Yükleniyor

Memur Sen: İşveren yeni teklifini pazartesiye kadar paylaşmalıdır

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu işvereni ücret zammı teklifinin, beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu belirterek, "İşveren, pazarlık aşamasını başlatmayı gerektirecek yeni bir teklifi en kısa sürede ve en geç pazartesi gününe kadar bizimle paylaşmalıdır." dedi.

Kadınlar istihdamdan çekiliyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun haziran ayı işgücü göstergeleri işsizlikte geçen yıla göre nispi bir iyileşmeyi ortaya koyuyor. Elde edilen bu olumlu tabloya rağmen veriler pandemi öncesindeki 2019 yılı verilerinin çok gerisinde kaldı. En dramatik gelişme kadınların istihdamdan çekilmesinde görülüyor. İstihdam deposu hizmetler sektöründe geçen yıla göre bir toparlanma gözlense de bu sektördeki istihdam 2019 yılındaki seviyenin hala altında seyrediyor.

Tescilsiz yola çıkan üzülebilir!

Hakan Güldağ, Vahap Munyar ve Şeref Oğuz, 'Kanaat Önderleriyle Gündem Özel'de bu hafta Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan'ı ağırladı.

Konteyner sorununa ‘Çin modeli’ çözüm

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, ithal atık taşınan konteynerlerin boş geri dönüş yapmasını engelleyen Çin modeli üzerinde çalışma yaptıklarını, böylece bir yılda 50 bin konteynerin döngüsel ekonomiye dahil edileceğini açıkladı.

Gençler yurtdışında yaşamak istiyor

VergiAlgı genç ekonomi gazetecillerinin yaptığı ankete göre, Türkiye'de gençler kuşak çatışmasından rahatsız durumda ve geleceğe umutsuz bakıyor. Gençler imkan bulmaları halinde yurtdışında yaşamak istiyor.

Bayramda 9 gün tatil yıllık izinde kaç gün sayılacak?

Kurban Bayramı bu yıl salı gününe denk geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram tatilinin 16 Temmuz Cuma akşamından başlayıp 26 Temmuz'da sona ereceğini açıkladı. Peki bayram tatili ile birleştirerek yıllık izne çıkanların izin sürelerinden kaç gün düşülecek? Bayramda çalışmak zorunda olan işçilerin fazla mesai ücreti nasıl hesaplanacak?

Gümrüklerde servet yatıyor reel sektör çözüm bekliyor

Reel sektörün gümrüklerde günlerce süren beklemelere ve liman maliyetlerine karşı isyan büyüyor. Bekleme sürelerinin ve liman maliyetlerinin tüketici fiyatlarında ciddi bir enflasyon yarattığını düşünen iş dünyası, 'gümrükte bekleyen servetin' daha kısa sürede piyasaya girmesi halinde ekonominin çarklarının hızlanacağına inanıyor.

BDDK’dan vatandaşa ve iş dünyasına kolaylık

BDDK bankaların aktif kalitesinin artırılması için sorunlu alacakların çözümleme süreciyle ilgili bağımsız bir çözümleme birimi kurulması kuralı getirdi. Ayrıca BDDK iki ayrı rehber ile ‘zombi’ şirketlerden alacakların da aktiften silinmesine imkan tanıyor.

İhracat, istihdamı tetikledi

Hazır giyim ve tekstil sektörü, salgın döneminde istihdamını 115 bin kişi birden artırdı. İki sektörün toplam istihdamı 13 ayda 1 milyon 144 bine çıktı. Söz konusu sektörlerde artan yatırımlara bağlı olarak yılsonuna kadar ek 50 binden fazla istihdam daha planlanıyor.

1 lira kazanayım derken 3 lira zarar ediyoruz

DÜNYA'nın 27 üreticiden 15'inin iflas ettiği Afyon yumurta üreticilerinin sorunlarını dile getiren haberi Adana'da da yankı buldu. Gültav Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şirin Gültekin, maliyetlerin arttığını ve zararına satış yaptıklarını söyledi.

Rota gemi 5.0'a çevrildi

Denizciler, artık ‘gemi 5.0’ı konuşuyor. Sektör otonom gemilerin inşasını değil, siber saldırılara karşı alınması gereken önlemleri, 'big data'yı ve bu gemilerle yapılacak ticarette yasal sorumluluğu kimin üstleneceğini tartışıyor. Sektörde, dijital yatırımlar artarken, yerli yazılım gündemi de yoğun.

Kırtasiyeciler 6 Eylül açıklamasına sevinemedi

Hulusi Demir, esnafın kredi kefalet kooperatiflerine olan borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz ertelenmesi talebinde bulundu. Demir, İzmir Büyükşehir Belediyesi desteği ile hayata geçirdikleri eğitim kart uygulamasını, bu eğitim öğretim yılında ilçe belediyeleri ile hayat geçirmek istediklerini dile getirdi.

Ücretsiz izin işçi açısından haklı fesih sebebi

İşten çıkarma yasağı dolayısıyla işverene tanınan işçisini ücretsiz izne ayırma yetkisi işten çıkarma yasağı ile birlikte 30 Haziran’da sona erdi. İşverenin, rızası olmadan işçiyi ücretsiz izne göndermesi, işçi açısından haklı fesih sebebidir. Bu gerekçe ile iş akdini fesheden işçi kıdem tazminatını alıp ayrılabilir.

Otoda ilk yarı yüz güldürdü, ikinci yarı yavaş geçecek

Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 12.5 artışla 79 bin 819 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti. ODD Başkanı Bilaloğlu, “Haziran ayında baz etkisi kalmasına rağmen toplam pazar büyümeye devam etti” dedi. Satışların ikinci ve üçüncü çeyrekte hız kesmesi bekleniyor.

Azerbaycan’dan nakliyeciye müjde

DÜNYA, Azerbaycan'ın sadece Türk nakliyecilerden aldığı ek ücretlerin, sektörde yarattığı mağduriyeti, 21 Nisan'da gündeme taşımıştı. Nakliyecilerin beklediği haber Azerbaycan'dan gelirken, alınan ücretlerde iyileştirmeler yapılacağı açıklandı.

Dijitalleşme lojistikte iş modellerini değiştirdi

Alman –Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) ile DÜNYA gazetesi, pandemide en kritik sektörlerden biri olarak öne çıkan lojistiği masaya yatırdı. Sektör temsilcileri dijitalleşmenin geleneksel iş modellerini değiştirdiğini söylerken, uçtan uca hizmet veren şirketlerin öneminin daha çok arttığına dikkat çekiyor. Fırsatları değerlendirmesi halinde Türkiye'nin lojistik merkezi olabileceği vurgulanıyor.

Balık restoranları mezeciye dönüyor

Marmara Denizi’ndeki müsilaj, balık yemeyi seven tüketiciyi endişelendirdi. Restorandaki ilk soruları ‘Bu, hangi denizin balığı’ olan müşteriler, bu dönemde ya çiftlik balığı ya da sadece meze yiyor. Balık restoranlarının işletmecileri ‘ciro düştü’ derken, balıkçılıkla uğraşan işadamları da, “Müsilaj abartılıyor, özellikle Boğaz balığı yiyoruz" diye vurguluyor.

Turizmde yeni endişe: DELTA varyantı

Türkiye yoğun aşılama programı ile COVID19’a karşı mücadelede önemli bir başarı elde ederken bir yandan da piyasalar 1 Temmuz’da normalleşmeye hazırlanıyor. Özellikle Rusya’dan gelen turistler turizm sektörüne can simidi oluyor. Ancak madalyonun bir de diğer yüzü var… Türkiye dahil 80 ülkede ortaya çıkan Delta varyantı “Salgın yeniden hortluyor mu” korkusunu da beraberinde getirdi.