Yükleniyor

TCMB yalnız kaldı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yılın üçüncü Enflasyon Raporu sunumunu gerçekleştirdi. Yıl sonu enflasyon tahminlerini yüzde 12.2'den yüzde 14.1'e güncellediklerini açıkladı.

Petrol, Delta ve açılma arasında 75 dolarda tutundu

Petrol fiyatları Delta endişelerine rağmen, mobilitenin henüz çok etkilenmemesi ve ABD’de stokların Ocak 2020’den bu yana en düşük düzeye gerilemesinin etkisiyle 75 dolar düzeylerinde tutunuyor. Shell, Total ve Equinor gibi Avrupalı üreticiler hisse geri alım programlarıyla talebin geleceğine güvendiklerinin sinyalini veriyor.

Altın yeni dostlar arıyor

Dünya Altın Konseyi'ne göre düşük getiriler, pandemi endişelerinin artması, ekonominin baskı altına girmesi gibi faktörlerin destek vermesi halinde altın bu yıl yüzde 11 yükselebilir.

Fed faiz kararını açıkladı

Fed, faiz kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faizleri değiştirmedi ve politika faizini yüzde 0 - 0.25 aralığında sabit tuttu. Varlık alım programını da değiştirmeyen Fed, verilerin ekonominin güçlenmeye devam ettiğini gösterdiğini kaydetti. Karar metninde tahvil alımlarının azaltılması için konulan hedeflerde ilerleme kaydedildiğine yönelik bölüm öne çıktı. Piyasada doların sınırlı bir yükseliş yaşadığı görüldü. Başkan Powell ise düzenlediği basın toplantısında, "Aynı anda hem tahvil alıp hem faiz artırmak ideal değil. Fiyatlar sürekli bir şekilde hedefin üzerinde seyrederse Fed araçlarını kullanır. Enflasyon patikasında önemli bir ilerleme sağlanır ve hedefin üzerine tutunursa Fed politikasını ayarlamaya hazır." dedi.

Bireysel kredilerde çifte rekor

Kredi faizleri yükselse de bireylerin kredi talebindeki artış sürüyor. Bireysel kredi kullanımı mayısta geçen yıla göre yüzde 33 artarak 906 milyar lirayla zirveye ulaştı. Kredi kullanan kişi sayısı ise 34.5 milyon ile rekor kırdı.

Yatırımların geri dönüş süresi 2‘ye katlandı

Artan rekabet ortamı, yüksek hammadde fiyatları ve düşen gelirler, yatırımların geri dönüş sürelerinin son yıllarda hızla uzamasına yol açtı. Son 20 yılda konuttan AVM’ye, restorandan otele kadar birçok yatırımda geri dönüş süresi 2’ye katlandı. Salgın ise söz konusu süreyi 1-2 yıl daha yükseltti.

Bankaların büyüme beklentisi zayıf

Şirketlerde ikinci çeyrek bilanço dönemi bu hafta başlıyor. Banka dışı sektörlerde hem geçen yıl bazı sektörlerdeki zararın hem de ürün fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle net kar artışı iki üç katı seviyesinde. Bankacılık sektöründe ise tek haneli büyümeler öne çıkıyor.

Kamu destekleri için son hafta

Türkiye'de kamu desteklerine başvurular için süre daralıyor. Bu desteklerle vergi muafiyeti, faiz-kar payı desteği ve KDV iadesi gibi destekler sağlanıyor.

‘Halka Arz Endeksi’ dolar bazında yüzde 21 prim yaptı

Türk Lirası’nın dolar karşısında kan kaybettiği yılın ilk yarısında Borsa İstanbul da iyi bir performans sergileyemedi. BİST 100 endeksi dolar bazında yüzde 21,58 kayıp yaşarken yatırımcısını en çok sevindiren endeks dolar bazında yüzde 21,15 getirisiyle halka arz endeksi oldu.

Kripto madenciliğinde Çin'den kaçış başladı

Pekin hükümetinin kripto para piyasalarına yönelik artan baskıları, kripto para madenciliğinde kartların yeniden dağıtılmasına yol açıyor. Çinli madencilerin operasyonlarını başka ülkelere taşıması, madencilik pazarında dengelerin değişeceği sinyalini veriyor.

Liderliğe bu kez kalay oturdu

Talep artışı emtia piyasalarını yılbaşından bu yana yüzde 30 yükseltti. Metal haberlerinin manşetlerinde genellikle bakır ya da alüminyum vardı. Ancak bu yıl temel metallerin getiri şampiyonu tedarik sorunlarıyla boğuşan kalay. Elektronik devrelerde kullanılan metal bu yıl yüzde 56 prim yaptı.

Türkiye'nin risk algısı yabancı yatırımı azalttı

Yabancı yatırımcı, öngörülebilirlik konusunda Türkiye'de aradığını bulamayınca Türkiye'nin uluslararası doğrudan yabancı yatırımlardan aldığı pay yüzde 1'in altına düştü. YASED Başkanı Ayşem Sargın, Türkiye'nin risk algısının, sıfırdan doğrudan yatırımlarda önemli rol oynadığını söyledi.

Türkiye bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün büyüklüğü 189 milyar liraya ulaştı

TÜBİSAD “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü 2020 Yılı Pazar Verileri ve Trendleri”ni açıkladı. Rapora göre sektör, TL bazında bir önceki yıla kıyasla yüzde 22 oranında büyüyerek 189 milyar TL'lik hacme ulaştı. Dolar bazında yüzde 1 daralan sektörün ihracatı 10 milyar 520 milyon TL olarak gerçekleşirken, istihdamı da 158 bin kişiye yükseldi.

Fabrikalarda robotlarla maliyetleri düşürme yarışı

Japonya’nın önde gelen teknoloji şirketlerinden Sony, fabrikalarında maliyetleri düşürmek için robotik teknolojisi kullanımını artırmayı hedefliyor. Sadece Sony değil, teknoloji üreticilerinin genelinde robotik yeniliklerle maliyetleri düşürme yarışı yaşanıyor.

Ekonomide yeni düzenlemeler mecliste

AK Parti ekonomi alanında düzenlemeler içeren 25 maddelik torba teklifi Meclis’e sundu. Torba teklifte çek cezalarının süresinin uzatılması yer aldı. Çek kanununun geçici 5. maddesinde 24 Mart 2020 tarihine kadar işlenen suçların infazının durdurulması öngörülürken torba teklifte yer alan düzenlemeyle bu tarih 30 Nisan 2021 tarihine çekildi.

Merdivenleri adım adım çıkacak

Bu yüzyılın en kötü ikinci haziran ayını geçiren ve geçen hafta 1.752 dolarla iki ayın en düşük seviyesine inen ons altın, Fed’in varlık alımlarını devam ettireceği beklentisiyle 1.800 doların üzerine çıktı. Burada kalıcı olması yeni yükselişlerin kapısını açabilir.

Oteller ve alışveriş merkezleri büyük fırsat kaçırdı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, zorunlu sigortalar dışındaki sigortaların önemine dikkat çekerek, "Örneğin eğer alışveriş merkezleri ve turizm işletmeleri kar kaybı sigortası yaptırmış olsaydı, pandemi dönemini rahat geçireceklerdi. Salgın olduktan sonra gelip teminat istiyorlar, tabii ki gerçekleşmiş riskin teminatı olmuyor. KOBİ'lerin kar kaybı sigortasını eksiksiz almaları gerekiyor" diye konuştu.

Akbank’taki krizin perde arkası

Akbank’ın bankacılık hizmetlerini rafa kaldıran ve mağdur ettiği müşterilerine doyurucu bir açıklama getiremediği sistem sorunu yazılım güncellemesi ile başlayan ve domino etkisiyle bankanın tüm enstrümanlarına sirayet eden sorun, sistemin bir felaket senaryosuna da hazırlıksız olduğunu ortaya koydu

Bireysel yatırımcı borsaya ilgisini kaybetti

Bireysel yerli yatırımcı sayısında düşüş iki aydır sürüyor. Nisanda 2.6 milyon ile rekor kıran bireysel yerli yatırımcı sayısı haziranda 2.4 milyona indi iki aylık gerileme 238.5 bin kişi oldu. Bireysel yerli yatırımcıdaki düşüş halka arzlara olan ilginin azalmasıyla da kendini gösteriyor.

KOBİ’lerin kârı pandemi destekleriyle zirveye çıktı

COVID-19 önlemleri kapsamında finansman sorunu ve işçilik maliyetlerine karşı desteklenen KOBİ'lerin karı rekor kırdı. İSO İkinci 500 listesinde yer alan kuruluşların yarattığı katma değerdeki milli gelir anlamında karın payı 2020'de yüzde 29,3'ten yüzde 44,1'e çıktı. 500 şirketin üretimden net satışları yüzde 6 artarken, ihracatı da yüzde 1,2 yükseldi.

Batarya metalleri için talep de fiyat da artacak

Yeni yayınlanan bir çalışma lityum iyon batarya kaynaklı metal ve mineral talebinin 2030 yılına kadar yüzde 400 artacağını gösteriyor. Buna bağlı olarak lityum, nikel, manganez gibi batarya emtialarında fiyat artışlarının sürmesi bekleniyor.

Markalardan talep var, üretim yetersiz

Çin ve Hindistan’da üretimle ilgili yaşanan sorunlar nedeniyle, önde gelen küresel markalar organik pamuk tedarikinde yönünü Türkiye’ye çevirdi. Ancak Türkiye’nin sınırlı üretimi, talebi karşılamaktan uzak. Önümüzdeki günlerde çalıştay düzenleme kararı alan Ticaret Bakanlığı’nın, organik pamuk üretimine yönelik yeni politika belirlemesi ve destek açıklaması bekleniyor.

Enflasyon rakamları açıklandı

Enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK'in açıkladığı rakamlara göre haziran ayında tüketici enflasyonu aylık yüzde 1.94, yıllık yüzde 17.53 oldu. Beklenti aylık yüzde 1.46, yıllık yüzde 16.97 şeklindeydi. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyonda en yüksek artış yüzde 4.50 ile ev eşyalarında oldu.

Kira zam oranı belli oldu

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla Temmuz ayı kira artış oranı belli oldu. TÜFE on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı Temmuz ayı için yüzde 14.55 oldu.