223
  • serpil

Çalışmayan Kadınlara SGK’dan Emeklilik Müjdesi! Kadınlar Bu Şartlarda Emekli Olabilirler

 

 

 

 

 

Erken emeklilik herkesin hakkı ancak bu durum çalışmayan kadınlar için biraz zor görünüyor. Ülkemizde çalışmayan kadınlara emeklilik yolu açmanın bir çok yolu var. Bunlar arasında en çok bilinenin geçmişte sigortalılık süresi bulunan şu an çalışmayan kadınlara erken emeklilik fırsatı. Peki çalışmayan kadınlar nasıl emekli olabilir? İşte detaylar.

 

Ülkemizde kadınların erken emekli olabilmesi zor şartlara bağlı. Yaş haddinin yanında prim ödeme süreside göz önünde bulunduruluyor. EYT düzenlemesi içerisinde çalışmayan kadınların kolay emekli olabilme yolunun açılması hedefleniyor.

Kadınların ilk giriş tarihleri dikkat alınarak gerekli daha sonra çeşitli borçlanmalar ve yıpranma paylarını düşülerek çalışmayan kadınlarının erken emekli olmasının önü açılabilir. Erkeklerde askerlik borçlanması ve meslek gruplarına bağlı erken emekli olabiliyor.

Kadınlarda 6 yıl erken emekli olabiliyor.

Yıpranma payları kadınlarda 6 yıl olarak hesaplanırken erkeklerde bir yıldan fazla yıpranma payı düşülemiyor. Erkeklerde bunun yanında askerlik borçlanması da yapabiliyor.

Yıpranma Payı Nedir?

5510 sayılı kanuna göre fiili hizmet zammı olarak ifade edilen yasada bazı meslek gruplarında çalışan kişiler diğer ssk’lılardan daha fazla güç ve bazı kimyasallara maruz kaldıkları için yıpranma hakkı elde edebiliyor.

Yıpranma Hakkı Hangi Meslek Çalışanlarına Uygulanır?

Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar 60 – 90 gün
Cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar 60 gün
Cıva üretimi işleri sanayinde çalışanlar 90 gün
Çimento fabrikalarında çalışanlar 60 gün
Kok fabrikalarıyla Termik santrallerde çalışanlar 60 gün
Alüminyum fabrikalarında çalışanlar 60 gün
Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar 90 gün
Döküm fabrikalarında çalışanlar 60 gün
Asit üretimi yapan yerlerde çalışanlar 90 ile 180 gün
Madenlerin yer altında çalışanları 180 gün
Radyoaktif ve doğal ve yapay radyoaktif, radyoiyonizan maddeler radyoiyonizan maddelerle veya bütün diğer korpüsküler emanasyon kaynakları yapılan işler ile yapılan işlerde çalışanlar 90 gün.
Su altında çalışanlar 60 gün

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

Doğum sebebiyle çalışma hayatına son veren kadınlar, yine ssk lı olarak çalışan kişilerin durumuna göre geri kalmamaları için doğumlarına göre borçlanacak emekliliklerinde erken tamamlama hakkına sahip olabilirler.
Doğum borçlanmasına tek şart, doğum yapılmadan önce sigortalı işe giriş olması gerekiyor. Doğum borçlanması 2014 yılına kadar 2 çocuk olarak hesaplanırken 2014 sonrasına çıkarılan yasa ile 3 çocuğa kadar yapılabiliyor. 3 çocuk için doğum borçlanması toplam 2 bin 160 güne kadar borçlanma yapılabiliyor.

Kaynak: Finans365.comSponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar