Yükleniyor

Çin, emtia fiyatlarını soğutuyor

Küresel emtia fiyatlarındaki artışa karşı ülkeler farklı önlemler geliştirirken Çin, emtia rezervlerinden piyasaya doğrudan satış yaparak fiyatları soğutma stratejisini tercih etti. Çin'in devasa rezervi hakkında resmi açıklama yapılmıyor. Fakat 1,4 milyar vatandaşını doyurmaya yetecek tahılı ve dünyanın yıllık talebinin yüzde 8'ini karşılayacak kadar bakır rezervi olduğu tahmin ediliyor.

Tarımsal üretimde kuraklık ve afet çanları

Tarımsal üretimi önce girdi maliyetlerindeki artış sonra kuraklık ve afetler zorladı. Türkiye'nin söz sahibi olduğu pek çok tarımsal üründe rekolteler düşüyor. Geçen üretim yılını da benzer sorunlarla geçiren üreticinin nefesini bu yıl orman yangınları, aşırı kuraklık ve seller kesti. DÜNYA ürün ürün rekoltelerdeki son durumu mercek altına aldı.

Yaş meyve sebzenin üçte biri tek pazara

Türkiye'nin 7 ayda yaptığı 1,6 milyar dolarlık yaş meyve sebze ihracatının yüzde 32'si Rusya'ya gerçekleştirildi. AKİB Başkanı Nejdat Sin, "Tek bir pazara ve ülkeye bağımlı kalmak istemiyoruz. Yeni pazarlar bulma peşindeyiz" dedi.

Çaldığı 610 milyon dolarlık kriptoyu iade ediyor

10 Ağustos'ta merkeziyetsiz finans platformu Poly Network'e yapılan siber saldırı sonucu çalınan 600 milyon doların üzerinde değere sahip kripto paralar iade edilirken, siber saldırganın şirketin ödül olarak sunduğu 500 bin doları reddettiği ve kalan 33 milyon dolar değerinde kripto parayı da iade edeceği belirtildi.

Adidas, Reebok'u sattı

Adidas, 2006 yılında 3.8 milyar dolara satın aldığı ünlü spor giyim markası Reebok'u 2.5 milyar dolar karşılığında Athentic Brands Group'a sattı. Reebok son dönemde beklenen satış rakamlarına ulaşamamasıyla dikkat çekiyordu. Reebok'u yeni sahibi olan marka yönetim şirketi ABG'nin portfolyosu arasında Nine West, Aeropostale, Brooks Borthers gibi önceki yıllard iflas etmiş büyük markalar da bulunuyor.

Tapering mesajı eylülde

Enflasyonist baskılar merkez bankalarınca "geçici" olsa da, devam eden tedarik zinciri sıkışmaları ve Delta varyantına ilişkin endişelere rağmen Reuters ekonomistlerinin üçte ikisi Fed'in eylülde tapering planını açıklamasını bekliyor.

ASELSAN'ın 2021'in ilk yarısındaki cirosu 7 milyar liraya ulaştı

ASELSAN'ın yılın ilk 6 ayındaki cirosu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artarak 7 milyar lira oldu. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Haluk Görgün, "İhracat yaptığımız ülke sayısı 71'e çıktı. ASELSAN gerek Türk savunma sanayisine olan katkılarını artırmaya, gerekse de bu tecrübeyi sağlık, enerji, finansal teknolojiler gibi savunma dışı alanlara aktarmaya önümüzdeki dönemde de devam edecek" dedi.

Kripto paralarda yükseliş "boğanın ayak sesi" mi?

Nisan ortasından bu yana büyük düşüş yaşayan kripto paralar 20 Temmuz'dan itibaren yükseliş trendine girdi. Bu süreçte Bitcoin yüzde 60, Ethereum yüzde 90 değer kazandı. Peki, ayı piyasası sona erdi mi? Yükseliş ne kadar devam eder?

Delta, petrol talebini nasıl etkileyecek?

Küresel petrol sektörüne ilişkin raporlarıyla pazara yön veren iki önemli kurum OPEC ve IEA, Delta varyantının petrol talebindeki iyileşmeyi ne kadar etkileyeceği konusunda farklı görüşte. OPEC “etkilemez” derken, IEA, “iyileşmeyi yavaşlatacak” uyarısı yapıyor.

Binance'dan Türkiye açıklaması

Binance kripto para borsası, İstanbul'da bir kişinin Binance'daki parasının kaybolduğunu iddia edip suç duyurusunda bulunmasından sonra bir açıklama yaparak, müşterinin kripto varlıklarını kendi iradesiyle üçüncü bir kişiye transfer ettiğini ve şirketin kusuru bulunmadığını bildirdi.

Altının kader dolar boğalarının elinde

Doların güçlenmesiyle düşüş baskısını belirgin bir şekilde hisseden altının, yükseliş trendinde kalması için analistlere göre 1.670 dolar hattını koruması gerekiyor. Yukarı yönlü denemelerde en sert kaya ise 1.835 dolar olarak gösteriliyor.

Binek otomobilde ÖTV matrahları değişti

Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile otomobil alım-satım işlemlerinde geçerli olacak ÖTV matrah limitleri değiştirildi. Yapılan düzenleme sonrası düşük vergi dilimlerine giren otomobil sayısı artacağı için bazı modellerde fiyatların düşmesi bekleniyor.

'Liman Otoritesi' modeline geçiş şart!

Elleçlenen yükte yarım milyar tonu aşan Türk limancılığı, rekabette geri kalmamak için öncelikli 10 acil ihtiyacını belirledi. Mevcut sistemle bu dönüşümün sağlanamayacağını savunan limancılar, acilen ‘Liman Otoritesi' modeline geçilmesini talep ediyor.

Almanya'da büyümenin 8'de 1'i BioNTech'ten gelecek

BioNTech bu yıl aşı gelirlerinin 15.9 milyar Euro'ya çıkmasını beklediğini açıkladı. Ekonomist Sebastian Dullien bu beklentinin gerçekleşmesi durumunda firmanın Almanya ekonomisinin büyümesine 0.5 puanlık katkıda bulunacağını belirtti. Bu oran, yüzde 4 gelmesi beklenen büyümenin 8'de 1'ine denk geliyor.

Liderliğe oynayan Ether durdurulamıyor

Ethereum blok zincirine gelen güncelleme sonrası Ether'de görülen hareketliliğe paralel, Bloomberg üst düzey emtia analisti Mike McGlone, Bitcoin'deki artışa rağmen Ether'in Bitcoin'in yerini almasının olası olduğuna inanıyor.

Metaller güç savaşı veriyor

Son yılların en yüksek seviyesini çıkan metal fiyatlarındaki ralli sakinleşti. Ancak uzmanlara göre talep ve arz dengesindeki değişiminden destek bulan bazı temel metaller yılın ikinci yarısında yükselişini sürdürecek. Çinli Antaike, en hızlı artışı ‘yılbaşından bu yana yüzde 71 yükselen kalayın göstereceğini tahmin ediyor.

Petrol fiyatlarında sert düşüş

Petrol fiyatları güçlü dolar ve Asya'da delta varyantı nedeniyle artan vaka sayılarının küresel petrol talebindeki toparlanmaya olan olumsuz sert düştü. Ağustos'un ilk haftasına 75 dolardan giren brent petrolün varili 68 doların altına gerilerken dolar endeksi 93 puanı test ediyor.

Deri sektöründe yarı mamul kavgası

Bakanlar Kurulu kararı ile 17 Ağustos 2017’de yarı mamul deri (kromlu deri) ihracatına ton başına konan 500 dolar fonun (DFİF) artırılması yönündeki talepler sektörün iki kanadını karşı karşıya getirdi. Nihai deri ürünü ihracatçıları fonun 1.000-2.000 dolar arasına yükseltilmesini istiyor. Yarı mamul üreticilerine göre bu talep adil değil.

Bitcoin 19 günde yüzde 54 yükseldi

Seneye 29.000 dolardan başlayan Bitcoin nisan ayında 64.000 doları aşarak rekor kırdı. Ardından 20 Temmuz'da 30.000 doların altına düştü ve 2021 kazancının tamamını geri verdi. Ancak bu tarihten sonra yükselişe geçen Bitcoin bugün 45.000 doların üzerini gördü. 19 günde dolar bazında yüzde 54.2 değer kazandı.