Yükleniyor

Milyarder Richard Branson uzaya gitti!

İngiliz milyarder Richard Branson ve yanındaki 6 kişilik ekip bugün uzaya gitti. Uzayın başladığı sınır olan 100 kilometre yüksekliğe çıkmayı başaran Branson'ı taşıyan uçak uzaya ulaştıktan kısa bir süre sonra Dünya'ya döndü. ABD'deki New Mexico'dan TSİ 17.30'da kalkan uzay aracı, yaklaşık 1,5 saat sonra başarıyla iniş yaptı.

Hakkari'de yeni böğ türü keşfedildi

Hakkari Üniversitesince (HÜ) yürütülen Hakkari Solifugae Faunasının Araştırılması ve Biyoçeşitliliğe Katkısı Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar sonucu yeni bir böğ türü keşfedildi.

Türkiye'den kabul edilen bilim insanı oldu

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Değirmenci, Avrupa Nöroloji Akademisi eLearning Bilimsel, Eğitim Platformu’nun Editöryal kuruluna Türkiye'den kabul edilen bilim insanı oldu.

100 yıl yaşayan balık

Bilim insanları ‘fosil balık’ olarak da bilinen ‘Coelacanth’ isimli balık türüne ilişkin önemli bir keşif yaptı. Fransız bilim insanlarının yaptığı çalışma bu türün bir asra yakın yaşayabildiğini ortaya koydu.

Poşet sanılan deniz canlısı kaplumbağa salyangozu çıktı

Antalya'da, amatör olarak dalış yapan Ömer Eyican, son dalışında su altında ilk defa gördüğü ve turuncu poşet sandığı canlıyı eline alıp, inceledikten sonra denize bıraktı. Akdeniz Üniversitesi'nden (AÜ) Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, canlının, Akdeniz'de çok nadir görülen ve zararı olmayan kaplumbağa salyangozu olduğunu söyledi.

Çarşamba'ya “Bilim Parkı”

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, gençleri bilimle buluşturmak, dünyayı ve çevrelerini daha iyi keşfetmelerini sağlamak amacıyla, ilçeye ‘Bilim Parkı’ kurulacağının müjdesini verdi.

Doç. Dr. Karalar, sentrozom ve silyumun nasıl oluştuğuna ve görev yaptığına cevap arıyor

Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün bu yılki kazananı Doç. Dr. Elif Nur Fırat Karalar oldu. Karalar, "Projelerimizin uzun vadeli hedefi, böbrek bozuklukları, zekâ geriliği, körlük, obezite ve diyabet gibi gelişimsel ve metabolik bozuklukların hücresel ve moleküler temellerini belirlemek ve bu hastalıkların tanı ve tedavisi çalışmalarına yön vermek" dedi.

Karpal tünel sendromuyla ilgili makaleden evlenme teklifi çıktı

Bilim insanı Zhi-jun Li'den tarihe geçecek bir evlenme teklifi geldi. Li, PubMed'de yayınlanan "Düşük seviyeli lazerin karpal tünel sendromu üzerindeki etkinliği" başlıklı bilimsel makalenin "Teşekkür" bölümüne, "Zhi-jun Li, özellikle Catherine Zhu'dan 10 yıl boyunca aldığı paha biçilmez destekler için teşekkür etmek istiyor. Benimle evlenir misin, Catherine?" yazdı. İlginç evlenme teklifi, görenleri şaşkına çevirdi.

Geleceğin bilim insanları sahnede

İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9'uncu sınıf öğrencileri deprem anında alarm çalarak uykudan uyandıran deprem ikaz lambası geliştirdi. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nda sergilenen deprem ikaz lambasının mucitlerinden Mehmet Emre Çelebi, İnsanlar bir kere depremi yaşadıktan sonra, sürekli deprem olduğu hissine kapılıyor. İnsanların bu düşünceden kurtulması için deprem ikaz lambası projesini gerçekleştirdik dedi.

Türk bilim insanları geliştird: Koronavirüs teşhisini 10 saniyeye düşürüyor

Koronavirüsü 10 saniyede teşhis eden tanı sistemini geliştiren 4 bilim insanından biri olan Dr. Ali Aytaç Seymen, “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'nda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda yüzde 99 duyarlılık ve özgüllük değerlerine ulaştık. En düşük viral yüklerde dahi yüzde 97’yi yakaladık” dedi.