373
  • serpil

Çalışan Annelere Aylık 644 Lira Destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu, 0-60 aylık arasındaki çocuklarını bakanlıklara bağlı kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen sigortalı çalışan 10 bin 250 kadına her ay 100 avro mali destek sağlayacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  yaptığı açıklamada, kadın istihdamını artırmak için örnek niteliğindeki “Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”ni hayata geçirileceğini belirtti.

Projeyle sigortalı çalışan annelere 24 ay boyunca mali yardım yapılacağını vurgulayan Selçuk, şu bilgileri verdi:

“Projeden 0-60 aylık çocuklarını Bakanlığımız ya da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşe, anaokuluna veya gündüz bakımevine gönderen ve sigortalı işçi statüsünde çalışan anneler yararlanacak. Annelere her ay 644 lira civarında (100 avro) destek sağlanacak.”

Annelere Toplam 169 Milyon Lira Yardım

Bakan Selçuk, projenin Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya’da SGK tarafından uygulanacağını bildirerek, şunları kaydetti:

“Bir anne 24 ay boyunca destek alabilecek. Ayrıca, mali destekten yararlanmaya hak kazanan ilk 13 bin anneye de tek seferlik 650 lira (100 avro) kırtasiye desteği de sağlanacak.”

Proje kapsamındaki yardımların toplamda 169 milyon lirayı (26 milyon avro) bulacağına dikkati çeken Selçuk, “Projenin amacı, kadınların kayıtlı istihdamını desteklemek ve aile-iş yaşamı dengesini güçlendirmek. Bakanlık olarak aile birliğini korumak ve güçlendirmek için bu tür projeleri yaygınlaştırılacağız”. dedi.

Projeye ön kayıtlar 15 Ekim 2019 Salı günü saat 14.00’ten itibaren internet  üzerinden e-devlet şifresi ile yapılabilecek.

Detaylı bilgi ve ön kayıtlar için.

https://www.sgkkurumsalcocukbakimi.org/

https://uyg.sgk.gov.tr/AvrupaBirligiveDisIliskilerProjePortali/InstacareBasvuru/home.xhtml Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar