450
  • serpil

Elektronik Defter ve Belge Doğrulamalarında Alınan İmzası Geçersiz Hatasına Dikkat

Yakın zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan programlarla(e-fatura görüntüleyici, e-defter görüntüleyici, e-fatura izleme aracı) veya diğer bazı programlarla hazırlamış olduğunu elektronik defter ve belgelerinizi kontrol ettiyseniz imzası geçersiz hatası almış olabilirsiniz. Elektronik defter ve belge doğrulamalarında alınacak en vahim hatalardan biriyle karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir.

 

Elektronik defter ve belgeler elektronik olarak imzalandıktan veya mali mühürle mühürlendikten sonra mükelleflerin hiçbir suretle xml uzantılı bu dosyaların içeriğiyle oynamaması gerekir. Dosyalarda mükellefin iradesi dışında gerçekleşen (hard disk hatası, virüs vb.) bir veri kaybı yoksa İmzası değişmiş hatası, mükellefin defter ve belgelerin içeriğini değiştirdiğine işaret etmektedir. Değişikliğinin vergi matrahını veya ödenecek vergileri azaltacak bir kasıtla yapılması sizi kaçakçılık suçlarının faili olmakla itham edilmeye kadar götürebilir.

 

Hatanın Görüntülenmesi

Hatayı henüz almadıysanız hatanın ne şekilde görüntülenebileceğine ilişkin olarak öğretici videoyu (https://www.youtube.com/watch?v=nSztFm6LlQg) görüntüleyebilirsiniz. Videoda gösterildiği şekilde daha önce doğrulayabildiğiniz fatura ve defter parçalarının durumunu kontrol edebilirsiniz.

 

Elektronik Defter ve Belgelerimi Kim Kurcaladı?

Adımları takip ederseniz daha önce e-defter fatura görüntüleyici ve diğer araçlarla doğrulamış olduğunuz defter ve belgelerin imzasının geçersiz olduğunu göreceksiniz. Eğer bu sorunu bir süredir yaşıyorsanız ya da yeni fark ettiyseniz endişe etmenize ya da muhasebeci veya işletme personelinizle sorun yaşamanıza gerek yok. Sorun siz de değil elektronik imza için kullanılan nitelikli elektronik sertifikalarda.

 

Kamu Sertifikasyon merkezi 30 Mayıs 2019 tarihinde yaptığı bir duyuru ile Nitelikli Elektronik Sertifikalarda (NES) ve bu sertifikaların üretildiği altyapıdaki Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı (ESHS) sertifikalarında RSA 2048 kullanılırken bir algoritma değişikliğine gideceğini açıklamıştı. Değişiklik Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı Sertifikalarını kapsıyor bu sertifikalarda artık Eliptik Eğri 384 algoritması kullanılacak. Geçiş tarihi olarak da Ekim ayı düşünülmüştü yani Kasım ayı itibariyle imzası geçersiz hatası alıyorsanız sorun bu sebepten kaynaklanıyor olabilir.

 

Hatanın Giderilmesi İçin Ne Yapmalıyız?

Bu yazı ulaştığında, gerçekleştirdiğiniz doğrulamalarda hata almıyorsanız sorun giderilmiş demektedir. Ama daha önce doğrulayabildiğiniz elektronik defter ve belgelerde imzası geçersiz hatası alıyorsanız mükellef olarak sizin yapabileceğiniz herhangi bir şey yok. Doğrulama ve görüntüleme yaptığınız programların güncellenen kök sertifikalarla ilgili değişikliğe gitmesi yani gerekli güncellemeyi yapması durumunda defter ve belgeleriniz yeniden imzası geçerli olarak algılanacaktır. Defter ve belgelerinizi hangi makama ibraz ediyorsanız kendilerini durumdan haberdar etmeniz yeterli. Vergi incelemelerinde gerekli takip sağlandığından konuyla ilgili sorun yaşamanız olası değil. Ancak defter ve belgeleri mahkeme, banka gibi farklı bir makama ibraz edecekseniz durumdan kendilerini haber etmek veya güncel bir program kullanmak yanlış anlamaların önüne geçecektir.

En önemlisi elektronik defter ve belgelerinizi editör bir programla açmamanız, yardım alma kastıyla başka bir firma veya veri kurtarma merkezlerine götürmeniz. Mükelleflerin veri kaybı algısıyla bu tarz bir yola başvurma ihtimali çok yüksek görünüyor. İmzası geçerli elektronik defter ve belgeleri gerçekten imzası geçersiz hale getirebilirsiniz.

26.11.2019

Kaynak: www.MuhasebeTR.comSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar