849
  • Alo Bilgi

Gelir Vergisi Nedir? Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Bu yazımızda gelir vergisi nedir, gelir vergisi nasıl hesaplanır, gelirin unsurları, gelir vergisi mükellefleri, gelir vergisi ne zaman verilir, gelir vergisi ne zaman ödenir gibi konuları ele alacağız. İşte zorunlu bir kavram olan gelir vergisi hakkında tüm merak edilenler.

 

Gelir vergisi nedir?

Gelir vergisi hakkında tüm merak edilenlere geçmeden önce gelir vergisi nedir sorusunu cevaplayalım. Gelir vergisi gerçek kişilerin gelirleri üzerinden alınan vergi türüdür. Bu gelirler serbest meslek faaliyetleri, gayrimenkul veya menkul varlıkların getirisi, mal satışı gibi faaliyetler sonucunda elde edilen gelirlerdir. Bu gelir bir kişinin takvim yılında elde ettiği irat ve kazançların safi tutarıdır. Gelir Vergisi Kanuna göre geliri oluşturan unsurlar şu şekildedir; menkul sermaye iratları, gayrimenkul sermaye iratları, serbest meslek kazançları, ücretler, zirai kazançlar ve ticari kazançlar.

 

Gelir vergisi mükellefi kimdir?

İkametgahı Türkiye’de bulunan, Türkiye’de altı aydan fazla oturan, resmi daire ve müesseselere veya merkezi Türkiye’de bulunan teşekkül ve teşebbüslere bağlı olup adı geçen daire, müessese, teşekkül ve teşebbüslerin işleri dolayısıyla yabancı memleketlerde oturan Türk vatandaşları gelir vergisi mükellefidir. Belirtilen mükelleflerin Türkiye veya dışında fark etmeksizin irat ve kazançları vergilendirilir. Türkiye’ye yerleşmeyen gerçek kişiler ise dar mükellef sınıfında geçerek sadece Türkiye kazançları vergilendirilir.

 

Gelir beyannamesi ne zaman verilir? Gelir vergisi ne zaman ödenir? Nereye ödenir?

Başlıkta geçen tüm soruları cevaplamadan önce gelir vergisi beyannamesi nedir bu soruyu cevaplayalım. Gelir vergisi beyannamesi geliri gösteren ve vergi tarhının gerçekleşmesini sağlayan beyanname türüdür. Yıllık beyanname mart ayının 25. günü akşamına kadar verilir. Eğer gelir basit usulde tespit edilen ticari kazançlar sınıfındaysa şubat ayının 25. günü akşamına kadar verilir. Bu vergi iki taksit ile ödenir. Eğer gelirler normal sınıftaysa ilk taksit mart ayı sonunda, ikinci taksit temmuz ayı sonuna kadar ödenir. Eğer gelirler basit usulde tespit edilen ticari kazanç sınıfındaysa ilk taksit şubat ayı sonu, ikinci taksit haziran ayı sonuna kadar ödenir. Bu vergi, bağlı olunan vergi dairesine ödenir.

 

 2019 Gelir Vergisi Oranları

  • 18.000 TL’ye kadar %15
  • 40.000 TL’nin 18.000 TL’si için 2.700 TL, fazlası %20
  • 98.000 TL’nin 40.000 TL’si için 7.100 TL, (ücret gelirlerinde 148.000 TL’nin 40.000 TL’si için 7.100 TL), fazlası %27
  • 98.000 TL’den fazlasının 98.000 TL’si için 22.760 TL, (ücret gelirlerinde 148.000 TL’den fazlasının 148.000 TL’si için 36.260 TL), fazlası %35

 

Bu yazımızda gelir vergisi nedir, gelir vergisi nasıl hesaplanır, gelirin unsurları, gelir vergisi mükellefleri, gelir vergisi ne zaman verilir, gelir vergisi ne zaman ödenir gibi konuları ele aldık. Aklınıza takılanlar ve merak ettikleriniz için yorum bırakmayı ve bize yazmayı unutmayın.

 

 

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar