241
  • serpil

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi, Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin yenilenmesi

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Gönderilmesi için Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmeleri’nin yenilenmesine (güncellenmesine) ilişkin GİB Duyuruları hakkında

 

ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Gelir İdaresi Başkanlığı WEB sayfasında 17.01.2020 Tarihinde yapmış olduğu duyurusunda özetle; Meslek mensuplarımızın müşterilerinin beyanname ve bildirimlerinin gönderilmesi için VUK 340 seri no’lu Gn. Tb. ekindeki “Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk” veya “Elektronik Beyanname Aracılık” sözleşmelerinin Güncellenmesi gerektiği ifade edilmiştir.

 

Müşterileriniz ile daha önce yaptığınız “Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk” veya “Elektronik Beyanname Aracılık” sözleşmelerinde 5510 Sayılı kanuna göre sorumluluk ifadesi YOK İSE; Mevcut sözleşmenin GÜNCELLENMESİ gerekmektedir.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı WEB sayfasında 03.02.2020 Tarihinde yapmış olduğu diğer bir duyurusunda özetle; Yeni Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi daha önce sisteme kaydedilmiş ve halen geçerli olan bir Hizmet Sözleşmesine bağlı ise, bu Hizmet Sözleşmesi bilgilerinin daha önce sistemde yer alması nedeniyle yeni kayıt girişinde sorun yaşanacağından Hizmet Sözleşmesinin sayısının (Numarasının) yanına “5510” ifadesi yazılarak yeni Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesine ilişkin bilgilerin sisteme kaydedilmesi gerekmektedir.

 

 

GÜNCELLEME YAPMAK İÇİN;

– GİB İnternet Vergi Dairesi sayfasından şifre ile kullanıcı giriş yapılacaktır.

– Beyanname İşlemleri,

– E-Beyanname Yetki Bilgileri,

– İptal / Fesih Edilen E-Beyanname Sözleşmesi Bilgi Girişi

– Müşterinin satırındaki “görüntüle” butonuna basılacak,

– GÜNCELLEME butonuna basılacak,

– Hizmet Sözleşmesi Numarası bölümüne 5510 rakamı eklenecektir.

– Sözleşme sayfasının sonundaki “güncelleme butonuna basılarak işlem tamamlanacaktır.

Yukarıdaki güncelleme işlemi Şubat ayında verilecek “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” verilemeden önce yapılması gerekir.

Beyanname Gönderme şifresi olan ŞİRKETLER BU İŞLEMLERİ YAPMAYACAKTIR.

 

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Saygılarımla,

 

Yücel AKDEMİR

İstanbul SMMM Odası BaşkanıSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar