607
  • Alo Bilgi

Çek Nedir? Nasıl Doldurulur?

Bu yazımızda çek nedir, çek defteri nedir, çek nasıl kesilir, çek keserken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, çek nasıl düzenlenir gibi konular ele alınacaktır. Şüphesiz, ticaret hayatının vazgeçilmezlerinden bir tanesi çeklerdir. Çekler ödeme işlemlerinde büyük kolaylık sağlarlar. İşte çek hakkında merak edilen tüm detaylar.

 

Çek nedir? Çek defteri nedir?

Çek hakkında merak edilenlere geçmeden önce çek nedir sorusunu cevaplayalım. Çekler hesap sahiplerinin bir bankaya karşı düzenledikleri, üzerinde tutar, isim ve talimat bulunan kıymetli evraklardır. Çek aslında nakit para yerine geçen bir tür ödeme aracıdır. Çek ile birlikte çek üzerinde bulunan adı bulunan kişi için banka hesabından belirtilen tutar teslim edilir. Çek nedir sorusunu cevapladık peki çek defteri nedir? Çek defteri ise banka tarafından belirli kurallar çerçevesinde kişi için özel bastırılan çek yapraklarıdır. Her çek yaprağında kişinin bağlı bulunduğu şube adı, hesap numarası ve vergi kimlik numarası gibi bilgiler yer alır.

 

Bir çekin geçerli olabilmesi için ne gibi kurallar mevcuttur?

İşte bir çekin geçerli olabilmesi için uyulması gereken bazı kurallar:

 

  • Çek banka tarafından bastırılmalı ve T.C Merkez Bankası’nca belirlenen baskı kurallarına uygun olmalıdır.
  • Çekin üzerinde ”çek” kelimesi mutlaka yer almalıdır.
  • Çek üzerinde çek sahibinin bağlığı bulunduğu bankanın, şubenin, çeki düzenleyen kişinin hesap bilgileri mutlaka yer almalıdır.
  • Çek üzerinde bulunan tutarın ödemesini engelleyecek şart ve kayıtların bulunmaması gerekmektedir.

 

Çek nasıl düzenlenir?

Çek nasıl düzenlenir ve çek nasıl kesilir sorularını şu şekilde cevaplayabiliriz:

 

  • Çek yaprağı üzerinde mutlaka vergi kimlik numarası yer almalıdır.
  • Çekin ödeneceği kişinin adı açıkça belirtilmelidir.
  • Çek düzenleme tarihi ve kimin düzenlediği kısaltma olmaksızın belirtilmelidir.
  • Çek üzerinde çeki düzenleyen kişinin el yazısıyla ıslak imzası bulunmalıdır. Parmak izi, mühür ve imza kaşesi bu noktada geçerli değildir.

 

Çek üzerinde düzeltme yapılabilir mi?

Çek üzerinde düzeltme yapılabilir mi sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; çekin düzenlenmesi gereken durumlarda bu işlemi çeki düzenleyen kişi yapmalıdır. Bu düzeltme için değişikliğin yanına onay için çeki düzenleyen tarafından imza atılır. Eğer bu unsurlar eksik olursa çek geçersizdir. Tahsilat sırasında herhangi bir problemle karşılaşmamak için çek kuralları titizlikle incelenmelidir.

 

Çek nasıl bozdurulur?

Çek ile ödeme alan birçok kişinin aklında çek nasıl bozdurulur sorusu bulunmaktadır. Çekin bozdurulabilmesi için ödeme günü gelmelidir. Çekler bankalar üzerinden bozdurulur.

 

Çek bozdurma ücreti ne kadardır?

Elinizde bulunan çeki vadesinden önce kırdırabilir yani bozdurabilirsiniz.  Çek bozdurma ücreti bazı durumlarda değişebilmektedir. Bu işlemi ağırlıklı olarak faktöring şirketleri yapmaktadır. Buradaki komisyon ise ortalama olarak %4- %5 civarındadır.

 

Elektronik çek nedir?

Elektronik çek, normal çekin dijital karşılığıdır. Bu işlem genellikle e-ticarette kullanılmaktadır. Elektronik çek kredi kartına göre daha az maliyetlidir. Elektronik çek kullanırken de dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. E-Çek’in banka sistemine tanımlanmış olması gerekir. E-Çek ile ödeme e-ticaret sitesinde istenen bilgilerin girilmesi ile yapılır. Yani aslında kullanıcı e-ticaret sitesi için çek keserek ödeme yapar.

 

Bu yazımızda çek nedir, çek defteri nedir, çek nasıl kesilir, çek keserken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, çek nasıl düzenlenir gibi konular ele alınmıştır. Eğer merak ettikleriniz var ise yorum bırakmayı ve bize yazmayı unutmayın!

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar