829
  • Alo Bilgi

E-kitap ve Dergilerin KDV Durumu

Dijitalleşmenin giderek arttığı çağımızda e-kitap, e-gazete, e-dergi gibi yayınlar da elbette daha fazla ilgi görüyor. Bu yazımızda e-kitap ve dergilerin KDV durumu konusunu ele alacağız ve e-kitap nedir, e-dergi nedir, e-gazete nedir sorularına değineceğiz.

E-kitap, e-dergi ve e-gazeteler için KDV oranı

Bildiğiniz gibi 2018 yılının sonunda Cumhurbaşkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamesiyle, bazı mal ve hizmetlerden alınan KDV oranlarında değişiklik yapılmıştı. Bu değişiklikten e-kitap ve dergiler de nasibini aldı ve e-kitapta %8, e-gazete ve e-dergide %1 olan KDV oranı, tüm bu yayınlar için %18’e çıkarıldı. 1 Ocak 2019 itibariyle artık bu yayınlardaki KDV durumu %18’e tabi olmuş durumda.

Basılı gazete ve dergiler için KDV oranı

Elektronik yayınlara gelen KDV artışından bahsettik. Peki ya basılı yayınlar? Yeni kararnameye göre basılı gazete ve dergilerdeki %1, basılı kitaplardaki %8 KDV uygulaması devam edecek. Yani bu konuda yapılmış bir değişiklik bulunmuyor.

Tüm bunların yanı sıra elektronik dergi ve kitap okuyucu, tablet vb. ürünlerin satışında da %18 oranında KDV uygulandığını belirtmek gerek. Doların yükselmesi sonucunda kağıt fiyatları arttığı için basılı kitapların fiyatları da arttı. Hal böyle olunca okuyucular daha fazla elektronik yayınlara yönelmeye başladı. Elektronik yayınların KDV oranlarının arttırılması ise kabul etmek gerekir ki durumu bir parça daha karmaşık kıldı…

Elektronik yayınların avantajları

Son olarak e-kitap, e-dergi veya e-gazete gibi elektronik yayınları tercih etmenin avantajlarından bahsedelim.  İşte elektronik yayınların okuyuculara sağladığı bazı avantajlar:

  • Elektronik yayınlar, binlerce sayfadan oluşan kitapları taşımak yerine kullanıcılara daha hafif bir taşıma seçeneği tanırlar.
  • Elektronik yayınları okurken yazılar dilediğince büyütülebilir, aydınlık ayarı yapılabilir ve kalınan yer kolayca işaretlenebilir.
  • Elektronik yayınlar gece okumaları için de son derece konforludur. Yolculuklarda rahatlıkla taşınabilir ve kolayca okunabilir.
  • Her ne kadar basılı yayınların; kitapların ve dergilerin kokusunun insana verdiği zevk başka olsa da elektronik yayınların kolay taşınabilir olması da kişiye ciddi bir rahatlık sağlamaktadır.

Bu yazımızda e-kitap ve dergilerin KDV durumu konusunu ele aldık ve e-kitap nedir, e-dergi nedir, e-gazete nedir, elektronik yayınların avantajları konularına değindik. Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakmayı unutmayın!

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar