207
  • serpil

Motorlu Taşıtlar Vergisi İçin Önemli Uyarı! Daha Az Vergi Ödeyebilirsiniz

MOTORLU TAŞITLAR VERGİNİZİ DAHA AZ ÖDEMEK İSTER MİSİNİZ?

 

 

“Tabii ki evet, bu nasıl soru!” dediğinizi duyar gibiyim. Aşağıda yer alan nitelikteki araç sahipleri bu yazıyı iyi okusun o zaman. “Benim bu nitelikte bir aracım yok, o zaman okumayayım!” demeyin; belli mi olur yarın bir gün sizin de böyle bir aracınız olabilir, ne güzel işte şimdiden bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

 

 

Gel gelelim konuya…

Özellikle silindir hacmi ve yaşı büyük olan araç sahipleri; bu konu esasında sizi daha çok ilgilendiriyor. Daha düşük motorlu taşıtlar vergisi ödeyip ödeyemeyeceğinizi öğrenmek için öncelikle aracın kasko değeri ile kıyaslamanız gerekmektedir.

 

 

Bildiğiniz üzere 2020 yılı motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde; birinci taksitin Ocak ayı sonuna kadar, ikinci taksitin ise Temmuz ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.  Bankaların ödeme konusunda taksit seçenekleri mevcut olup; maksimum üç taksit ile ödenebilmektedir. İsteyen araç sahipleri, 2020 yılına ait toplam borcunu tek seferde de ödeyebilmektedir.

 

 

DAHA DÜŞÜK TUTARDA MTV ÖDEYEBİLİRSİNİZ

Tescil tarihi 01.01.2018 yılı öncesi olanlar için; aracın motor silindir hacmi ve yaşına göre,

Tescil tarihi 01.01.2018 ve sonrası olanlar için ise; aracın motor silindir hacmi, yaşına ve vergisiz fiyatına göre MTV tutarı değişmektedir. Tablolar aşağıda yer almaktadır.

Uygulamadan yararlanmak için aracınızın kasko sigortasının yaptırılmış olması gerekmiyor. Motorlu taşıtlar vergisi, kasko değerinin yüzde beşini aşıyorsa, aynı yaş grubundaki bir alt kademeden, daha düşük vergi ödenebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

HANGİ TAŞITLARDA İNDİRİM VAR?

Kasko bedeli kıyaslaması yoluyla daha düşük MTV ödeme olanağı, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun (I) sayılı tarifesinde yer alan; otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için söz konusudur. Bunlar dışında kalan taşıtlar için daha az vergi ödenmesi söz konusu değildir.

 

 

KASKO DEĞERİNE GÖRE VERGİ HESABI

Daha düşük vergi ödeme imkânının sizi kapsayıp kapsamadığını öğrenmek için aracınızın kasko değerini bilmeniz gerekir. (Aracınızın kasko değer listesine, Türkiye Sigorta Birliği internet sitesinden ulaşabilirsiniz)  Aracınızın kasko değerini öğrendikten sonra yüzde beşini hesaplayıp; bu tutarı ise MTV ile kıyaslamanız gerekmektedir. Aracınızın kasko değerinin yüzde beşi eğer MTV tutarından düşükse aynı yaş gurubundaki bir alt kademeden ödeme yapmanız mümkün olacaktır.

 

 

ÖRNEK HESAPLAMA

Örnek: Motor silindir hacmi 3.001-3.500 arasında olan dokuz yaşındaki aracınızın kasko değerinin 120.000 TL olduğunu varsayalım; 2020 yılında ödemeniz gereken indirimli motorlu taşıtlar vergisi şöyle hesaplanacak.

Normalde sistemde gözüken ve ödemeniz gereken MTV tutarı; 8.060 TL’dir. “Ben başvuru süreci ile uğraşmak istemiyorum” derseniz bu tutarı direk ödeyebilirsiniz ama “madem böyle bir imkân var, hakkımı yedirmem” diyorsanız örneğimizden devam edelim.

Taşıtın kasko değeri 120.000 TL demiştik; yüzde 5’i (120.000x%5=) 6.000 TL yapar.

Taşıtın tarifeye göre 2020 yılı MTV tutarı 8.060 TL demiştik. (Aracın tescil tarihinin 2018 öncesi olduğunu varsayıyoruz)

Aynı yaştaki bir alt kademe için MTV tutarı ise 5.307 TL’dir.

Taşıtınızın kasko değerinin yüzde 5’i olan 6.000 TL, 2020 yılı MTV vergi tutarı olan 8.060 TL’den düşük olduğundan; ödenecek vergi tutarı, aynı yaş grubunun bir alt kademesi için belirlenen 5.307 TL olacaktır. 2.753 TL ise cebinize kalacak. Kasko değerinin yüzde beşinin, bir alt kademedeki vergiden de düşük olması halinde, ikinci alt kademeye ise inilmeyecek.

 

 

BAŞVURU SÜRECİ

Motorlu taşıtlar vergisi kasko değerinin yüzde beşini aşan araç sahiplerinin bir alt kademeden, daha düşük vergi ödeyebilmeleri için iki yol aşağıda yer almaktadır:

1) İnteraktif vergi dairesine e-devlet şifreleri ile giriş yaparak;

-İşlem Başlat

-Araç İşlemleri

-Kasko Değerine Göre MTV Düzeltme Dilekçesi

Sekmelerini takip ederek başvuru yapılması gerekiyor.

2) İlgili vergi dairesine gidilerek dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor.

 

 

HATIRLATMA

1) Zamanaşımı:

Otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri taşıt sahipleri 2015, 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında, kasko sigorta değerinin yüzde 5’inden fazla MTV ödemişlerse, “düzeltme dilekçesi” vererek ve araçlarının “kasko sigorta değeri bildirim formunu” da ekleyerek, fazla ödedikleri motorlu taşıtlar vergisini iade alabilirler.

2) Resen işlem:

Buradaki en önemli husus; vergi dairesi bu hesaplamayı, başvuru olmadan kendiliğinden yapmıyor. Yazıyı okudunuz; nasıl başvuru yapılacağı ile ilgili gerekli malumatı edindiniz. Şartları taşıyorsanız başvuru yapmak ya da yapmamak sizin elinizde, kalın sağlıcakla…

 

Kaynak: http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/ahmetsolmaz/007/

22.01.2020Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar