339
  • Alo Bilgi

Okullarda Alınması Gereken Covıd-19 Tedbirleri

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) tüm dünyada olduğu gibi maalesef ülkemizde de hız kesmiyor. Devletimizin almış olduğu birçok tedbirlere rağmen sosyal mesafenin tamamen göz ardı edildiği özelikle düğün, sünnet, taziye ve asker uğurlamaları ile diğer toplu etkinlikler nedeniyle bir türlü pozitif vaka sayısı istenen rakamların altına düşürülememektedir.

Sağlık Bakanlığımızın 22 Ağustos 2020 günü verilerine bakıldığında COVID-19 testi pozitif çıkan hasta sayısı 1300’ü aşmış bulunmaktadır. Teşhis konan hasta sayısı, uzun süredir, iyileşenlerden fazla. Tablodaki bu rakamların oluşmasında kurallara uyulmamasının etkisi çok büyük. Hâl böyle iken 24 Ağustos 2020 günü okullarda seminerlere başlayacak olan öğretmenlerimiz son derece tedirgin. Bizlere ulaşan çok sayıda öğretmenimiz vaka sayısının gittikçe arttığı bu ortamda okula gitmek yerine seminerlerin online yapılmasını talep etmektedir. Bizde elçiye zeval olmaz hasebiyle öğretmenlerimizin bu taleplerini buradan başta Millî Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile diğer yetkililerle ileterek yerine getirmiş olduk.

 

 

TOPLU ETKİNLİKLER VİRÜSÜ YAYABİLİR!

Öğretmenlerin gönderdiği iletilerde seminerlerin toplu etkinlik şeklinde kapalı alanlarda yapılmakta olduğunu, çoğu okulda seminerlerin yapılacağı fiziki ortamın son derece küçük olduğunu bu ortamda seminerlerin yüz yüze yapılması hem öğretmenlerin hem de öğretmenlerin ailelerinin sağlığını tehlikeye atabileceğini belirtmektedir.

Amaç seminerlerin ifası ise bu seminerlerin haziran ayında olduğu gibi online yapılmasının daha sağlıklı olacağını dile getirmektedirler.

Yaklaşık bir milyon öğretmenin büyük bir bölümünün toplu ulaşımı kullandığı da göz önünde bulundurulduğunda bu durumun Yeni tip koronavirüs ile mücadeleyi güçleştireceği aşikârdır.

 

 

OKULLARDA ALINMASI GEREKEN COVID-19 TEDBİRLERİ 

Okullarda seminer ve dersler genellikle kapalı çalışma alanlarında ifa edilmektedir. Bu alanların sık sık havalandırılması hayati öneme sahip bulunmaktadır. Diğer kapalı çalışma ortamlarında olduğu gibi okullarda da yeni tip koronavirüs ile mücadelede aşağıdaki tedbirlere uyulması büyük önem taşımaktadır.

  • Pencereler açılarak odanın sık havalandırılması sağlanmalıdır. Merkezî havalandırma sistemleri bulunan iş yerlerinin havalandırması temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli, havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılmalıdır.
  • Okullarda öğretmenler, öğrenciler ve diğer çalışanlar arasında en az 1 metre mesafe olması sağlanmalı ve herkes maske takmalıdır.
  • Yemekhanede masalar ve sandalyeler arası mesafe en az 1 metrede olacak şekilde (tercihen 2 metre) düzenleme yapılmalıdır. Temaslı takibinin kolay yapılabilmesi için; yemek saatleri gruplara göre belirlenmeli ve mümkün ise aynı kişilerin aynı masada yemek yemeleri sağlanmalıdır. Çay içme molalarında da benzer kurallara dikkat edilmelidir.
  • Solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan (ateş, öksürük, nefes darlığı) personel ve öğrenciler derhâl sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.
  • El hijyenine dikkat edilmelidir. Eller sık sık en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı. Eldiven kullanımı el temizliği yerine geçmez. Ancak temizlik yapan personel mutlaka eldiven kullanmalıdır. Temizlik sonrasında maske ve eldiven çıkartılıp işyerindeki çöpe atılmalı ve el hijyeni sağlanmalıdır. Yıkanabilir bez maske kullanıldıysa yenisiyle değiştirilmelidir.
  • Okul temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri gibi) temizliğine dikkat edilmelidir.
  • Klor bileşiklerinin uygun olmadığı bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihaz yüzeyleri silinerek dezenfeksiyon sağlanmalıdır.
  • Okulda COVID-19 pozitif bir kişi varlığı durumunda, İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine ivedilikle bilgi verilmelidir. COVID-19 pozitif kişinin takip ve tedavisi sağlık kuruluşunca yönetilir.

Buradan tüm vatandaşların hükûmet tarafından alınan kurallara uymasının başta kendi sağlıkları, sevdikleri ile tüm toplum sağlığı için ne kadar hayati öneme sahip olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

 

 

İsa Karakaş / Türkiye GazetesiSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar