365
  • Alo Bilgi

Finansal Okur Yazar Olmak İçin Önemli İpuçları

Finansal okur yazarlık sadece zenginleri ilgilendirmiyor. Tasarruf yapmak, borçlarınızı ödemek ve birikimlerinizle yatırım yapmak istiyorsanız finansal okur yazarlığa giriş yapabilirsiniz.

 

Finansal okur yazarlığın sadece zenginleri ilgilendirdiğini düşünebilirsiniz ama finansal okur yazarlıkla ilgili bilmeniz gereken en önemli gerçek, bunu yapmadan zengin olamayacağınız.

 

 

İşte bu yüzden lotodan büyük ya da daha küçük paralar kazanan bir çok insan kendilerini finansal olarak başladıkları noktada buluyorlar. Aşağıdaki bilgileri kişisel gelişim noktanız olarak kullanın ve finans ve yatırım bilginize bir temel atın.

 

 

Finansal okur yazarlığın en önemli bileşeniyle başlıyoruz – siz. Bilgi edinmek için ne kadar vakit harcayacağınıza karar verecek olan sizsiniz. Aynı şekilde yine siz neye ve ne zaman yatırım yapacağınıza karar vereceksiniz. Bilgi edinebilirsiniz, ancak bildiklerinizi uygulamaya dökmeniz gerekecek ve daha sonra elde ettiğiniz sonucun kar mı zarar mı olduğuna bakacaksınız.

 

 

Finansal okur yazarlığın ve başarının sizinle ilgili olduğunu anladığınızda, bir bütçenin nasıl oluşturulduğunu öğrenin. En yaygın ama finansal olarak da bir o kadar zararlı hatalaran biri borçlarınızı yönetmenin bütçe tutmakla ilgili olduğunu düşünmek. Eğer hiç borcunuz yoksa, şu an bütçe oluşturmayı öğrenmek için doğru yerdesiniz. Borcunuz varsa,elbette buna da bütçenizin bir bölümünü ayırmalısınız. Bütçe oluşturma, gerçekçi olarak daha çok faturaları ödedikten sonra elinizde kalacak olan paraya odaklanmaktır.

 

 

Birikimleriniz ve yatırımlarınız için kenara ayıracağınız paradan sonra bütçenizi oluşturacaksınız. Borç kavramını anlamalısınız. Birçok insan, kredilerini borçlarından ayrı tutar. Tüm bu insanların ortak noktasıysa birine para ödemek zorunda olmalarıdır. Bu para aslında sizin değil, özellikle de kredi kartınızdaki para. Borçlarınızsa siz ödeyene kadar başkasına ait olan bir paradır.

 

 

Finansal okur yazarlığın insanları rahatsız eden yanlarından biri de sigorta konusu. Finansal olarak güçlü hisseden genç insanlar, hayat sigortası gibi bazı sigorta türlerinin genç yaşta daha uygun fiyata geleceğini bilirler. Sigorta bir yatırımdır çünkü sizi, finansal geleceğinizi etkileyecek beklenmedik olaylardan korur. California’da evlerini sigortalatmamış insanlara ya da Florida ve Midwest’te sel sigortası yaptırmamış olanlara bu temel finansal gerçeği sorun.

 

 

Şimdiye kadar odak noktamız finans ve yatırım genel konuları oldu. Ancak şimdi kaçınmamız gereken bir hata var. Finansal okur yazarlık bilginizi genişletmek için interneti kullanmayın. Bu konuda internette araştırma yapmayı önemseyen insanlar var çünkü, bedava, araştırabileceğiniz birçok konu var ve akıllı telefonunuzla istediğiniz zaman erişebiliyorsunuz. Genelde söylenmeyen bir noktaysa kaliteli içerikleri nasıl ayırt edebileceğiniz. Bu konuda en iyi yaklaşım birkaç bağımsız web sitesini karşılaştırıp not almak. Hangi konular üzerinde siteler arasında mutabakat varsa, gelecekte kullanmak için kaydedin. Diğer tüm bilgileriyse “finansal bilgi taslağı” olarak kaydedin ve daha sonra araştırarak doğruluğuna karar verin.

 

 

Money Inc.’in yazısına göre son olarak finansal okur yazarlığın hem kritik hem de çoğu zaman görmezden gelinen bir unsuru var: finansal tavsiye makaleleri. Yeni edindiğiniz bilgileri başarıyla kullanmak için, tüketici zihniyetinden, yatırımcı zihniyetine geçmelisiniz. En temel seviyede, paranızla yapabileceğiniz yalnızca iki şey var: kendinize saklamak ya da başkasına vermek. Eğer yatırım yapacaksanız, paranızı başkasına vermiş olacaksınız. Bu kişi de umut ediyoruz ki paranızla doğru işler yapacak. Madalyonun diğer yüzündeyse, paranızı size karşılığında bir ürün ya da hizmet sunacak birine verebilirsiniz. Bu ikisi arasındaki fark, hayata yatırımcı zihniyetiyle yaklaştığınızda ortaya çıkıyor. Bu durumda paranızın size belirli bir miktar karla döneceğine inanıyorsunuz. Buna ters olarak, tüketici zihniyetiyle düşündüğünüzde neredeyse her zaman paranız bir başkasının eline geçer ve onu bir daha görmezsiniz. Seçiminiz her zaman yatırımcı zihniyetinden yana olsun.

 

 

Finansal okur yazarlığa duyduğunuz ilgi miktarı, finansal başarınızla doğru orantılı olacak. Yatırım yapacak ne kadar fazla paranız olursa, Finans piyasaları ve ekonomiyle ilgili o kadar bilgi sahibi olmak isteyeceksiniz. Eğer çok az paranız varsa ya da hiç yoksa ve bu pozisyonda kalacaksanız, finansal okur yazarlığa olan ilginiz durağan kalacak. Finansal okur yazarlık bilginiz durağansa, şimdi iyi bir tasarrufçu ve yatırımcı olmayı öğrenmenin tam zamanı.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar