Yükleniyor

İstanbul’da 7,5’lik depremde 491 bin bina hasar görecek

Marmara Depremi'nin 22. yıldönümü, olası 7,5 büyüklüğünde bir depreme ne kadar hazırlıklı olduğumuz sorusunu tekrar hatırlattı. Her yıldönümünde aynı soru gündeme gelse de pek hazırlıklı olmadığımızı KENTSEV'in raporu ortaya çıkarıyor. Rapora göre, İstanbul'da bulunan 1 milyon 164 bin binanın yüzde 42,2'sine denk gelen 491 bin adedinin hasar alması bekleniyor.

Keban Baraj Gölü'nde avladığı kerevitten ayda 100 bin lira kazanıyor

Tunceli'de yaşayan 22 yaşındaki Onur Demir Keban Baraj Gölü üzerinde yaşadığı teknede, dünyanın en kaliteli tatlı su ıstakozları arasında gösterilen kerevit avlayarak ayda yaklaşık 100 bin TL kazanıyor. Haftada ortalama 400 kilo kerevit yakaladığını belirten Demir, "Kilosu 30 liraydı sonra 45 oldu, şimdi ise 65 lira. Eğirdir Gölü´nde kerevit, mantar hastalığından dolayı azaldı, ondan da burada fiyatlar yükseldi" dedi..

Manisa'daki Marmara Gölü kuruma noktasına geldi

Saruhanlı, Salihli ve Gölmarmara ilçeleri arasında bulunan Marmara Gölü'nde sular hızlı buharlaşma ve kaçak sulama nedeniyle neredeyse tamamen çekildi. Göl kıyısındaki kırsal Tekelioğlu Mahallesinin muhtarı Selim Selvioğlu, "Yağışlar da yetersiz olunca gölümüz tamamen kurumak üzere, kurudu da" dedi.

Rize'nin Çayeli ilçesinde Ağaran Şelalesi taştı

Türkiye'yi sarsan sel felaketinden sonra bu kez Rize'de korkutan görüntüler kaydedildi. Kentte sağanak dolayısıyla çeşitli noktalarda heyelan meydana geldi, Çayeli ilçesindeki Ağaran Şelalesi taştı. Ordu'da Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar da, yağışlar nedeniyle gerekli olmadıkça dışarıya çıkılmamasını istedi.

Bodrum yangını kontrol altına alındı

Bodrum'da çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle yerleşim bölgesine doğru ilerlemeye başladı. Yangını söndürmek için havadan ve karadan müdahale edildi. Bakan Pakdemirli yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bartın’da keşfedilen şelale turizme kazandırılacak

Bartın’ın Hasankadı beldesinde ormanlık alanda keşfedilen şelale için belediye çalışma başlattı. Hasankadı Belediye Başkanı Şeref Emiroğlu, "Kurban Bayramı’nda ormanda gezen doğasever Mahmut Akdoğan, 10 metre yükseklikten akan şelaleyi keşfetti. Ormanın derinliklerinde kalmış gizli bir şelale diyebiliriz. Şimdi burada bir çalışma yaparak, halkımızın gelip çay içebileceği dinlenebileceği bir alan haline getireceğiz” dedi.

Datça'daki yangın kontrol altına alındı

Orman yangınlarına mücadele 11'nci gününde sürüyor. Köyceğiz, Milas, Menteşe, Seydikemer, Kavaklıdere, Yatağan ilçelerinde devam eden orman yangınlarına müdahale sürerken Datça'da çıkan yangın kontrol altına alındı.

İklim krizi her geçen gün yıkıcılığını ortaya koyuyor

Türkiye'nin ne yazık ki bütüncül bir iklim politikası bulunmuyor. İklim, kuraklı ve diğer ekolojik sorunlar kalkınma, ekonomi ve enerji politikalarının gölgesinde bırakılıyor. Bu politikalar ise çevresel önlem ve sorunları kalkınma, ekonomi, enerji gibi alanların karşısında görüyor.

Aydın'da yangına vatandaşlardan su desteği

Aydın'ın Karacasu ilçesinde çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları havadan ve karadan yapılan müdahalelerle devam ediyor. Helikopterler de yangın söndürme çalışmalarına katılırken, vatandaşların su havuzunu tankerlerle doldurması dikkat çekti.

Afet lojistiğinde 10 öncelik

Türkiye'yi sarsan orman yangınları, afet lojistiğinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Gerekli koordinasyon sağlanmadan yapılan destek ve müdahalelerin kargaşayı artırdığına dile getiren uzmanlar, acilen bir afet lojistiği teşkilatlanmasının şart olduğunu vurgulaadı.

Müsilajla mücadele için TÜBİTAK çağrısına 158 başvuru yapıldı

Marmara Denizi Bilim ve Teknik Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Keskinler, Marmara’daki müsilaj kirliliğini önlemek üzere atık su arıtma tesislerini ileri arıtmaya getirmek için yaklaşık 1 milyar dolarlık harcama gerektiğini söyledi. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da, kurum üzerinden yaptıkları çağrıya 158 başvuru geldiğini bildirdi.

Yangın Kemerköy Termik Santrali'ne dayandı

Türkiye'de yedi gün önce başlayan orman yangınlarının çoğu söndürüldü ancak Marmaris, Bodrum, Milas, Çökertme, Türkevleri, Gökbel, Muğla-Seydikemer, Köyceğiz, Akpınar, Denizli-Tavas bölgelerinde devam ediyor. Milas'ta yangın, Kemerköy Termik Santrali'ni tehdit etmeye başladı.

Uluabat Gölü yeşile büründü

Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki, Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında olan Uluabat Gölü, alg patlaması nedeniyle yeşile büründü. Sudaki kirliliğin ve sıcaklığın artması nedeniyle alglerin çoğaldığını belirten Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurhayat Dalkıran, kirliliğin artmaması için önlem alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye yanıyor! Yangınlarda 8'inci gün

Türkiye'de devam eden orman yangınları 8'inci gününde. 38 ilde 163 yangın çıkarken, 152'si söndürüldü. Manavgat, Milas ve Marmaris'teki yangınlar devam ederken Denizli'de söndürülen yangın tekrar tutuştu. Aydın Karacasu'daki yangında ise evler tahliye edildi.

Marmaris'te yangın yerleşim yerlerine ulaştı

Türkiye art arda çıkan yangınlarla mücadele ediyor. Yangınların beşinci gününde Manavgat, Marmaris, Bodrum, Milas'ta söndürme çalışmaları sürüyor. Orman Genel Müdürlüğü 3 ilde 8 yangının devam ettiğini açıklarken Marmaris Turunç beldesi de tahliye edilecek bölgelerin arasına alındı. Milli Savunma Bakanlığı iki çıkarma gemisini bölgeye gönderdi.

Yangın bölgelerindeki yıldan yıla değişimin özeti: Giden geri gelemedi!

“Türkiye’deki son yangınlar öncesinde ilgili bölgelerde yapılaşma ve orman varlığı ne durumdaydı?” diye merak ederek, dünyanın tüm uydularından çekilen fotoğraflarla oluşturulan Google’ın en popüler servislerinden Google Earth’e başvurduk. İşte Bodrum, Marmaris, Fethiye... gibi bölgelerde ormanların yapılaşmaya yenik düştüğü 1984 yılından bugüne yaşanan çarpıcı değişim... Necdet Çalışkan’ın haberi...

Dipsiz Göl'den acı haber! İlk kez bu hale geldi

Gümüşhane'nin merkeze bağlı Dörtkonak köyü sınırlarında bulunan ve etrafındaki irili ufaklı 10 adet gölle birlikte özellikle bahar aylarında çiçek bahçesini andıran Dipsiz Göl'den acı haber geldi. Geçen yıllarda define kazısı yapılan Dumanlı köyü sınırlarındaki İstavroma yaylasında bulunan Dipsiz Göl ile sık sık karıştırılan göl, kuraklığa yenilerek, ilk kez tamamen kurudu. Denizden 2 bin 200 metrede bulunan ve yıllardır yavrularını büyüten angut kuşlarına ev sahipliği yapan Dipsiz Göl'de bu yıl o manzara da yaşanmadı

İş dünyasından ‘yeşil’ seferberlik!

Türkiye'nin ciğerlerine iş dünyası da su serpiyor. Kaybedilen ormanlık bölgelerin tekrar ağaçlandırılması için harekete geçen iş dünyası, fidan kampanyasının yanı sıra maddi destekte de bulundu.

Siyaha bürünmüştü! Çorlu Deresi'ni kirleten 71 işletmeye para cezası

Tekirdağ Valiliği, Trakya'da kirliliğiyle gündeme gelen Ergene Nehri'nin önemli kollarından Çorlu Deresi'ni kirleten 71 işletmeye para cezası uygulandığını açıkladı. İl genelinde bu yıl yapılan denetimlerde, çevreyi kirleten işletmelere 9 milyon 732 bin lira ceza uygulanırken, 14 işletmenin faaliyeti durduruldu.

Korku ile izlediler! Manavgat'ta gökyüzü karardı

Antalya Manavgat'ta 4 ayrı noktada çıkan ve ilçenin birçok bölgesini saran yangın, feci görüntülere sahne oldu. İlçeye bağlı Side'de havanın dumanla kaplandığı ve helikopterlerin sırayla denizden su aldığı görüldü. Tatilcilerin ise endişeyle ilçeyi saran alevleri ve yapılan müdahaleleri izlediği dikkat çekti.

Manavgat yangını henüz kontrol altına alınmadı

Manavgat'ta çıkan orman yangını havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yangına 19 helikopter, 103 arazöz, 6 dozer, 1 uçak ve 412 orman işçisiyle müdahale ediliyor. Yangın bölgesinde bulunan Bakan Pakdemirli, "Manavgat yangını kontrol altına alınmamakla beraber, fazla sayıda odakla mücadele ediliyor olması işimizi zorlaştırıyor" dedi.

May Barajı’nda sular çekildi, balıklar öldü!

Konya'nın Akören ilçesindeki May Barajı’nda yaşanan kuraklık ve sudaki oksijen miktarının düşüşü, barajdaki balıkların ölümüne neden oldu. Barajın kıyıları binlerce balık ölüsüyle kaplandı. Barajın bulunduğu Ahmediye Mahallesi'nin muhtarı Hayrettin Altın, “Baraj suları, bu yılki şiddetli kuraklık nedeniyle erken çekildi. Sudaki oksijen dengesizliği nedeniyle balıkların ölümüne her yıl rastlayabiliyoruz'' dedi.

Karşılıksız çek için fon önerisi

Karşılıksız çekte hapis cezasını erteleyen düzenlemenin bir yıl uzatılmasına ilişkin yasa teklifi TBMM’de görüşülürken Ankara Ticaret Odası (ATO) başkanı Gürsel Baran’dan “fon” önerisi geldi. 2020 Mart ayı ile 30 Nisan 2021 tarihleri arasındaki karşılıksız çeklerde hapis cezası uygulanmamasını da öngören düzenlemeden yaklaşık 13 milyar liralık karşılıksız çek keşidecisinin yararlanması bekleniyor.