427
  • serpil

Kredi Kartı ile İnternet Üzerinden SGK Ödeme

E Devlet Üzerinden SGK Borcunu Kredi Kartı ile Ödeme Nasıl Yapılır? Hangi Bankalar SGK Ödemeleri İçin Taksit Yapıyor?

SGK borç ödemesini kredi kartı ile yapmak için tercih edilebilecek farklı yöntemler bulunuyor. Sigortalı olarak çalışan kişilerin SGK primlerinin işverenlerce yatırılması gerekiyor. Bu primlerin de kredi kartı ile ödenebilmesi mümkündür. SGK ödemeleri için e devlete girilebilir. Bunun yanı sıra bankalar aracılığıyla da kredi kartı ile SGK ödemeleri yapılabilir.

 

E Devlet Üzerinden SGK Borcunu Kredi Kartı ile Ödeme Nasıl Yapılır?

SGK primini e devlet üzerinden kredi kartı ile ödeme işlemi için ilk olarak e devlete girilmesi gerekiyor. E devlet ile kredi kartı kullanılarak SGK prim borcu ödenebilir. E devlet üzerinden bu borcu ödemek isteyen kişiler e devlet şifresi ile sisteme girmelidir. E devlet şifresi olmayan kişiler de bu şifreyi PTT şubelerinden alabilir. Ayrıca şifresi olmayan kişiler mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı ile de e devlete girilebilir. Sisteme girenlerin de Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması sayfasını açması gereklidir. Bu sayfa üzerinden kredi kartı ile SGK pirimi ödenebilir.

 

 

İnternet Bankacılığı İle SGK Ödeme İşlemleri

SGK ödemelerini internet bankacılığı ile yapmak da mümkündür. Anlaşmalı olunan bankaları tercih eden kişiler internet bankacılığı üzerinden SGK prim ödemelerini yapabilirler. SGK’nın anlaşmasının bulunduğu bankalar hem şubeler üzerinden hem de internet bankacılığı ile SGK ödemelerinin yapılabilmesine olanak tanıyor. Ayrıca internet bankacılığı ile kredi kartı kullanılarak da primler ödenebiliyor. Kredi kartı ile SGK ödemeleri için internet bankacılığını tercih eden kişiler hızlı bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilirler.

 

 

Hangi Bankalar SGK Ödemeleri İçin Taksit Yapıyor?

SGK ödemeleri için taksit yapan bankalar Halkbank ve Vakıfbank’tır. SGK prim ödemeleri için taksit yaptırılabilmesi mümkündür. Ancak taksit isteyen kişilerin başvurabilecekleri banka da azdır. Halkbank’ın kredi kartı olan Paraf ile SGK borcu ödeyen kişiler 3 taksit fırsatından yararlanabiliyor. Bunun yanı sıra Vakıfbank’ın kredi kartı Worldcard ise SGK ödemeler için 2 taksit yapıyor. Taksitli bir şekilde SGK borç ödemesi yapmak isteyen kişiler Halkbank Paraf ya da Vakıfbank Worldcard ile ödemelerini gerçekleştirmelidir.

 

 

SGK Ödemeleri İçin Otomatik Ödeme Talimatı Verilebilir Mi?

SGK ödemeleri için otomatik ödeme talimatı verme bazı bankalarda söz konusudur. SGK primi her ay ödenmesi gerekiyor. Her ay düzenli olarak ödemelerin yapılıp yapılmadığını takip etmek ile uğraşmak da pek çok kişiye zor gelebiliyor. Bundan dolayı da SGK ödemeleri için otomatik ödeme talimatı vermek istenebiliyor. Otomatik ödeme talimatı ile her ay prim ödeme derdini ortan kaldıran bankalardan bir tanesi Akbank’tır. Akbank kredi kartı Axess ile müşterilerine SGK prim ödemeleri için otomatik ödeme talimatı verilebilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra QNB Finansbank kredi kartı Cardfinans ile SGK ödemeleri yapılacaksa bunun için de otomatik ödeme talimatının verilebilmesi söz konusudur.

 

 

SGK Ödemeleri İçin Ne Kadar İşlem Ücreti Kesilir?

SGK prim ödemelerinde kesilen işlem ücreti bankadan bankaya farklılık gösteriyor. SGK ödemelerinin kredi kartı ile yapılması için bankalar işlem ücreti kesebiliyor. Bu işlem ücretinin de ne kadar olacağı her bankada farklı olabiliyor. Örneğin Garanti Bonus kart ile yapılan SGK prim ödemeleri için ödenen tutarın %1,75’inin işlem ücreti olarak verilmesi gereklidir. Kredi kartı ile SGK ödemelerinde ne kadar işlem ücreti kesildiğini öğrenebilmek için bankalara başvurulması gerekiyor. Hangi bankanın kredi kartı kullanılıyorsa o banka ile iletişime geçilerek SGK ödemeleri için istenen işlem ücretine dair detaylı bilgi alınabilir.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar