242
  • serpil

Bölgesel SGK Prim Teşviki (6486 SK) Yasal Olarak Kalkmıştır!

Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksini dikkate alınarak gelişmişlik düzeyi göreceli olarak daha az olan 51 ildeki işverenlerin normal olarak tüm çalışanları için (özel durumlar hariç) yararlandığı bölgesel teşvik (% 6) indirimi bu yıl kalkmış görünüyor. 2020 yılı bekar bir asgari ücretli esas alındığında işverenin ödeyeceği prim 323,73 TL daha az olacak iken eğer Ocak 2020 Muhtasar ve Hizmet Prim Bildirgeleri verilme zamanı olan 26 Şubat’a kadar (yeni uygulamaya geçen illerde, diğer illerde 23 Şubat) bir yasal düzenleme olmaz ise bu indirim olmaksızın (duruma göre diğer teşviklerden yararlanılarak) SGK primleri ödenecektir.

 

 

Not: Bekar asgari ücretli esas alınmıştır.

Geçen sene 25.12.2018 tarihinde yayınlanan 503 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile teşvikin süresi 31.12.2019 tarihine kadar uzatılmıştı. Ancak bu teşvikin süresini uzatmayı belirleyen yasal düzenleme bu teşviki bir kez daha uzatmaya imkân vermemektedir. Yeni bir yasa ile bu teşvikin uzatılması gerekmektedir ki gündemde de bu konuyla ilgili bir çalışma duyumu bulunmamaktadır.

 

 

Hatalı Bildirim Yapılmamalıdır!

Hatalı bildirim yapmamak için dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Zira bu ay ilk defa Maliye ve Hazine Bakanlığına verilecek bildirgelerde “beyan esası” geçerli olduğu için hatalı işlem kontrolü olmaksızın bildirgeler sistem tarafından kabul edilecektir. Bu da yanlışlıkla yersiz yararlanmaya sebebiyet verebilecek olup sorunun farkına varmamanız halinde gelecek aylarda yasal tüm teşviklerinizi (5510 %5 indirimi dahil) kaybetmenize neden olabilecektir.

Not: Yeni MPHB uygulamasına geçmeyen illerde bu sorun 2 ay daha ötelenmiş durumdadır. Ancak Mart 2020 dönemi için aynı risk tüm illerdeki işverenler için geçerli olacaktır.

 

 

 

12.02.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)Sponsorlu Bağlantı


Diğer Yazılar