276
  • Alo Bilgi

Memuriyet Sonrası SSK’lı Çalışsam Emekli Sandığı Hakkım Yanar Mı?

Soru: 10 Ocak 1961 doğumluyum. 1983’te sigorta girişim var. Kendi işyerim vardı. 1996’da kapattım. Daha sonra sigortalı şoförlük yaptım. Şu an 1013 gün sigortam var. Ayrıca kanser hastasıyım, 3 senedir mücadele ediyorum. Yüzde 85 engelli raporum var. Emekli olma şansım var mı? l Mustafa GÜNEL

Cevap: 1983 ile 1996 arasında ne kadar prim ödediğinizi belirtmemişsiniz. Şayet hastalığınız ilk defa sigortalı olduğunuz 1983’te yoksa ve toplam 1800 gün priminiz varsa raporunuz ve raporunuzun tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu, malul olduğunuza karar verirse, malulen emekli olabilirsiniz (10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve yüzde 60 oranında işgücü kaybı şartlarıyla).

 

 

MEMURİYET SONRASI SSK’LI ÇALIŞSAM EMEKLİ SANDIĞI HAKKIM YANAR MI?

SORU: 1974 doğumluyum. 8 Temmuz 1998 tarihinde askerlik borçlanması ile sigortam başladı. 8 Temmuz 2023’te Emekli Sandığı’ndan emekliliğe hak kazanıyorum. Ancak yaştan dolayı emekli olamıyorum. Hizmet süremi 25 tam yıla (9000 güne) tamamlayacağım 8 Temmuz 2023’te kurumdan istifa edip, özel sektörde öğretmenlik yapmak istiyorum.

Bu durumda; son 7 yıl yasasına tabi olduğum için Emekli Sandığı hakkım yanar mı? SSK’dan mı emekli olurum yoksa Emekli Sandığı’ndan mı? Tercihim elbette Emekli Sandığı. 49 yaşından 57 yaşına kadar sigortalı çalışırsam yine de Emekli Sandığı’ndan emekli olur muyum? l Sinan İSÇİKOL

CEVAP: Emekli Sandığı’nda hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlayıp, görevinizden emekli olacağınız yaşı doldurmak üzere ayrıldıktan sonra özel sektörde 1259 günden fazla sigortalı çalışmanız halinde SSK’dan emekli olmak durumunda kalırsınız. Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için SSK’ya 1259 günden fazla prim ödememelisiniz.

 

 

İADE EDİLECEK PRİM TAKSİ-DOLMUŞ PARASINI KARŞILAMAZ

Soru: 1963 doğumluyum. SSK giriş tarihim 23 Temmuz 1987 olup toplam 608 gün prim ödemem var. Yüzde 40 engelli raporum var. Hiçbir şekilde primi tamamlama ve geriye dönük ödeme şansım yok. Durumu iyi olmayan ve hiç geliri olmayanları ‘devlet emekli ediyor’ diye bir yazı okumuştum. Bu doğru mu, emekli olabilir miyim? İkinci sorum da ödenmiş primler geri alınabiliyormuş. Ödediğim primi nasıl geri alabilirim? l Ülgen AKDEMİR

Cevap: Okuduğunuz yazı maalesef doğru değil. Durumu iyi olmayan ve geliri olmayanları devletin emekli etme gibi bir uygulaması yok. Ancak engellilere, 65 yaşını doldurup da kimsesi olmayan muhtaç vatandaşlara devlet değişik adlarda sosyal yardımda bulunmakta. Engelli olup, muhtaç durumda olduğunuza göre, bulunduğunuz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne engelli aylığı için başvuru yapabilirsiniz.

Emekli olunacak yaşı doldurduğu halde emekli olacak kadar primi olmayanların talep etmeleri halinde ödedikleri prim ‘yaşlılık toptan ödemesi’ adı altında kendilerine iade ediliyor. Ancak iade edilecek prime 1 Ekim 2008’e kadar faiz, güncelleme vb. bir fark hesaplanmadığından prim iadesi olarak alınan para taksi, dolmuş parasını dahi karşılamamakta. Prim iadesini 2023’te 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte talep edebilirsiniz.

 

 

EMEKLİLİK ŞARTLARINI DEĞİŞTİRECEK KADAR ASKERLİĞİNİZ YOK

SORU: SSK başlangıç tarihim 21 Mayıs 1997 olup 5980 gün primim var. 1991-1992 arası 15 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanması yaparsam, ne zaman emekli olurum? l Ahmet GEDİK

CEVAP: Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 5825 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Sigorta başlangıç tarihinizi 23 Kasım 1995’e götürecek kadar askerlik süreniz olmadığından, askerlik borçlanması emekli olma şartlarınızı değiştirmez. Sadece prim ödeme gün sayınızı artırır.

 

 

Ekrem Sarısu / Posta GazetesiSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar