230
  • Alo Bilgi

İleride Kısa Çalışma Döneminin Primi Ödenecek Mi?

Soru: 18 Temmuz 1981 doğumluyum. SSK başlangıcım 27 Ekim 2004 olup 5671 gün pirimin var. Ne zaman emekli olabilirim? Günümü tamamladıktan sonra 25 yılı tamamlamak gerekli mi? l Volkan SEFEROĞLU

Cevap: Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 1329 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca bundan sonra prim ödemeseniz dahi yine aynı tarihte yani 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirisiniz (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak). 60 yaşınızı dolduracağınız tarihe kadar 25 yılı çoktan doldurmuş olacağınızdan 25 yıllık sigortalılık süresinin bir önemi bulunmuyor.

 

 

BORÇLANMAYA GEREK YOK

SORU: 1 Temmuz 1980 doğumluyum. SSK başlangıcım 1 Eylül 1995. Toplam 7600 gün prim ödemem var. 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olurum? l Bülent ÖZCAN

CEVAP: 1995’teki girişinizde adınıza prim ödemesi varsa emekli olmak için 25 yıl sigorta süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 55 yaşınızı dolduracağınız 1 Temmuz 2035 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden sonra yaptığınızdan borçlanma emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Sadece priminizi artırır. Priminiz de yeterli olduğu için askerliği borçlanmanıza gerek yok.

 

 

İLERİDE KISA ÇALIŞMA DÖNEMİNİN PRİMİ ÖDENECEK Mİ?

Soru: Pandemi başladıktan sonra 24 Mart’tan beri işyerim beni Kısa Çalışma Ödeneği’ne yönlendirdi. Maaş olarak o zamandan beri Kısa Çalışma Ödeneği alıyorum. Sigortam aktif olarak gözükse de sigorta günlerim e-Devlet’te sıfır gözüküyor. Sigorta olarak 24 Mart’tan bu zamana kadar olan sigorta primi ücretini devlet işyerinden daha sonra alıp bizim günlerimize işletecek mi?

İşlemezse Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu sigorta günlerinin parasını maaş hesabıma yatırması gibi bir durum olabilir mi? Sonuçta hepimizin gayesi primleri doldurup günleri tamamlayıp emekli olmak. Takdir edersiniz ki aylardır çalışıp boşa gitsin istemiyorum. l Sinan HOCA

Cevap: Kısa Çalışma Ödeneği aldığınız dönemde işyerinizde çalışmıyorsunuz. Prim ödenmesi için fiili çalışma olması gerekiyor. Dolayısıyla 24 Mart’tan beri fiili çalışmanız olmadığından adınıza prim ödenmiyor. Sistemde de prim ödemeniz sıfır görünüyor. Daha sonra devletin işyerinizden prim tahsil edip günlerinizi dosyanıza işlemesi gibi bir durum olamayacağı gibi bu dönemin priminin de maaş hesabınıza yatırılması gibi bir durum da söz konusu olamaz.

Maalesef Kısa Çalışma Ödeneği alınan dönemde prim ödenmediğinden sigortalılar emekli olmak için aranan primi doldurmak için Kısa Çalışma Ödeneği aldıkları süre kadar daha fazla çalışacaklar.

 

 

BAŞKASINA AİT PRİMİ NE YAPMALI?

SORU: 21 Mayıs 1972 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 8 Ocak 1987. 5728 gün prim ödemem var. Hizmet dökümümde 120 gün başka bir kişi adına görünüyor. Ne zaman emekli olurum? l MURTAZA

CEVAP: 1987 girişinizde adınıza prim ödemesi varsa emekli olmak için 25 yıl sigorta süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğu için bundan sonra prim ödemeseniz de 50 yaşınızı dolduracağınız 21 Mayıs 2022’de emekli olabilirsiniz. Başkasına ait 120 gün prim yanlışlıkla sizin dosyanıza işlenmiş olabilir. Durumu yazılı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirerek düzeltilmesini talep edin.

 

 

Ekrem Sarısu / Posta GazetesiSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar