4471
  • Alo Bilgi

İmza Sirküsü Nedir? Nereden Alınır?

Bu yazımızda imza sirküsü nedir, imza sirküsü fiyatı 2019, imza sirküsü noter ücreti 2019, imza sirküsü nereden alınır gibi konulara yer verdik. İmza sirküleri hukuki işlemlerde maddi gerçeğin ortaya çıkarılması gereken durumlarda büyük öneme sahiptir. İmza sirküleri ile kurum ve kuruluşlardaki yetki sahipleri belirlenir, şirketlere ait olan evraklar ile ilgili yapılacak sahteciliklerin önüne geçilir. Gelin hep birlikte imza sirküsü ile ilgili merak edilenlere daha yakından bakalım.

 

İmza sirküsü nedir?

 İmza sirküsü nedir sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; imza sirküsü tüzel kişilerin isteği ve notere yapılan talep doğrultusunda oluşturulan belgelerdir. Bu belgeler ile sahte imza kullanılması, belgelerde sahtecilik yapılması gibi durumların önüne geçilir. Bu belge ile şirket adına görev yapan yetkilinin sorumluluk alanı ve yetki sınırları belirlenir. Bu belgede tüzel kişiye ait ticaret sicil bilgileri, adres ve unvan bulunur. Bu bilgiler ile birlikte kurum adına yetkili olan kişinin nüfus bilgileri, imza örnekleri, kurum içindeki unvanı, kurumu temsil şekli yer alır.

 

İmza sirküsü nereden alınır?

 İmza sirküsü nereden alınır sorusunun cevabını birçok kişi merak etmektedir. İmza sirküleri belirli ücret karşılığında noterden alınır. İmza sirküleri noterden oldukça kısa süre içinde alınabilir.

 

İmza sirküsü için gerekli evraklar nelerdir?

İmza sirküsü için gerekli evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kurumun kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi.
  • Sirküde adı geçecek kurumun vergi levhası.
  • İmza sirküsünde adı geçecek kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi.

İmza beyannamesi ve imza sirküsü arasındaki fark nedir?

Birçok kişi imza sirküsü ve imza beyannamesini karıştırmaktadır. Bu yüzden internette imza beyannamesi ve imza sirküsü arasındaki fark nedir gibi aramalar yapmaktadır. İmza beyannamesi kişinin, notere kimliği ile başvurarak ve belirli bir ücret ödeyerek aldığı bir belgedir. Bu belgede nüfus bilgileri ve imza örnekleri yer alır. İmza beyannamesi oluşturulurken, bu belgeyi imza sirküsünden farklı olarak gerçek kişiler talep eder. Fakat belge sirküler nitelik taşımaz. Fakat hem kişisel hem de ticari faaliyetlerde kişinin kimliğini kanıtlar.

 

İmza sirküsü ücreti 2019

İmza sirküsü ücreti 2019, imza sirküsü fiyatı 2019, imza sirküsü noter ücreti 2019 gibi aramalar sıkça yapılmaktadır. Eğer siz de imza sirküsü ne kadardır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İmza sirküsü fiyatları geçen yıla oranla artış göstermiştir. Normal şartlarda tek nüsha için noterden alınan imza sirküsü ücreti 2019 yılında 98 TL’dir. Fakat nüsha artışı fiyat artışı anlamına gelmektedir. İkinci bir nüsha için fiyat farklı 1,5 kattır.

Bu yazımızda imza sirküsü nedir, imza sirküsü nedir, imza sirküsü fiyatı 2019, imza sirküsü noter ücreti 2019, imza sirküsü nereden alınır gibi konulara açıklık getirdik. Eğer merak ettiğiniz bir konu var ise yorum bırakmayı veya bize yazmayı unutmayın!

 

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar