891
  • Alo Bilgi

Gelir Vergisi Beyannamesi Nedir? Nereye Ve Ne Zaman Ödenir?

Bilindiği üzere yıllık gelir vergisi beyanname verme dönemi kısa bir süre önce başladı. Peki, gelir vergisi beyannamesi nedir? Gelir İdaresi Başkanlığı; internet sitesinde zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükelleflerinin 2018 yılına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini 25 Mart Pazartesi günü sonuna kadar elektronik ortamda gönderebileceklerini duyurdu. Biz de hazır bu önemli konu gündemdeyken gelir vergisi beyannamesi nedir sorusunu detaylıca ele alalım istedik. Bu yazımızda beyanname nedir, gelir vergisi nedir, gelir vergisi ne zaman ödenir, gelir vergisi nereye ödenir gibi konuları inceleyeceğiz.

Gelir vergisi beyannamesi nedir?

Konuyu açıklamadan önce gelir vergisi nedir sorusunu yanıtlayalım. Gelir vergisi, gerçek kişilerin gelirleri üzerinden alınan vergidir. Gelir, gerçek kişinin; yani hukukta hak edinebilen ve yetki kullanabilen kurumlaşmamış kişilerin bir takvim yılı içinde elde ettiği kazancın safi tutarıdır. Peki, beyanname nedir; diğer deyişle gelir vergisi beyannamesi nedir? Gelir vergisi beyannamesi ise gelirinizi gösteren ve verginin miktarının belirlenmesi için verilen beyannamedir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden beyannameye ulaşılabilir.

Yıllık gelir beyannamesi Mart ayının başından 25. günü akşamına kadar verilir. Gelir sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlardan ibaretse Şubat ayının başından 25. günü akşamına kadar verilmektedir.

Gelir vergisi ne zaman ödenir?

Gelir vergisi nedir ve gelir vergisi beyannamesi nedir sorularını yanıtladıktan sonra bir diğer merak konusuna gelelim: Gelir vergisi ne zaman ödenir?

Gelir vergisi iki taksit halinde ödenmektedir. Gelir sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlardan oluşmuyorsa birinci taksit Mart sonuna kadar, ikinci taksit Temmuz sonuna kadar; basit usulde tespit edilen ticari kazançlardan da ilk taksit Şubat sonuna, ikinci taksit Haziran sonuna kadar ödenir.

Gelir vergisi nereye ödenir?

Gelir vergisi nedir, gelir vergisi beyannamesi nedir, gelir vergisi ne zaman ödenir sorularını yanıtladık. Peki gelir vergisi nereye ödenir? Gelir vergisi, kişinin ikametinin bulunduğu vergi dairesi, iş yerinin bağlı olduğu vergi dairesi veya belirlenen bankalar aracılığıyla ödenebilir.

Bu yazımızda gündemdeki gelir beyannamesi dönemi başladı haberi sebebiyle; gelir vergisi beyannamesi nedir sorusunu detaylıca ele aldık ve beyanname nedir, gelir vergisi nedir, gelir vergisi ne zaman ödenir, gelir vergisi nereye ödenir gibi merak edilen konuları inceledik. Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakmayı unutmayın!

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar