibi yapılır. Bu işlem Excel, kasa defteri veya herhangi bir program ile yapılabilir. Fakat günümüzde birçok şirket online ön muhasebe programları kullanmaktadır. Kasa hesabı ile nakit giriş ve çıkışları, tahsilatlar ve ödemeler kayıt altına alınır. Bu şekilde gelir ve giderler anlık olarak görülebilir.

 

Banka Hesap Takibi: Banka hesap takibiyle bankaya yatırılan, çekilen paralar ve havalelerin takibi yapılır. Bu noktada bazı zamanlarda işletmede nakit olmamaktır. Bu yüzden banka hesapları dışarıdan gelen ödemeler için de takip edilmelidir.

 

Cari Hesap Takibi: Mal ve hizmetlerin alınması ve satılması ile ortaya çıkan borç ve alacaklar, cari hesap kaydıyla takip edilmektedir. Yani müşteri ve tedarikçilerin takibi cari hesap takibi ile yapılmaktadır.

 

Fatura Ve İrsaliye İşlemleri: Şirketin alım satım hizmetleri belgelenir. Yani giden ve gelen faturalar ön muhasebenin konusudur.

 

Çek Ve Senet Takibi: Çek ve senet takibi de ön muhasebenin konuları arasındadır. Tahsil edilecek ve ödenecek çeklerin vadeleri ve zamanları takip edilir.

 

Aylık Bordro Takibi: Personel ücretlerinin takibi ve düzenlenmesi ön muhasebenin işidir.

 

Stok Takibi: Malın gelmesi ve gitmesi durumunda stok düzenlenmesi de ön muhasebenin işlerindendir.

 

 

Ön muhasebe ne ile tutulur? Ön muhasebe nasıl yapılır?

Ön muhasebe ne ile tutulur ve ön muhasebe nasıl yapılır sorusunun birden fazla cevabı vardır. Birçok işletme ön muhasebeyi defter, program ve Excel tabloları ile tutmaktadır. Şirket içinde muhasebecisi olan kişiler muhasebe programı kullanmaktadır. Birçok işletme ise ön muhasebe kayıtlarını online program ve hizmetler ile tutmaktadır.

 

Ön muhasebe tutarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 Ön muhasebede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorularını şu şekilde cevaplayabiliriz:

 

 • Mal ve hizmet teslim alırken kontrol edilmeli, hatalılar tespit edilmelidir.
 • Alış irsaliyeleri saklanmalıdır.
 • Demirbaşların garanti belgeleri saklanmalıdır.
 • İrsaliye ve fatura gibi belgelerin imza ve tarihleri titizlik ile kontrol edilmelidir.
 • Tedarikçi ve demirbaşların fotokopisi saklanmalıdır.
 • İthalat evrakları ayrı takip edilmelidir.
 • Banka havalesi, çek ve senetlerin makbuzları saklanmalıdır.
 • Arşivlemeye gerekli önem verilmelidir.
 • Çalıştırılacak olan kişilerin özlük bilgileri, işten ayrılış evrakları ve sözleşmeleri mutlaka takip edilmelidir.
 • Gider evrakı ve harcamaların makbuzların kayıtları ön muhasebeye işlenmelidir.
 • İmza sirküsü, sözleşme, ortakların kimlik bilgileri, vekaletler gibi önemli dosyalar ayrı bir klasörde tutulmalıdır.

 

Bugün ön muhasebe nedir, ön muhasebe ne iş yapar, ön muhasebede bilinmesi gerekenler nelerdir, ön muhasebe tutarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve ön muhasebe nasıl tutulur gibi soruları cevaplamaya çalıştık. Eğer aklınızda bir soru varsa yorum bırakmayı veya bize yazmayı unutmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar