Yükleniyor

İşçi azaldı, memur ve esnaf arttı

SGK verilerine göre, zorunlu sigorta kapsamındaki işçi sayısı 147 bin 821 kişi azaldı. Ayrıca pandemi döneminde hastaneye başvuranların sayısı da önceki yıla göre 35,15 azaldı.

İş dünyası ‘ara eleman’ için ücretleri gözden geçirmeli

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Mahmut Özer, “Gündem Özel” sohbetimizde Şeref Oğuz, Hakan Güldağ ve Vahap Munyar’ın sorularını yanıtladı. Prof. Özer, iş dünyasının ilgisini çekerek mesleki eğitime ivme kazandırdıklarını, bunun meyvelerinin de alınmaya başlandığını belirtiyor.

Turizmin endekslendiği aşı işinde kargaşa var

Avrupa’da seyahatlerin serbest bırakılması aşı temelinde değerlendiriliyor. Aşı konusu ise adı ve tanımından başlayarak uygulaması halinde çıkacak hukuki sorun ve toplumda neden olacağı sonuçları ile her geçen gün biraz daha karışıyor.

Ofis koltuğunun teslimat adresi çalışanın ‘evi’ oldu

Ofisteki sandalye ve masa; evden çalışma düzeniyle birlikte yer değiştirdi. Evde ofis sandalyesinin olmaması çalışanların en büyük şikayetlerinden biri haline gelince, bazı şirketler duruma el attı ve çalışanı için evde ofis ortamı yaratmaya başladı. Nurus’un Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay, “Geçen yıl evlere 10 bine yakın ofis koltuğu ve masası sattık. Talep artıyor” dedi.

Rapor Alıp Tatile Giden İşinden Olur

Rapor alıp tatile giden, evde dinlenmesi gerekirken sosyal medyada tatil fotoğrafı paylaşan işçi işinden olabilir. Bu durum tespit edildiğinde işçi, sahte rapor nedeniyle tazminatını da kaybeder.

İş hayatı satranç tahtasına döndü!

Kısa Çalışma Ödeneği'nin sona ermesiyle birlikte, işveren cephesinde yeni döneme ilişkin planlar gündeme geldi. Normal çalışma düzenine geçen işyerleri için öne çıkan seçeneklerden biri, çalışan başına işverene ödenecek aylık 1.341 liralık prim desteğinden yararlanma, bir diğer seçenek ise çalışanını ücretsiz izne göndermek olacak.

Yeni emisyon dalgası denizde panik yarattı

IMO’nun emisyonları azaltmaya yönelik yeni tavsiye kararları, yeni gemi siparişlerini durma noktasına getirdi. Çünkü mevcut teknolojiler gelecekteki emisyon kurallarını karşılamıyor. Armatörler Birliği yöneticilerinden Cihan Ergenç, "30 milyon dolar yatıracağınız gemi, 6 yıl sonra hurdaya gidebilir. Yeni inşa gemi yaptırmayın” uyarısında bulundu.

Uzaktan Çalışma İçin Yol Haritası

Uzaktan çalışma, pandeminin de etkisiyle birlikte birçok sektörde giderek yaygınlaşıyor. İş sürelerinin düzenlenmesi, iş kazası, fazla mesai, iş sağlığı ve güvenliği ile diğer usul ve esaslar, uzaktan çalışmada en çok merak edilen konular arasında…