Yükleniyor

İyileşme güçlü ama maliyetler artışta

IHS Markit Küresel PMI ve Sektörel PMI verileri, küresel ekonomide iyileşmenin mart ayında da devam ettiğini, ancak bazı ülke ve sektörlerin geride kaldığını gösteriyor. Maliyet baskıları da artmaya devam ederek 12 buçuk yılın zirvesine geldi.

Hazır giyim ihracatında maliyet artışı savaşı

Başta hammadde olmak üzere artan maliyetleri gerekçe gösteren hazır giyim ihracatçısı, tedarik zincirinde artan önemini de kullanarak son ürün fiyatında artış yapmak istiyor. Uluslararası alıcılar ise TL’de yaşanan hızlı değer kaybını gerekçe göstererek söz konusu artışa karşı direniyor.

Yan sanayide küresel üretim yapana 1 milyon dolar destek

Küresel firmalara yönelik yan sanayi üretimi yapan şirketlerin, makine, yazılım ve kalite belgesi için yaptıkları masrafın 1 milyon dolara kadar olan kısmı Ticaret Bakanlığı tarafından Destekleme Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanıyor. 2016 yılından bu yana; ağırlıklı olarak otomotiv, makine, demir-çelik, havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren 98 firma yararlandı.

ABD, ithal çeliğe kapıyı açmak zorunda kalabilir

Biden'ın otoyollara, yollara ve köprülere 620 milyar dolar harcama planından muhtemelen en çok Amerikan çelik üreticileri yararlanacak. Ancak oluşacak milyonlarca ton yeni talebe yetişmekte zorlanacak olmaları ve ABD çeliğinin giderek pahalanması ithal çeliğin şansını artırıyor.

Tezcanlar, bio etil asetat üretimine başlayacak

Türkiye’nin ilk ve tek sitrik asit yatırımını geçen yıl devreye alan ve dışa bağımlılığı bitiren Tezcanlar Yatırım, şimdi de bio etil asetat yatırımı kararı aldı. Yaklaşık 40 milyon Euro büyüklüğündeki yeni yatırımla 50 bin ton üretim hedefleniyor.

ABD bütçesi 660 milyar dolar açık verdi

ABD federal hükümetinin bütçe açığı, martta 660 milyar dolar olarak açıklandı. Ülkede 2021 mali yılının altıncı ayı olan mart itibarıyla toplam bütçe açığı 1,7 trilyon dolara ulaştı.

Pandemi orta sınıfı vuruyor

30 yıldır büyüyen orta sınıf, pandemiyle birlikte ilk kez azaldı. Büyük bölümü gelişen ülkelerde olmak üzere, 2020 yılında 150 milyon kişi alt gelir gruplarına indi. Dünya genelinde orta sınıf 90 milyon eridi.

Riski sevmeyen yatırımcıya tahvilde %20 kazanç fırsatı

Yurtiçi yerleşiklerin tasarruflarının büyük bölümü mevduat ve tahvilde. Mevduat kısa vadede cazip gözükse de orta ve uzun vadede tahvillerin getirileri mevduatlardan daha yüksek. Tahvile yatırım yapmak isteyenlerin önünde seçenek sayısı da oldukça fazla…

Biden yönetimi ilk bütçe teklifini sundu

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak'ta göreve geldikten sonra ilk isteğe bağlı federal bütçesini Kongreye sundu. Toplam 1,52 trilyon dolar bütçe talebinde Savunma Pentagon için 715 milyar dolar istendi.

Borsa, haftayı satıcılı kapattı

Borsa İstanbul, haftayı son işlem gününü yüzde 1,65 değer kaybıyla tamamladı. Yaşanan düşüşte bankacılık hisseleri dikkat çekerken Fenerbahçe şampiyonluk yarışında aldığı darbe sonrası tabanı görürken günün en çok kaybettireni oldu.

Süper teşvik'te 2 yatırım bitti

DÜNYA, toplamı 115 milyar lirayı bulan proje bazlı teşvik sistemi kapsamındaki yatırımları araştırdı. Yüksek teknoloji ve stratejik alanlarda dev bütçe gerektiren 34 projede üretim süreci farklı seyrediyor.

Borsada ihale kime kalacak?

Ekonomist Ali Ağaoğlu ve gazeteci Hakan Güldağ, Şans Sohbetleri’nde bu hafta, son dönemde halka arzlara gelen yoğun talebi ve hisselerde yaşanan ‘tavan’ fiyatlamaları ele aldı.

Türk markalarından yurtdışına bin mağaza

Türk markaları yurtdışında atağa kalktı. Pandemi döneminde yurtdışındaki mağaza sayılarını 4 bin 300’den 5 bin 300’e yükselten BMD üyesi Türk markaları, bu yıl yurtdışında 1.000’e yakın mağaza açacak. BMD Başkanı Öncel, “AB’nin turizm merkezlerinde önemli mağazaların uygun fiyata kiralanabildiği bir dönemdeyiz” dedi.

Piketty’nin dediğine gelmeye başladılar

G-20’de dev şirketlerin vergi cennetleri sayesinde zenginleşmesinin önüne geçecek yeni küresel vergi rejimi tartışılırken, IMF de pandemi döneminde hükümetlerin “geçici” olarak servet vergisi uygulaması gerektiğini söylüyor. Kapitalizmin kalelerinden gelen öneriler 2014 yılında ekonomi dünyasını sarsan Fransız ekonomist Thomas Piketty’yi hatırlatıyor.

Gümüşün içindeki dev uyanacak mı?

Yılın ilk çeyreğinde hayal kırıklığı yaratan gümüş fiyatları 25 dolar psikolojik bariyerinde kalıcılık sağlamaya çalışıyor. Uzmanlara göre, ABD’nin altyapı programının itici gücü gümüşü harekete geçirebilir.

BDDK’dan ‘ödemelere kamusal güvence yok’ uyarısı

Faizsiz, konut, taşıt ve işyeri edindirme sisteminde yeni sürecin ilk adımı atıldı. Faaliyette olan tasarruf finansmanı şirketlerinin tamamı uyum için başvurdu. BDDK, tasarruf finansman şirketlerine yapılan ödemelerin kamusal bir güvence altına alınmadığı uyarısında bulundu.

Türkiye'de medya yatırımları 2020’de 13.9 milyar TL’ye ulaştı

Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2020 Yılı Raporu yayımlandı. Rapora göre; Türkiye’de toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak gerçekleşti. Mecra dışı reklam yatırımları ile beraber, toplam medya ve reklam yatırımları ise bir önceki yıla göre yüzde 24 oranında büyüyerek, 17 milyar 469 milyon TL oldu. 2019 yılı ile karşılaştırıldığında en büyük büyümenin kaydedildiği alan yüzde 39 ile dijital mecralarda gerçekleşti.

Çin'e yapılan bor ihracatında ikinci tren yola çıktı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez:- "Küresel aşı çalışmalarıyla birlikte bu yılın başından beri imalat sektöründe ham madde talebi de artışa geçti"- "Bu durumun dünya ticaretine pozitif ivme kazandırdığı bir dönmede başarıyla gerçekleşen bu stratejik demir yolu deneme operasyonumuz meyvelerini de vermeye başladı"- "Eti Maden, Çin pazarına geleneksel olarak yaptığı deniz konteyner taşımacılığının yanı sıra, gemi kiralama ve demir yolu alternatifleriyle de başarılı bir stratejik hamleyi de gerçekleştirmiş olacak"

6 halka arzla 2020’nin tamamı aşıldı

Halka arzlar bu yıl Borsa İstanbul’un ana hikayesi olacak gibi görünüyor. Sermaye Piyasası Kurulu’nda 60’a yakın halka arz başvurusu olduğu belirtilirken yılın ilk üç ayında yapılan 6 halka arz 1.5 milyar liralık büyüklüğüyle geçen yılı geride bıraktı.

Konteyner krizi Afrika hattına kaydı

Türkiye’den Afrika denizyolu konteyner navlunu hızlı yükselişe geçti. Ramazan’ın da etkisiyle Libya ve Tunus gibi ülkelere yapılan taşımalarda ocak ayından bu yana navlundaki artış %150’yi geçerek 3 bin doları aştı.

Rekor büyüme yakalayan e-ihracat, kargoya takıldı

Geride bıraktığımız yıl 856 milyon dolarlık hacme ulaşan e-ihracatın, bu yıl 2 milyar dolara yaklaşması bekleniyor. Ağırlıklı olarak KOBİ’ler üzerinden yürüyen ve yeni ihracat kanalı olarak öne çıkan e-ihracat alanında büyüyen hizmetler kargo engeline takıldı. Söz konusu alanda en büyük sorun ürün fiyatının 4-5 katına ulaşan lojistik maliyetleri.

Girişimcilerin 2020 karamsarlığı son buldu

ABD merkezli, çeşitli ülkelerde girişimcilerin finansman ve bilgiye erişimini sağlamak üzere faaliyette bulunan Endeavor Derneği, Türkiye’deki girişimcilerin salgın dönemindeki karamsarlığının son bulduğunu belirledi.

‘Ucuz borsa’ yabancıya yetmedi

Borsa İstanbul’da yabancı payı yüzde 42,63’e kadar düşerken yerli yatırımcının halka arzlarla artan ilgisi ise devam ediyor. Her ne kadar gelişen ülkelere göre iskontolu olsa da analistler yabancının geri dönmesinin zor olduğunu belirtirken borsanın yerli yatırımcı tarafından sürükleneceği kaydetti.

Hazır giyim ihracatının ‘stok’ maliyeti artıyor

Avrupalı hazır giyim perakendecileri, ülkelerindeki Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle Türkiye’ye verdikleri siparişleri tek seferde değil, parçalı olarak teslim almaya başladı. Üreticide kalan ürünler ise stok yönetimini zora soktu, ek depo ve lojistik maliyetleri arttı.

Tahıllarda ‘yüksek fiyat’ senaryosu korunuyor!

Mısır, soya fasulyesi ve buğday fiyatlarını son yılların en yüksek seviyesine çıkaran sorunların, 2008 krizindeki kadar hızlı çözülemeyeceğini söyleyen Rabobank analisti Vogel uyarıyor: “Fiyatlarda hatırı sayılır bir düşüşten bahsetmemiz için iki, üç hatta dört yıl geçmesi gerekebilir.”

Kanal İstanbul'dan dönüş yok: 1 milyar dolar getiri sağlayacak

Türkiye'nin mega projesi Kanal İstanbul, ekonomiye her yıl 1 milyar dolar getiri sağlayacak. İstanbul Boğazı'ndan geçen yıllık 43 bin gemi sayısı, Kanal İstanbul'da iki katına çıkacak. Geçiş ücretleri dikkate alındığında proje kısa sürede kendini amorti edecek. 10 bin kişinin istihdam edileceği proje dünya ticaretinin geçiş noktası olacak.

Büyük firmadan Türkiye'de cep telefonu hamlesi

Cepte yerli üretim hamlesi sürüyor. Çin merkezli TCL üretim için gün sayarken, diğer Çinli dev Huawei'nin de üretim planı yaptığı öğrenildi. Rakipleri birer birer tesis açarken sessiz kalan Huawei de bu yıl içinde üretime başlayacak

'Getir' Avrupa pazarında

Türkiye'nin ikinci unicornu olan Getir, yurt dışı pazarında büyümeyi hedefliyor. İngiltere'den sonra sırada Almanya, Fransa ve Hollanda var.

'Fabrikadan halka' kur farkı ayarlaması geliyor

Son aylarda gerek kur artışı, gerek lojistik kaynaklı sorunlar, gerekse de hammadde tedarikinde yaşanan sıkıntılar birçok sektörde üretim maliyetlerini katladı. Hazır giyimden mobilyaya, elektronikten plastiğe kadar birçok sektör zam hazırlığında... Tüketici fiyatlarında yüzde 30'luk bir artış bekleniyor.

Altın konfor alanına dönme çabasında

Ons altın son 4 yılın en kötü çeyreğini geçirdi. Ekonomik iyimserliğin, dolar ve ABD 10 yıllıklarının getirisini yükseltmesi baskı yaratırken, Biden’in 2.25 trilyon dolarlık paketi altının imdadına yetişerek fiyatları yeniden 1.700 doların üzerine taşıdı.