602
  • AHMET GÜNDÜZ

MEMUR ve MEMUR EMEKLİLERİNE ZAM GÖRÜNDÜ

Memura Fark Emekliye Zam Geliyor

Milyonlarca memur ve memur emeklisi, yeni yılda yapılacak zam oranını merakla bekliyor. Enflasyon verileri memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranında bizlere ipuçları vermeye başladı. Böylece memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranları da netleşmeye başladı.

 

Dün açıklanan verilerle birlikte memur ve emeklisine şimdiden fark göründü. SSK ve Bağkur emeklisinin alacağı zam da yüzde 5’i geçti.

 

Toplu sözleşmeden 2020 için yüzde 4 artı 4 zam alan milyonlarca memur ile memur emeklisi, gözünü enflasyon farkına bir başka deyişle ocak itibarıyla alacağı zamma çevirdi.

 

Memurların ve memur emeklilerinin ocak zammı hakem kurulu tarafından ‘yüzde 4 zam ve 2019’un ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 5’i aşarsa aşan kısım kadar fark’ şeklinde kararlaştırılmıştı.

 

İkinci 6 aylık enflasyon yüzde 5’i geçmesi durumunda memurlar aşılan miktarda enflasyon farkı alacaktı.

 

Temmuz ekim dönemini kapsayan enflasyon, ikinci 6 aylık dönem için geçerli yüzde 5’lik zammı şimdiden aştığından yüzde 0.31’lik fark oluştu.

 

Toplu sözleşmeye göre ocakta yüzde 4 zam alacak memur ve emeklisine son 2 ayda enflasyon eksi çıkmazsa yüzde 4+0.31 fark eklenmesi öngörülüyor.

 

Kasım ve Aralık enflasyonunun belli olmasıyla da zam ortaya çıkacak.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar