215
  • serpil

Kayıt Dışı Ekonominin Azaltılması Kapsamında Tekstil ve Hazır Giyim Sektörü İkinci Çalıştayı Gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, “Kayıt Dışı Ekonominin Azaltılması Kapsamında Denetim Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Kurumlar Arası Veri Paylaşımının Artırılmasına Yönelik Teknik Yardım Projesi“ kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığınca gerçekleştirilen ”Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe Kayıt Dışılığın Azaltılması” konulu ikinci çalıştay, 25-28 Ocak 2020 tarihleri arasında, kamu kurum ve kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları (STK), akademisyenler ve özel sektör temsilcilerinin geniş katılımıyla Adana’da gerçekleştirilmiştir.

Çalıştayın tüm katılımcıları, tekstil ve hazır giyim sektöründe bir önceki çalıştayda belirlenen sorunlar üzerinde tartışarak kayıt dışı ekonominin boyutunun ve mücadele stratejilerinin belirlenmesi, mevzuattaki boşlukların giderilmesi, denetim/izleme mekanizmalarının geliştirilmesi ve kurumlar arası veri paylaşımının geliştirilmesi için somut ve uygulanabilir önerilerini dile getirmişlerdir.

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Sn. İdris ŞENYURT yaptığı açılış konuşmasında tekstil ve hazır giyim sektörünün Türk ekonomisi ve sanayisi açısından önemine vurgu yaparak kayıt dışılıkla mücadele açısından proje kapsamında yapılacak çalışmaların, sektörün vergi gelirleri ve denetimi açısından kritik önemini vurgulamış, son yıllarda Gelir İdaresi Başkanlığı olarak konuyla ilgili yaptıkları çalışmalardan ve alınan müspet sonuçlardan bahsederek çalıştayın tüm katılımcılar açısından faydalı geçmesi temennisinde bulunmuştur.

Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Zeki KIVANÇ ve Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı Sn. İsrafil UÇURUM, tekstil ve hazır giyim sektörüne yönelik genel değerlendirmelerde bulunarak kayıt dışı ekonomi ile mücadele konusunda sektöre yönelik tespitlerini paylaşmışlardır.

İkinci sektör çalıştayının moderasyonunu öğretim görevlisi Prof. Dr. Ümit ÖZLALE üstlenmiş olup, çalıştay süresi boyunca sektöre ilişkin genel değerlendirmelerde bulunmuş, sektör rakamlarını yansıtmış ve çalıştayda izlenecek çalışma yöntemi ve projenin gelecek adımlarından bahsetmiştir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Başkanı Sn. Mehmet Vasıf ULUSOY tarafından çalıştayın kazanımlarına ilişkin genel değerlendirmeler yapılarak kapanış konuşması gerçekleştirilmiştir.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar