Yükleniyor

Korku ile izlediler! Manavgat'ta gökyüzü karardı

Antalya Manavgat'ta 4 ayrı noktada çıkan ve ilçenin birçok bölgesini saran yangın, feci görüntülere sahne oldu. İlçeye bağlı Side'de havanın dumanla kaplandığı ve helikopterlerin sırayla denizden su aldığı görüldü. Tatilcilerin ise endişeyle ilçeyi saran alevleri ve yapılan müdahaleleri izlediği dikkat çekti.

Manavgat yangını henüz kontrol altına alınmadı

Manavgat'ta çıkan orman yangını havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yangına 19 helikopter, 103 arazöz, 6 dozer, 1 uçak ve 412 orman işçisiyle müdahale ediliyor. Yangın bölgesinde bulunan Bakan Pakdemirli, "Manavgat yangını kontrol altına alınmamakla beraber, fazla sayıda odakla mücadele ediliyor olması işimizi zorlaştırıyor" dedi.

May Barajı’nda sular çekildi, balıklar öldü!

Konya'nın Akören ilçesindeki May Barajı’nda yaşanan kuraklık ve sudaki oksijen miktarının düşüşü, barajdaki balıkların ölümüne neden oldu. Barajın kıyıları binlerce balık ölüsüyle kaplandı. Barajın bulunduğu Ahmediye Mahallesi'nin muhtarı Hayrettin Altın, “Baraj suları, bu yılki şiddetli kuraklık nedeniyle erken çekildi. Sudaki oksijen dengesizliği nedeniyle balıkların ölümüne her yıl rastlayabiliyoruz'' dedi.

Karşılıksız çek için fon önerisi

Karşılıksız çekte hapis cezasını erteleyen düzenlemenin bir yıl uzatılmasına ilişkin yasa teklifi TBMM’de görüşülürken Ankara Ticaret Odası (ATO) başkanı Gürsel Baran’dan “fon” önerisi geldi. 2020 Mart ayı ile 30 Nisan 2021 tarihleri arasındaki karşılıksız çeklerde hapis cezası uygulanmamasını da öngören düzenlemeden yaklaşık 13 milyar liralık karşılıksız çek keşidecisinin yararlanması bekleniyor.

Tuz Gölü'nden kahreden kareler

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü Murat Bakan, sosyal medya hesabından kahreden fotoğraflar paylaştı. Bakan paylaşımında, "İklim komisyonu olarak saha çalışması yaparken çok üzücü bir haber aldım. Tuz Gölü'nde 2000 yavru flamingo toplu şekilde ölmüş. Tuz Gölü'nde artık flamingo yok çünkü su yok" ifadelerini kullandı.

O ilde 'sarıkız' korkusu! Havalar ısındı, ortaya çıktı

Kayseri'de havaların ısınmasıyla özellikle akşam saatlerinde ortaya çıkan 'sarıkız örümceği', halkı tedirgin etti. Özellikle akrep, kertenkele, hatta fare ve kendinden büyük memelilerle bile beslenebilen, güçlü çeneleri sayesinde et parçalarını kolayca koparıp yiyebilen sarıkız örümcekleri, bir metre yükseğe zıplayabiliyor. Peki bu örümcek zehirli mi?

Bakan Murat Kurum: Toplanacak müsilaj kalmadı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'nde müsilaj temizleme seferberliğinde 1 ayın geride kaldığını ve güzel gelişmeler olduğunu belirterek, "Denizimizde, toplanacak miktarda müsilaj olmaması nedeniyle 7 Temmuz'da temizlik çalışması yapılmadı. Marmara'mız artık dünden daha temiz ve mavi" dedi.

Plastik atık ithalatında yasak yerine denetim!

Polietilen atık ithalatına 18 Mayıs'ta getirilen yasak 'sıkı denetimler' ile kaldırılacak. 3 bakanlık ve sektör temsilcileri taslak üzerinde uzlaştı. Yeni uygulama ile firmalara teminat mektubu şartı getirilecek, ithal edilen atık limandan fabrikaya gidene kadar çipli sistemle takip edilecek.

İstanbul'da panik! Balıkların ardından martılar ölüyor!

İstanbul'da iki bölgede paniğe yol açan bir tablo ortaya çıktı. Küçükçekmece Gölü'nde birkaç gün önce meydana gelen balık ölümlerinin ardından bu kez de martı ölümleri gerçekleşti. Ölen martılar gölün kıyısına vururken, belediye ekipleri ölü martıları temizledi.

Nesli tehlikedeki üveyik ve elmabaş patka için av kararı

Küresel ölçekte nesli tehlike altındaki türler listesindeki üveyik ve elmabaş patka, Merkez Av Komisyonu'nun (MAK) 25 üyesinden 5'inin şerh kararıyla, bu yıl da avlanacak türler listesine alındı. Komisyonda sadece kaya sansarının Türkiye genelinde avlanması yasaklandı.

Küçükçekmece'de korkutan alarm! 3'üncü yılda da yine aynı görüntü

İstanbul'daki Küçükçekmece Gölü ve ona su taşıyan Menekşe Deresi'nde son günlerde yaşanan kirlilik tedirgin ediyor. Çevre sakinlerinin zaman zaman kötü kokuların yayıldığını dile getirdiği dere geçen mayıs ayında kırmızıya bürünen deredeki kirliliğin ardından şimdi de yüzlerce balık ve yengeç karaya vurdu. Önceki son iki yılın aynı aylarında da balık ölümlerinin görüldüğü göldeki balıklar bugün toplandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri de sudan numune aldı.

Dikkat çeken çalışma! 'Müsilajdan enerji elde edilebilir'

Marmara Denizi'ni esir alan müsilajla ilgili dikkat çeken bir çalışmaya imza atıldı. Deniz yosunundan sonra müsilajdan enerji üretimi konusunda analizler yapan Doç.Dr.Ömer Suat Taşkın, "Müsilajın bir litresinde 300 gram karbon var. Bir litre müsilaj örneğinden 6 adet cep telefonu bataryası yapabiliyoruz. Batarya boyutları arttırılabilir. Telefon, tablet ve bilgisayarlar için batarya çeşitleri de arttırılabilir" dedi.

Küçükçekmece Gölü’nün rengi kızıla dönüştü

Marmara Denizi'ndeki müsilaj ve Büyükçekmece Gölü'ndeki renk değişiminden sonra Küçükçekmece Gölü'nde de içler acısı görüntüler ortaya çıktı. Gölün bir bölümünde suyun rengi kızıla döndü. Vatandaşlar gölde suyun renginin değişmesi nedeniyle çevreye yayılan kötü kokudan şikayet etti.

Müsilaj için çözüm Gökçeada'dan geldi

Marmara Denizi'ni esir alan müsilajla ilgili önemli bir çalışmaya imza atıldı. Sorunun çözümü için alandaki akademisyen ve uzmanlar Gökçeada’da bir araya geldi. 25 Haziran’da gerçekleştirilen panelde, 3 saati aşan süre zarfında müsilaja ilişkin en son gelişmeler ve bilimsel çalışmalar değerlendirildi.

Harput'a çıkanların uğrak noktası Buzluk Mağarası

Elazığ'ın önemli değeri tarihi Harput Mahallesi'ne gelenlerin uğrak noktalarından biri olan ve yazın sıcaklığı eksi 20'lere kadar düşen Buzluk Mağarası’na giren serinleyip çıkıyor. Tamamen turizme kazandırılması için proje çalışması olan mağaraya girenler 5 dakika bile duramadan üşüyerek mağaradan ayrılıyor.

Türkiye için korkutan uyarı! Olağanüstü kuraklık!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yağış ve sıcaklık analizi raporlarına göre, 2021 yılı mayıs ayı son 50 yılın en sıcak mayıs ayı olurken, yağışlar da normaline göre yüzde 56, geçen yılın mayıs ayı yağışlarına göre yüzde 66 azaldı. Haritalarda, Türkiye'nin büyük bir bölümü 'olağanüstü kurak', 'çok şiddetli kurak', 'şiddetli kurak' olarak gösterildi.

Yeni müsilaj raporu! 2-3 saatte oksijeni yok ediyor! Kalınlığı 30 metre!

MARMOD Projesi'nde görev alan ve müsilaj oluşumlarıyla ilgili Bilim-2 Gemisi ile Marmara Denizi'nde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, Adalar’ın güneyinde 100 metre ve Çınarcık Çukuru’nda 1210 metre derinlikten aldıkları zemin örneği ile su numunelerinden yeni verilere ulaştı. Bilim insanları, 100 metre derinliğin özellikle üstteki 30 metresinde müsilajın yoğun olduğunu, tabakanın, sediman yüzeyine oturmadığını, dip sularında bir miktar oksijenin az da olsa bulunduğunu, ciddi bir hidrojen sülfür birikimin bulunmadığını belirledi. Yapılan deneyde, müsilajın oksijeni 2.5-3 saatte tükettiği bilimsel olarak kanıtlandı.

Mersin'de dün çıkmıştı! Yangın sürüyor!

Mersin'in Tarsus ilçesinde, dün akşam saatlerinde çıkan orman yangınına, günün ışımasının ardından havadan ve karadan müdahale ediliyor. Şiddetli rüzgarın etkisiyle alevlerin büyüdüğü bölgeye, Hatay ve Kahramanmaraş'tan da takviye ekipler yönlendirildi.

Yunanistan müsilajları inceliyor!

Marmara Denizi'nde yayılmaya başlayan ve son günlerde Çanakkale Boğazı'nın Ege çıkışında da gözlemlenen müsilajın Yunanistan kıyılarında da görülmesiyle Yunan yetkililerin konuyu araştırmaya başladığı ifade edildi.

Bingöl'de 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Bingöl'de 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD tarafından yapılan açıklamaya göre deprem, Kiğı ilçesinde saat 21.28'de gerçekleşti. Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Tunceli, Malatya, Bitlis ve Siirt başta olmak üzere, çevredeki birçok il ve ilçeden de hissedildi.

Van Gölü kıyılarından 15 günde 6 bin metreküp dip çamuru temizlendi

Van Gölü'nün kirlilikten kurtarılması amacıyla başlatılan dip çamuru temizleme çalışmaları kapsamında, İskele sahilinde 45 tonluk platform üzerindeki 17 metrelik paletli ekskavatörle 15 günde 6 bin metreküp balçık çıkarıldı. Büyükşehir Belediyesi, atık suların büyük bölümünün arıtılmadan göle akıtılması nedeniyle oluşan 450 bin metreküp balçığı iş makineleriyle çıkararak belirlenen alana taşıyor.

Bodrum’da inşaat gürültüsü tatili zehir etti

Türkiye turizminin gözde merkezlerinden Bodrum’un Gölköy Demirbükü mevkiinde 15 Haziran’da başlayan yapılaşma yasağına rağmen 2 projede inşaat gece-gündüz sürüyor. Büyük gürültüyle çalışan iş makinelerinin kamyonların sesi pandemi nedeniyle büyük zorluk yaşayan turizm sektörünü etkilediği gibi tatili de zehir ediyor.