572
  • Alo Bilgi

E-Tebligat Nedir? Tüm Merak Edilenler

Bu yazımızda e tebligat nedir, e tebligat ne zaman başlıyor, e tebligat başvurusu, e tebligat başvurusunu kimler yapabilir, e tebligat başvuru sonucu, e tebligat sistemi, e tebligatın faydaları gibi konuları ele alacağız. Resmi işlemler hakkında bilgilendirme niteliği taşıyan bilgilere tebligat denmektedir. Tebligat ile bir eylem veya işten hukuki olarak etkilenecek tarafa bilgilendirme yapılır. Aynı zamanda bu bilgilendirme belgelenir. E-Tebligat ise bu sistemin elektronik posta ile yapılanıdır. Buradaki e-posta resmi olarak kişi ve kuruma ait olmalıdır. İşte E-Tebligat hakkında tüm merak edilenler.

 

E-Tebligat Nedir?

 

E-Tebligat ile ilgili merak edilenleri cevaplamadan önce E-Tebligat nedir sorusunu cevaplayalım. E-Tebligat’ı yani elektronik tebligatı şu şekilde açıklayabiliriz; elektronik tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra no’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümlerine göre tebliğ edilmesi gereken belgelerin, elektronik sistem ile tebliğ edilmesidir. Bu işlem fiziki tebliğe eş değerdir. Elektronik tebligat sistemi 1 Nisan 2016 tarihinde başlamıştır. E-Tebligat başvurusu, mükelleflerin kendileri tarafından veya temsilcileri tarafından yapılabilir. E-Tebligat yapıldığında veya gönderildiğinde belirtilen telefon ve e-posta adresine bu durum bildirilir. E-Tebligat sistemi ile gönderilen belgeler beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılır. Mükellefler https://intvrg.gib.gov.tr adresine girerek bu bilgilerini güncelleyebilirler. Zorunlu haller dışında bu sistemden çıkılamaz. Zorunlu durumlar arasında ise ticari kaydın silinmesi, ölüm, gaiplik gibi durumlar bulunur.

 

E- Tebligat’ın faydaları nelerdir?

 

E-Tebligat’ın birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar arasında şunlar bulunmaktadır;

 

  • E-Tebligat zaman ve enerji tasarrufu sağlar.
  • E-Tebligat doğa dostudur; kâğıt kullanımını azaltır.
  • Fiziki ortamda yapılan birçok işlem ücretlidir. Fakat E-Tebligat’ta böyle bir durum söz konusu değildir.
  • E-Tebligat ile tebligatın yapıldığı zaman, gönderen kurum, alıcının kim olduğu, gönderilen tebligat, ekler kolaylıkla görülebilir.
  • Tebligat işlemi fiziki ortamda haftalarca sürerken, elektronik ortamda bu işlem saniyeler içinde halledilir.
  • Hizmet kalitesi artar.
  • Belge içeriğin başkası tarafından değiştirilemez.
  • Bilgi güvenliği sağlanır.

 

Bu yazımızda e tebligat nedir, e tebligat ne zaman başlıyor, e tebligat başvurusu, e tebligat başvurusunu kimler yapabilir, e tebligat başvuru sonucu, e tebligat sistemi, e tebligatın faydaları gibi konularını ele aldık. Merak ettikleriniz ve aklınıza takılanlar için yorum bırakmayı ve bize yazmayı unutmayın!

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar