189
  • Alo Bilgi

Gram ve Çeyrek Altın Fiyatlarında Flaş Düşüş (Altın Neden Düşüyor?)

Altın fiyatları yine sert düştü.

Son günlerde altın fiyatları oldukça hareketli. İnişli çıkışlı bir grafik seyreden altın fiyatları az önce kısa sürede hızlı şekilde düştü.

 

 

ONS FİYATI SERT GERİLEDİ

Önceki gün ve bugün gündüz saatlerinde 1731 dolar seviyesinde olan altının ons fiyatı , ABD borsasının açılmasının ardından hızlı bir düşüş içine girdi. Piyasalardan alınan son dakika verilerine göre altının ons fiyatı 1682 dolar seviyesinden işlem görüyor.

 

 

İşte altının ons fiyatında yaşanan değişim grafiği:

 

 

 

 

GRAM ALTIN HIZLI DÜŞTÜ

Altının ons fiyatının sert şekilde düşmesinin ardından gram altında hızlı bir düşüş başladı. Dünü 373 TL seviyesinden kapatan ve gün içinde 370-371 TL bandında hareket eden gram altın, ABD ‘de piyasaların açılması sonrası ons fiyatında yaşanan sert düşüşten etkilendi ve kısa sürede 7 TL değer kaybetti.

 

 

Piyasalardan alınan son verilere göre gram altın 364 TL seviyesinden işlem görüyor. İşte gram altının fiyat değişim grafiği:

 

 

 

 

Bu seviyesi ile gram altın son 2 ayın en düşük seviyesine geriledi.

 

 

ÇEYREK – CUMHURİYET ALTINI FİYATLARI VE 22 AYAR BİLEZİK GRAMI

Çeyrek altın 594 TL ‘ye alınıp 599 TL ‘ye satılıyor.

Cumhuriyet altını 2445 TL ‘ye alınıp 2466 TL ‘ye satılıyor.

22 ayar bilezik gram alış fiyatı 338 , satış fiyatı 342 TL.

Dolar kuru ise 6,78 TL seviyesinde seyrediyor.

 

 

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Ava Trade baş piyasa analisti Naeem Aslam, e-posta mesajında “ABD işsizlik oranı herkesi şoka uğrattı çünkü açıklanan rakam piyasa beklentisinin çok altında. Altın fiyatları faiz oranlarının negatif bölgeye doğru hareket edeceği beklentisi nedeniyle bu veriyle düştü. Mesaj altının şu anda gözden düşmüş olabileceği şeklinde.” dedi.

 

 

Son dönemlerde hisse senedinde ciddi bir ralli görüldü. Hisse senetlerinde aşırı değişimler olması ve altına olan talebin azalması nedeniyle altın fiyatları aşağı yönlü seyrine başladı.

 

 

Koronanın azalması ve hisse senetlerinin yeniden yükselmesi ve ABD ‘de açıklanan işsizlik verileri , altın fiyatlarına eksi yönde etki etti.

 

 

Altının güvenli liman olarak cazibesi, daha fazla ekonominin yeniden açılması ve virüs eğrisinin yatay hale gelmesi ile birlikte azaldı.

 

 

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. hazırladığı notta, “Altın, son haftalarda piyasalarda risk almaya yönelik hareketlerin artması ile birlikte kazançlarını sürdürmekte güçlük çekiyor,” dedi ve “Ancak orta vadede yükseliş beklentimiz sürüyor. Makro zemin, normalleşmiş bir büyümeye yönelik piyasa güvenine karşın, zorlu kalmaya devam ediyor. Merkez bankalarının bilançolarındaki genişleme yavaşlama işaretleri vermezken, jeopolitik gerilimler artıyor” ifadelerini kullandı.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar