1204
  • Alo Bilgi

Cari Hesap Nedir? Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda cari hesap nedir, cari hesap takibi ve yönetimi nasıl yapılır, cari hesap neden önemlidir gibi konular ele alınacaktır. Hesap takipleri, işletme sahipleri için büyük önem taşımaktadır. Hesap takipleri arasında bulunan cari hesaplar da bunlara dahildir. Cari hesaplar ile ilgili merak edilenler için yazımızı okumaya devam edin.

Cari hesap nedir? Neden önemlidir?

 

Her şeyden önce cari hesap nedir sorusunu cevaplayalım. Ticaret Kanunu’nun 87. maddesine göre cari hesap; ‘’iki kişinin hizmet, mal, para ve diğer hususlardan dolayı alacakları ayrı ayrı istemekten karşılıklı olarak vazgeçip, bunları matlup şeklinde ve kalem kalem zimmete çevirerek hesabın kesilmesinden doğacak bakiyeyi isteyebileceklerine dair bulunan mukaveleye’’ denmektedir. Eğer bu tanımı daha basit bir şekilde anlatmamız gerekirse cari hesap; şirketin tedarikçi ve müşteri hesaplarının toplamına cari hesap denmektedir. Bu şekilde borç ve alacak takibi yapılır. Peki cari hesap takibi neden önemlidir. Şirketlerdeki muhasebeciler tüm geçmişi kayıt altına alır. Fakat cari hesap takibi geçmişi değil günceli konu alır. Bu yüzden de muhasebecilerin bu datası cari hesabı kapsamaz. Cari hesap güncel ve sürekli bir şekilde tutulmalıdır.  Bu yüzden de işletme sahibi veya yetkilendirilen personel tarafından bu hesap sürekli güncellenmelidir.

 

Cari hesap takibi nasıl yapılır?

 

Cari hesap takibi nasıl yapılır birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Cari hesap tutmanın birden fazla yöntemi bulunmaktadır. En eski yöntem cari hesap defteri ile cari hesap tutmaktır. Bu defterin üç bölüme ayrılması gerekir; bir bölümde vergi borcu gibi borçlar, bir bölümde satıcılara olan borçlar ve bir bölümünde de alacaklar tutulur. Fakat bu eski yöntem raporlamaya uygun olmadığı ve teferruatlı olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmemektedir. Diğer bir yöntem Excel ile bu işi halletmektir. Fakat Excel kullanımı göz önüne alındığı zaman bu durum tıpkı diğeri gibi teferruatlı olabilir. Son zamanlarda online hizmetler ile müşteri, banka, sipariş, kasa, maliyet ve stok bilgileri yönetimi kolay bir şekilde yapılmaktadır. Ve birçok kişi teferruatlı olmayan bu dijital yöntemleri tercih etmektedir. Bu sistemlerde güncel durum, güncel bakiye, ödeme hatırlatmaları kolay bir şekilde görülür. Cari hesap takibi için personel bulundurmak zorunda kalınmaz.

 

Bu yazımızda cari hesap nedir, cari hesap yönetimi nasıl yapılır, cari hesap neden önemlidir gibi konular ele alınmıştır. Eğer sizin de merak ettiğiniz konular var ise yorum bırakmayı ve bizimle paylaşmayı unutmayınız.

 Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar