128
  • Alo Bilgi

Dolar/TL Güne 7,48 Seviyesinde Başladı, Türkiye’de Sanayi Üretimi İzlenecek

Moody’s’den gelen not indirimi kararının etkileri ve Türkiye’de sanayi üretiminin izleneceği haftanın ilk gününün erken saatlerinde Dolar/TL 7,48, Euro/TL 8,86 seviyesinden işlem görüyor.

 

Foreks anketinde ekonomistlerin 2020 yılı Temmuz ayı takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık medyan tahmini yüzde 4,8, arındırılmamış sanayi üretimi medyan tahmini ise yüzde 3,7 artış yönünde oluştu.

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s cuma akşamı takvim dışı yaptığı değerlendirme ile Türkiye’nin kredi notunu ‘B1’den, yatırım yapılabilir seviyenin 5 kademe altı olan
‘B2’ye çekti.

 

Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 57 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 7 bin 56’ya yükseldiğini açıkladı.

 

Doğu Akdeniz’de sismik araştırmalar yapan Oruç Reis gemisi, görev süresinin dolması nedeniyle Antalya Limanı açıklarına demir attı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisinin yeni Navtex yayınlamaması hakkında, “Çalışma prensibi gereği ayda bir planlı bakım, personel değişimi ve sonraki görev hazırlıkları için limana dönmektedir” açıklamasında bulundu.

 

Oxford Üniversitesi, İlaç devi AstraZeneca ile birlikte geliştirdikleri Covid-19 aşısının klinik denemelerine devam edileceğini duyurdu.

 

İsrail’de korona virüs salgının vaka sayılarının artışa geçmesi nedeni ile 18 Eylül’den itibaren 3 haftalık karantina uygulanmasına karar verildi.

 

ABD’de son 24 saatte sadece 36 bin 492 yeni korona virüs vakası tespit edildi. Önceki gün 40 bin 293 yeni vaka belirlenmişti.

 

Almanya’da 927 korona virüs vakası daha tespit edildi.

 

Çin’de 10, Güney Kore’de 109 yeni korona virüs vakası tespit edildi.

 

Japonya’da Bakanlar Kurulu Sözcüsü Yoshihide Suga, sağlık sorunla nedeniyle LDP liderliğinden ve Başbakanlık görevinden ayrılan Abe’nin yerine bu görevlere gelmek için LDP içinde yapılan seçimi kazanma yolunda.

 

IMF Başkanı Christine Lagarde, hükümetlerin korona virüs salgınının yayılmasın yönelik tedbirleri kaldırmaya başlamalarından bu yana global ekonomik aktivitede bir toparlanma başladığını, ancak bu toparlanmanın inişli çıkışlı ve belirsiz olmaya devam ettiğini söyledi.

 

TÜİK perakende satış endeksleri, ciro endeksleri ve tarım ürünleri üretici fiyat endeksini açıklayacak (10.00).

 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) aylık ‘Petrol Piyasası Raporu’ açıklanacak.

 

Hazine, 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihalesi düzenleyecek.Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar