Yükleniyor

Kısa Çalışma Sonrası Ne Olacak?

Covid-19 pandemisi dolayısıyla uygulanmaya başlanan kısa çalışma uygulaması bir yılını doldurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli açıklamalarında kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart’ta sona ereceğini belirtti. En son verilere göre şubat ayında 1.3 milyon çalışan kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. Peki kısa çalışma ödeneğinden sonra işçi ve işverenin önündeki seçenekler nelerdir? İşçiyi neler bekliyor? İşveren hangi desteklerden yararlanabilecek? Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, kısa çalışma ve ücretsiz izinle ilgili yüz binlerce işçi ve işverenin merak ettiği sorulara yanıt aradı.

Ücret gelirlerinin beyanı

Mart ayına girilmesi ile birlikte gelir vergisi beyan dönenimi de başladı. Yasada yer alan şartların gerçekleşmesi halinde beyanda bulunulması gereken gelirler arasında ücret geliri elde edenler için bu yıl özel düzenlemeler var. 2020 yılında elde edilen ücret gelirlerinin beyanı ve vergilendirilmesinde önceki yıllara göre önemli farklılıklar mevcut.

17 Mayısa Kadar İşten Çıkarmak Yasak

4857 Sayılı İş Kanununun Geçici 10 uncu Maddesinin Birinci ve İkinci Fıkralarında Belirtilen Sürelerin 17/3/2021 Tarihinden İtibaren İki Ay Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3592)