238
  • AHMET GÜNDÜZ

Merkez Bankası Yüzde 5’lik Enflasyon Hedefini Koruyor!

Merkez Bankasının (TCMB) 2020 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu yayımlandı.

 

Para Politikası Kurulunun 2017’de 8’e düşürülen toplantı sayısının 2020 yılında 12 olacağı belirtildi.

 

 

2020’deki ilk üç toplantı 16 Ocak, 19 Şubat ve 19 Mart’ta gerçekleştirilecek. Raporda, 2020’de fiyat istikrarının sağlanması hedefi doğrultusunda eldeki politika araçlarının en etkin şekilde kullanılmaya devam edileceği bildirildi.

 

Enflasyon hedefinin, hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 olarak korunduğu hatırlatılan raporda, para politikasının, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacağı ifade edildi.

 

Raporda, dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasının devam edeceği vurgulanarak “Döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması ve döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi veya finansal istikrara dair risk oluşturması hâlinde TCMB, bu duruma kayıtsız kalmayacak ve sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi verecektir” ifadelerine yer verildi.

 

Raporda, 2019 yılında döviz piyasalarında ihale veya doğrudan satış yöntemiyle döviz satışı gerçekleştirilmezken, 2019’da enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin 5,84 milyar dolar tutarındaki döviz talebinin TCMB tarafından karşılandığı bildirildi. TL zorunlu karşılık oranlarının indirilmesi ile ROM kapsamında finansal sisteme yaklaşık 8,1 milyar dolar döviz likiditesi sağlandığı belirtilen raporda, mayıs, ağustos ve eylül aylarında yabancı para zorunlu karşılık oranlarında yapılan artışlar ile piyasadan yaklaşık 11,4 milyar dolar likidite çekildiği aktarıldı.

 

Raporda “Banka, 2020’de zorunlu karşılık uygulamasını temel para politikası aracı olan kısa vadeli faiz politikasını destekleyici ve ince ayar bir araç olarak etkin ve esnek şekilde kullanmaya devam edecektir” denildi.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar