257
  • serpil

CEP’TEN KOORDİNAT

Herhangi bir şekilde kaybolan kişi; ACIL yada NEREDEYIM yazıp 7777 veya 2222 numarasına mesaj gönderirse, kendisine BULUNDUGU YER GAYET AYDINLATICI BIR ŞEKİLDE mesaj olarak gönderiliyor.

 

Uludağ’da genç bir kayakçının ölümüyle sonuçlanan olayda Cep telefonu Şirketi, Telekomünikasyon Kurumu kurallarından olan; “konum bilgileri sadece savcılık talebi halinde verilebilir, şahıslara veya başka kurumlara verilemez” kuralı gereğince bilgi veremediği ve bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle genç kayakçının ölümü sonrasında suçlanmıştı. Durumu değerlendiren Cep telefonu şirketleri, mevcut kuralı çiğnemeden duruma çözüm aramış ve aşağıdaki düzenlemeyi hayata geçirmiş bulunmaktadır.

 

Bütün cep telefonu abonelerinin bilmesi gerektiğini düşünerek paylaşıyoruz… Cep telefonu abonelerine bir servis yapıldı. Şu an aktif. Herhangi bir şekilde kaybolan kişi; ACIL yada NEREDEYIM yazıp 7777 veya 2222 numarasına mesaj gönderirse, kendisine BULUNDUGU YER GAYET AYDINLATICI BIR ŞEKİLDE mesaj olarak gönderiliyor. Normalde “2sms/4 kontör”. Fakat kontörünüz olmasa da mesaj gönderiliyor.

 

Tüm cep telefonu abonelerinin bilmesinde fayda var. Lütfen mümkün olduğunca dağıtalım. KAYBOLMAK veya en yakın polise, jandarmaya veya sağlık kuruluşuna acil ihtiyaç olabilir. Bu hepimizin başına gelebilecek bir olaydır.

 

Cep telefonuna gelen cevap mesajı örneği; BULUNDUGUNUZ BÖLGE: Zonguldak Ereğli Müftü Mah. Apatay Bulvarı COGRAFI KONUMUNUZ: (41 derece 16 dk 15 sn Kuzey, 31 derece 26 dk 03 sn Dogu) SIZE EN YAKIN NOKTALAR: Bağlık Karakol merkezi 278 m, Ereğli 3 nolu sağlık merkezi 197 m, (903723000022 Balcılar hazır beton 80 m, polis imdat 155, alo jandarma 156, sahil güvenlik 158 hızır acil 112 itfaiye 110

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar