224
  • Alo Bilgi

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir miyim?

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir miyim? Bunun için ne yapmalıyım ve nereye başvuru yapabilirim?

Bir AVM’de çalışıyordum. Şimdi bu virüs tedbirleri neticesinde AVM kapandı. Biz de eve gönderildik. Maaşımızı alıp almayacağımızı da bilmiyoruz. Ben şimdi açıklanan kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir miyim? Bunun için ne yapmalıyım ve nereye başvuru yapabilirim?

 

 

Kısa Çalışma Ödeneği bölgesel ya da sektörel krizlerde salgın hastalıklarda, doğal afetlerde üretimin bir kısmının durması ya da tamamen bitmesi sonucu firmalara sağlanan bir destek.

 

 

Bu kriz dönemlerinde zora düşen firmanın çalışanlarının maaşını belli bir süre ve miktarda İŞKUR ödüyor. Bunun için yapılan değişiklikle işçinin son 3 yılda en az 450 gün priminin olması ve son 90 günde de priminin yatırılması şartı aranıyor. Şu anda bu uygulama devreye girmiş durumda. Yalnız anlattıklarımızdan da anlaşılacağı üzere bu destek işverenlere yapıldığı için başvuruyu da işverenler yapıyor.

 

 

Bu yüzden sizin için de işvereninizin İŞKUR’a müracaat ederek bu haktan yararlanmayı talep etmesi lazım. Eğer talep uygun bulunursa brüt maaşınızın yüzde 60’ı asgari ücretin yüzde 150’sini geçmeyecek şekilde size ödenecektir.

 

 

İzin hakkı kimin
İşveren, şüpheli durum bulunması halinde çalışanların yıllık ücretli izne, ücretsiz izne veya idari izne gönderebilir mi?

Yıllık iznin kullanım süresini belirlemek işverenin inisiyatifinde olduğundan işveren çalışanlarını yıllık izine gönderebilir.

 

 

Ancak yıllık izinlerin bir çok çalışan tarafından bu dönemde yoğun olarak kullandırılmasının çalışma barışı açısından sıkıntı doğurabileceği göz ardı edilmemelidir. Ücretsiz yıllık izin ise tarafların karşılıklı mutabakatına bağlı olduğundan tek taraflı uygulama olanağı bulunmamaktadır.

 

 

İdari izin ise işverenin inisiyatifine bağlı olup, yıllık izinden mahsup edilemeyeceği gibi ücret ödemesi yapılması gerekir.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar