723
  • Alo Bilgi

İsmail Koncuk: Başımızı Kuma Gömmekle İşsizlik Problemini Çözemiyoruz

TÜİK verilerine dikkat çeken İsmail Koncuk, TÜİK verilerine göre işsizliğin azaldığını hatırlatarak şunları söyledi:

 

 

Değerli milletvekilleri, istatistik önümüzü görebilmemiz açısından son derece önemli. Yani doğru istatistikten bahsediyorum ama şu da bir yöntem: Kafamızı deve kuşu misali kuma sokarak tehlikelerden kurtulduğumuzu filan da düşünebiliriz, bu da bir yöntem, tercih meselesi.

 

 

Şimdi, TÜİK’in işsizlik verilerini hepiniz incelediniz, Nisan 2020 itibarıyla 12,8’e düşmüş. Bakın, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 427 bin kişi azalmış yani bu salgın sürecinde TÜİK’e göre bir azalma var, enteresan. Azalarak işsiz sayımız 3 milyon 775 bin olmuş, işsizlik oranı 0,2 puan azalmış, tarım dışı işsizlik ise 14,9.

 

 

Değerli milletvekilleri, istihdam edilenlerin sayısı, 2020 Nisan döneminde bir önceki aynı döneme göre 2 milyon 585 bin kişi azalarak 25 milyon 614 bin kişi; istihdam oranı ise 4,9 puan azalış ile yüzde 41,1 olmuş ama bu rakamlara göre; yani istihdamdaki bu azalmaya rağmen TÜİK’e göre işsizlik sayısı azalmış. -uzmanlara göre- TÜİK ,tabii, birtakım değerlendirmelerden bu hesapları yapıyor ama niye böyle çıkarıyor rakamları? Bir, TÜİK, son dört hafta içinde 1 gün dahi ücretli ya da ücretsiz hiçbir işte çalışmamış olması hâlinde işsiz sayıyor. -Birinci madde bu- İki, son dört hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış olması lazım ki işsiz saysın, bir de iki hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olmasın.
Değerli milletvekilleri, bu istatistiklerden hareketle son dört hafta içinde hiçbir işte ücretli ya da ücretsiz çalışmadığı hâlde iş başvurusu yapmayanlar ile mevsimlik çalışma, ev kadını olma, öğrencilik, gelir sahibi olma, emeklilik, çalışamaz hâlde olma gibi nedenlerle iş aramayıp -artık vazgeçmiş, umudunu kesmiş, iş aramaktan bıkmış- işbaşı yapmaya hazır olduğunu bildirenleri dikkate aldığımızda, bu rakamları dikkate aldığımızda -bakın, uzman ekonomist Mahfi Eğilmez’e göre, iyi bir uzmandır- 4,5 milyonu aşkın bir rakam çıkıyor önümüze.

 

 

Ve bu 4,5 milyon rakamını, TÜİK’in açıkladığı o 3 milyon 775 bin rakamına ilave ettiğimizde 8,4 milyonluk bir işsizlikle karşı karşıya kalıyoruz, bu da yüzde 24,6 oranına çıkıyor; korkunç bir oran.

 

 

Yani başımızı kuma gömmekle işsizlik problemini çözemiyoruz değerli milletvekilleri. Umarım önünüzü görecek sağlam verilerle yolunuza devam edersiniz de hiç olmazsa milletimizin nasıl fakruzaruret içerisinde yaşadığını, hatta nasıl bir umutsuzluğa sürüklendiğini görürsünüz diyorum, saygılar sunuyorum.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar