119
  • Alo Bilgi

Mesai Saatlerine İnce Ayar

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini gösteren yeni Koronavirüs (Covid-19) Salgını nedeniyle çeşitli tedbirler alınmaktadır. Ne var ki, Ağustos ayının başından bu yana ülke genelinde artan vaka sayısı nedeniyle pandeminin birinci dalgasının ikinci pikinin yaşandığı, bazı tedbirlerin sıkılaştırılması gerektiği, özellikle toplu taşıma araçları ve işyerlerindeki yoğunluğun azaltılmasına yönelik tedbirler alınmasına ihtiyaç duyulduğu görülmektedir.

Covid-19 salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla kamu çalışanlarına yönelik ilave tedbirleri içeren 26 Ağustos tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği esası getirilmiştir.

Bu kapsamda İstanbul ilindeki işyerleri ve çalışanlar açısından “işe gidiş sırasında toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğu” ve “işyerlerindeki yoğunluğu” önlemek amacıyla kademeli mesai uygulamasına zorunlu olarak geçilmesi kararlaştırılmıştır. İnsan yoğunluğunun azaltılması ve böylece salgının bulaş hızının kontrol altına alınması hedeflenen yeni karar kurumlarda farklı mesai saati uygulanmaktadır.

 

 

İstanbul Valisi Sn. Ali Yerlikaya tarafından kamuoyuna duyurulan İstanbul İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına göre İstanbul ilinde 28/09/2020 tarihinden başlamak üzere kamu ve özel sektör işyerlerinde çalışanlar için kademeli mesaiye geçiş süreci başlamıştır. Kamu kurumları açısında belirlenen mesai saatleri 28/09/2020 tarihinden itibaren uygulanmak üzere belirlenmiştir.

Bu anlamda 28/09/2020 tarihinden itibaren kademeli mesai uygulamasına geçilecektir.

Özel sektör işyerleri için ise sosyal tarafların mutabakatı ile kademeli mesai sistemine geçilmesi noktasında anlaşmaya varılmıştır. Ancak çalışma başlangıç ve bitiş saatleri konusunda henüz bir mutabakat oluşmamıştır. İstanbul Valisi Sn. Ali Yerlikaya tarafından yapılan duyuruda özel sektör için çalışmaların devam ettiği ve en kısa sürede kamuoyuna açıklanacağı beyan edilmiştir.

İstanbul Valiliği Toplu Ulaşım Bilim Kurulu tarafından yapılan anket sonucuna göre, toplu ulaşım araçlarını yüzde 60 oranında özel sektör çalışanları tarafından kullanılmaktadır. Bu ise özellikle mesai başlangıç ve bitiş saatleri itibariyle yoğunluklar yaşanmasına neden olmaktadır.

İstanbul İli genelinde normalde günlük 9 milyon kişi olan toplu taşıma kullanan kişi sayısı 2020 yılı Nisan-Haziran dönemimde 900 bine gerilemiştir.

Ancak Temmuz ayından itibaren normale dönüş tedbirleri kapsamında Eylül’ün ili haftası itibariyle İstanbul genelinde toplu ulaşım yolculukları 4 milyon 200 bin civarına yükselmiş bulunmaktadır. Keza aynı dönem itibariyle Metrobüs ile seyahat eden günlük yolcu sayısı 500 bin civarındadır. Özellikle sabah 08.00-09.00 arasında ve akşam 17.00-18.00 arasında pik gerçekleştiği görülmektedir.

 

 

İstanbul ilinde uygulanacak kademeli mesai İl Jandarma, İl Emniyet Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı, Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri, Sağlık Kuruluşları ile diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları için şu şekilde olacaktır:

İşyeri Mesai Başlangıç Saati Mesai Bitiş Saati
Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri 08.00 16.30
Sağlık Kurumlar 08.30 16.30
Diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları 09.00 16.30

 

 

Ankara ilimizde de kademeli mesai sistemine 12.09.2020 tarihi itibariyle geçilmiş bulunmaktadır. Mesai saatlerinin 08.00-17.00, 08.30-17.30, 09.00-18.00, 10.00-19.00 olarak dört farklı şekilde uygulanması kararlaştırılmış olup halen bu şekilde uygulanmaktadır.

Yeni uygulamaya göre Ankara’daki memurların çalışanların mesai saatleri şöyledir:

– Valilik merkez birimleri ile birlikte 17 kurumda mesai saati 08.00-17.00 arasında uygulanmaya devam edecek.

– Aralarında İl Müftülüğü, PTT Başmüdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Göç İdaresi’nin de bulunduğu 14 kurumda 08.30-17.30.

– Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nün de yer aldığı 8 kurumda 09.00-18.00.

– Ankara Devlet Opera Ve Balesi Müdürlüğü 10.00-19.00.

 

 

Resul Kurt / Star GazetesiSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar