2515
 • Alo Bilgi

E- İmza Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda e-imza nedir, e-imza nasıl kullanılır, e-imza nerelerde kullanılır, e-imza nereden alınır gibi sorular cevaplanacaktır.

Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayan kişinin teyit edilmesini sağlar. 5070 Sayılı Kanun ıslak imza ve e-imza’nın eşdeğer olduğunu gösterir. E-imza nedir, e-imza nasıl alınır, e- imza nasıl kullanılır gibi soruların cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

 

 

Elektronik imza nedir?

 Elektronik imza ile ilgili merak edilenlere geçmeden önce elektronik imza nedir sorusunu cevaplamakta fayda vardır. Elektronik imza bir nevi bir elektronik veridir. Başka bir elektronik veriye eklenerek mantıksal bağlantı ve kimlik doğrulama sağlar. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu‘nda elektronik imzanın bu amacından bahsedilir. Bu imza bütünlüğü bozulmadan, üçüncü tarafların erişemeyeceği şekilde ve tarafların kimliklerinin doğrulanarak iletileceği şekilde muhafaza edilir. Harf, karakter veya sembollerden oluşur. Elektronik imza metine göreve farklılık gösterir. İçeriğin matematiksel fonksiyonlarından geçirilir ve eşsiz olduğu düşünülen bir değer elde edilir. Yani tek bir elektronik imza yoktur.

 

Elektronik imzanın özellikleri nelerdir?

 Elektronik imza inkâr edilemez, kimlik doğrulamayı ve onaylamayı sağlar ve veri bütünlüğünü korur.

 

Elektronik imza nerelerde kullanılır?

Elektronik imzanın kullanıldığı bazı alanlar şu şekildedir: e-Siparişler, e-Sözleşmeler, ÖSS, KPSS, LES, pasaport vb başvurular, Emniyet Müdürlükleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri vb gibi kurumsal iletişimler, sağlık personeli – hastaneler – eczaneler gibi sosyal güvenlik uygulamaları, vergi ödemeleri, elektronik oy verme işlemleri, ticari alandaki uygulamalar, sigortacılık işlemleri, kağıtsız ofisler, sigortacılık işlemleri.

 

Elektronik imza oluşturma araçlarında bulunması gereken özellikler nelerdir?

5070 sayılı kanunda elektronik imza oluşturma araçlarında bulunması gereken şartlar şu şekildedir:

 

 • Ürettiği elektronik imza oluşturma verilerinin kendi aralarında bir eşi daha bulunmaması,
 • Üzerinde kayıtlı olan elektronik imza oluşturma verilerinin araç dışına hiç bir biçimde çıkarılamamasını ve gizliliğini sağlaması,
 • Üzerinde kayıtlı olan elektronik imza oluşturma verilerinin, üçüncü kişilerce elde edilememesi, kullanılamaması ve elektronik imzanın sahteciliğe karşı koruması,
 • İmzalanacak verinin imza sahibi dışında değiştirilememesi ve bu verinin imza sahibi tarafından imzanın oluşturulmasından önce görülebilmesi.

Güvenli elektronik imza nereden alınır?

Güvenli elektronik imza almak için nitelikli elektronik sertifika gerekmektedir. Nitelikli elektronik sertifika için ise hizmet sağlayıcılar şu şekildedir;

 

 • E- İmza Bilgi Güvenliği Hizmetleri A.Ş
 • Emniyet Genel Müdürlüğü Sertifikasyon Merkezi
 • EBG Bilişim Teknolojileri Ve Hizmetleri A.Ş
 • TürkTrust Bilgi, İletişim ve Bilişim Güvenliği Hizmetleri A.Ş
 • TUBİTAK- UEAKAE, Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş

Bireysel ve kurumsal e-imza başvurusu için gerekli belgeler hangileridir?

Bireysel ve kurumsal e-imza başvuru belgeleri şu şekildedir:

 

Kurumsal e imza başvurusu belgeleri

 • Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ve başvuru formu.
 • İmza sirküleri fotokopisi.
 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi. (T.C kimlik numarası bu belgede net olarak yer almalıdır)
 • Ticaret sicil memurluklarından son 6 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesinin aslı.

 

Bireysel e-imza başvurusu belgeleri

 • Nitelikli Elektronik Sertifika taahhütnamesi ve başvuru formu.
 • Nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi. (T.C kimlik numarası bu belgede net olarak yer almalıdır)

Elektronik imza nasıl kullanılır?

Elektronik imza nasıl kullanılır sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; elektronik imzanın kullanılabilmesi için satın alınan yazılım bilgisayara kurulur. Bu yazılım size gönderilen CD veya medya araçlarında yer alır. Kurulan programa sertifika ile giriş yapılır. Bu şekilde imza kullanıma hazırdır.

 

Bu yazımızda e-imza nedir, e-imza nasıl kullanılır, e-imza nerelerde kullanılır, e-imza nereden alınır gibi soruları cevapladık. Merak ettikleriniz ve aklınıza takılanlar için yorum bırakmayı ve bize yazmayı unutmayın!

 

 

 

 

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar