Yükleniyor

Titanic, aşırı öz güvenin sonucunda ilk seferinde battı

Titanic'i batıran bir buz dağı mıydı yoksa 'bu gemi batmaz' düşüncesinin oluşturduğu aşırı öz güven mi? 1514 kişinin hayatını kaybettiği döneminin en büyük ve lüks yolcu gemisi, New York'a giderken ilk seferinin 5'inci gününde Atlas Okyanusu'nda battı. Titanic'in hakkında bugüne kadar birçok film, dizi ve belgesel çekildi. Kitaplar yazıldı adına pullar basıldı. Çok daha fazla sivil can kaybına neden olan deniz faciaları varken Titanic'i özel kılan, simgeleştiren neden 'Hepimiz aynı geminin yolcularıyız' deyimini en iyi şekilde ifade etmesiydi.

Boğaz hattında bir ilk! Kabataş'ta İstanbul'un tarihine ışık tutacak kalıntılar

İstanbul'da Kabataş metro istasyonu için yapılan çalışmalar sırasında, alanda arkeolojik kalıntılara rastlandı. Megakent'in tarihine ışık tutacak kalıntılarla ilgili bilgiler veren Arkeolog Mehmet Ali Polat, "Burada, temelleri görünen yapı bin 800'lü yılların yani 19. yüzyılın sonunda, 1891'de yapılmış, Avrupa'nın ilk konserve fabrikasına ait. M.Ö 5-6'ncı yüzyılda, boğaz hattında, arkeolojik kazılarla kanıtlanmış bir yerleşim alanı mevcut değil. O yüzden burada bulmuş olduğumuz kalıntılar, boğaz hattı arkeolojisi için çok önemli. Aynı tip bulgular hemen biraz ileride, Beşiktaş metro kazısında da mevcut. Büyük bir ihtimalle derine indiğimiz zaman burada küçük bir antik liman dolgusu ile karşı karşıya geleceğiz" dedi.

Levent Altındağ hayatını kaybetti

Usta müzisyen Levent Altındağ, 67 yaşında hayata veda etti. Yurt içi ve yurt dışında birçok festivale katılan Altındağ, yüzlerce müzik albümünün stüdyo kayıtlarında yer alarak, pek çok sanatçıya eşlik etmişti.

2020'de 6 farklı ülke kazı çalışması yaptı

Türkiye'de 2020 yılı içerisinde Türk arkeologlar tarafından gerçekleştirilen 118 kazıya 40 milyon TL ödenek verildi. 6 farklı ülkenin de katıldığı kazı çalışmaları 388'i bulurken toplamda 6 binden fazla eser, gün ışığına çıkarıldı. Yabancıların gerçekleştirdiği kazılar arasında İtalya en fazla çalışma yapan ülke oldu.

Topkapı Sarayı'nda Roma dönemine ait galeri bulundu

Topkapı Sarayı’nın alt bahçelerinde yürütülen çalışmalar sırasında Roma dönemine ait olduğu düşünülen arkeolojik bir galeriye ulaşıldı. 3 bölümden oluşan galerinin yağmur sularının biriktirmek için toprak altına yapılan bir sarnıç olduğu tahmin ediliyor.

Refik’in Anadol’u

Son 20 yılda onun gibi AVM sanatçılarına çok yol açıldı. AVM’den kastım Roppongi Hills, sanatçıdan da Louise Bourgeois değil. Daha mütevazı, Cevahir sanki. Refik Anadol’un işleri buralara ait: Teknik, renkler, işleyiş mükemmel, gösteriye yönelik ama derinliği yok. Sözde veri ve ciddi temalar içeriyor, ama kullandığı imajların birbiriyle bağlantısı eksik, ne demek istediği ya da neyi temsil ettiği anlaşılmıyor. Ama, itiraz edemeyeceğim, göze güzel görünüyor.

Bodrum'da lahit mezarda bulanan eserler arkeoloji dünyasına ışık tutacak

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un kapağını açtığı 2 bin 400 yıllık lahit mezardan önemli eserler ortaya çıkarılmaya başlandı. İlk etapta yüzük, kolye, sikke ve pelike gibi eşyaların bulunduğu mezardan daha çok şey çıkacağına inanan uzmanlar, çamurun altında olduğunu düşündüğü eserleri bulmaya çalışıyor

Devrek'te Roma dönemine ait mezar bulundu

Zonguldak'ın Devrek ilçesine bağlı Bılık köyünde mezar alanı hazırlamak için çalışma yapan iş makinesi operatörü tarafından ilk belirlemelere göre Roma dönemine ait olduğu tespit edilen taş mezar bulundu.

Tarihe zulüm! Matkapla delip plastik çeşme taktılar

Antalya Korkuteli'nde bulunan Roma dönemine ait eserlerin duvar olarak kullanıldığı, matkapla delinerek musluk takıldığı, üzerine de sıva ve boya yapıldığı ortaya çıktı. Köy muhtarı "Köye çeşme gerekti. Biz kötü bir niyetle bunu yapmadık. Ekiplerden talepte bulununca böyle bir çözüm buldular" dedi.

Dumlupınar'ın hazin öyküsü

Dumlupınar denizaltısı, 68 yıl önce 81 denizcimize çelikten mezar oldu. 4 Nisan 1953'te Çanakkale'nin Nara Burnu açıklarında İsveç bandıralı yük gemisinin çarpması sonucu 87 metre derinliğe batan Dumlupınar, Türk Deniz Kuvvetleri'nin Ertuğrul faciasından sonra en çok kayıp verdiği kaza oldu. Türkiye'nin gündeminden hiç düşmeyen Dumlupınar şehitleri her yıl 4 Nisan'da törenlerle anılıyor. Türk sineması da 81 şehidimizin anısına bir Dumlupınar filmi üretmek istese de bugüne kadar bulunulan bütün girişimler sonuçsuz kaldı.

‘O gece’ hayal kırıklığı yaşayan 11 oyuncu

4 Nisan’da kısaca SAG (Screen Actor’s Guild) diye bilinen Amerikan Oyuncular Birliği’nin ödüllerini kazananlar açıklanıyor. SAG ödülleri özellikle oyunculuk kategorilerinde Oscar’ın habercisi olarak biliniyor. Öyle ki en iyi kadın ve erkek oyuncu dalında 1994’ten bu yana verilen 52 ödüle baktığımızda sadece 12 kez Akademi’nin farklı karar verdiğini görüyoruz. SAG ve Oscar’ı aynı filmle ama farklı kategorilerde kazanan Benicio Del Toro’yu çıkardığımızda sayı 11’e iniyor. İşte son 26 yılda Oscar gecesinde hayal kırıklığı yaşayan 11 oyuncu…

Türkiye’de görülmesi gereken arkeolojik alanlar

Tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapan, coğrafi konumuyla dünyanın en önemli geçiş güzergahlarından biri olan Anadolu topraklarında her geçen gün heyecan verici arkeolojik keşifler yapılıyor. Elbette Türkiye’de görülmesi gereken arkeolojik yapılar o kadar çok ki hepsini tek tek saymak neredeyse imkansız. Fakat bu liste sizlere yol gösterici olacak. İşte Göbeklitepe'den, Efes'e, Patara'dan, Nemrut'a Türkiye'deki arkeolojik alanlar...

Tiyatro oyuncusu Handan Ertuğrul hayatını kaybetti

Devlet Tiyatroları emekli oyuncusu, Devlet Tiyatrolarının ilk Genel Müdürü Muhsin Ertuğrul'un eşi, Handan Ertuğrul (94) bugün hayatını kaybetti. Ertuğrul yarın Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenecek törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

Pulluğa takılan savaş malzemelerini müzeye bağışladı

Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda çiftçilik yapan Sedat Güray, 40 yıl boyunca tarlasını sürerken pulluğa takılan 106 yıl öncesine ait savaş malzemelerini biriktirdi. Tarihi Alan Başkanlığı tarafından başlatılan, 'Sahip Çıkalım' kampanyasını duyunca da koleksiyonunu bağışladı. Sedat Güray'a teşekkür belgesi veren Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, "Daha önce bu savaş malzemeleri bir kişinindi, sadece kendisi görüyordu. Şimdi milyonlarca kişinin oldu, milyonlarca Türk evladı görmüş olacak. Elinde savaş malzemesi bulunan herkesin aynı duyarlılığı göstermesini istiyoruz. Çünkü Çanakkale hepimizin ortak değeri. Hepimize ait olan savaş malzemelerini, Çanakkale´yi ziyarete gelen herkesin görmesinde fayda var" dedi.

“Kimseyi Geride Bırakma Film Günleri” başlıyor

Mülteci ve göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişiminin önemini ve “daha eşit ve daha sağlıklı bir dünya için hep birlikte” mesajını vurgulamak adına ilk defa düzenlenen “Kimseyi Geride Bırakma Film Günleri” 5-11 Nisan tarihlerinde çevrimiçi olarak festivalscope.com platformunda gerçekleşecek.

Jay-Jay Johanson PSM Online'de

Kuşağının en etkili seslerinden biri olan Jay-Jay Johanson, yeni albümü “Rorschach Test” sonrası PSM’ye özel performansıyla 2 Nisan akşamı PSM Online’da seyirciyle buluşacak.

Fuat Uzkınay, günümüze kadar 8.357 filmin üretildiği Türk sinemasını başlattı

Türk sineması, bir yıkımın sonucu başladı. 14 Kasım 1914'te Rusya'ya ilan edilen cihatla yıkımına karar verilen Ayastefanos Rus Abidesi'nin Yıkılışı'nı filme çeken Fuat Uzkınay, Türk sinemasını başlatan kişi oldu. İlk zamanlarında askeriye tarafından desteklenen Türk sinemasında günümüze kadar 8.357 film üretildi. Yapımcı, yönetmen ve görüntü yönetmeni olarak Türk sinemasına eşsiz hizmetlerde bulunan Fuat Uzkınay, 29 Mart 1956'da hayata gözlerini yumdu.

Tiyatro aşkına hayatını kaybetti

Afife Jale, Müslüman kadınların tiyatro yapmasının yasak olduğu dönemde sahneye çıkarak Türk tiyatrosunda çığır açtı. O Afife Jale ki kendisini tutuklamaya gelen polislerden her defasında kaçmayı başarsa da yaşadığı gerginliğin sonucunda yakalandığı müzmin baş ağrısı için kullandığı morfinin bağımlısı olduktan sonra hayatını kaybetti

Dünya Tiyatro Günü'nde Okuma Tiyatrosu

Bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde DasDas oyuncuları ve DasDas Akademi'nin öğrencileri bir araya gelerek aynı masa etrafında buluşacak. DasDas'ın sevilen oyuncuları ve oyuncu adayları usta tiyatro yazarı Haldun Taner'in 'Sersem Kocanın Kurnaz Karısı' oyununu okuyarak 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nü kutlayacak

Mardin'de Bollywood filmi çekilecek

Çok sayıda yerli dizi ve filmin çekim mekânı haline gelen antik kent Mardin, şimdi de 'Bollywood' olarak adlandırılan Hint sinemasına ev sahipliği yapacak. Hint sinemasının ünlü yönetmeni Ribhu Dasgupta ve yapımcı Vivek Agraval, yapımcı Melih Gülhan Kızılkaya ile 'Durga' filminin çekimleri öncesi Mardin'e geldi

Taner Rumeli: Bizim için çok keyifli oluyor

Çekmeköy Belediyesi Sinema Akademisi öğrencileriyle çevrim içi ortamda buluşan oyuncu Taner Rumeli, Yeşim Dalgıçer, Erdem Baş ve Barış Başar mesleki deneyimlerini öğrencilerle paylaşarak oyunculuğa ilişkin soruları cevapladı

Oscar kazanan filmler gişede nasıl sıralandı?

Oscar adaylarının açıklandığı şu günlerde son 20 yılda en iyi film dalında ödül kazanan filmleri hatırladık ve onları gişedeki başarılarına göre en kötüden en iyiye doğru sıraladık. Başlıklarda karışıklığa yol açmasına diye filmlerin yapım tarihlerini değil Oscar aldıkları yılı yazdığımızı belirtelim. Habertürk film eleştirmeni Mehmet AÇAR’ın yazısı…

Oscar filmlerinin bütçesi de düştü hasılatı da

2021'in Oscar adayı filmlerinde dikkat çekici unsur pandemi nedeniyle oldukça az izleyici tarafından izlenmiş olmaları. Öyle ki 2021'in aday filmlerinin toplam hasılatıyla bir önceki yılın aday filmlerinin toplam hasılatı arasında yaklaşık 2 milyar 500 milyon dolarlık fark bulunuyor. Filmler arasındaki farklardan biri de bütçeleri