Yükleniyor

TUGFO konserleri başlıyor

Sabancı Vakfı'nın kurulmasına öncülük ettiği ve ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın (TUGFO) 2021 konserleri için hazırlıklar devam ediyor. Her yıl Türkiye’nin pek çok ilinden seçilen genç müzisyenleri dinleyicilerle buluşturan orkestra, 14'üncü yılında da keyifli bir konser maratonuna hazırlanıyor.

Alişan'ı yıkan ikinci acı!

Geçen hafta kardeşi Selçuk Tektaş'ın vefatıyla yıkılan Alişan'a ikinci büyük acı... Ünlü şarkıcının kuzeni Ozan Ebcin, evinde düşüp, başını betona çarparak hayatını kaybetti.

2020'de 68.120 kitap yayımlandı

Türkiye genelinde 2020'de 68.120 kitap yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından geçen yıla ilişkin yazılı medya ve uluslararası standart kitap numarası (ISBN) istatistikleri açıklandı. Buna göre, gazete ve dergi sayısı, 2020'de bir önceki yıla göre % 13.5 azalarak 4.746 oldu. Bu yayınların % 54.4'ü dergilerden oluştu.

Bakanlar 'Telafide Ben de Varım'da

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'Telafide Ben de Varım' programıyla müze eğitimlerinden atölyelere, söyleşilerden film saatlerine öğrencilerle birlikte olmaya devam ediyor.

'Elektronik Köprüler' 'Gürültü Nosyonu'yla sona eriyor

Pera Müzesi’nin konuşma ve performans serisi “Elektronik Köprüler”, elektronik müziğin etkileşime geçtiği alanları keşfe devam ediyor. Serinin son konuğu Ümit Üret, “Gürültü Nosyonu ve Dominick Fernow’un Sanatsal Üretimi” başlıklı konuşma ve performansında noise müziğe odaklanacak. Etkinlik 14 Temmuz’da müzenin YouTube kanalında ücretsiz izlenebilir.

Neslican Tay'ın hayatı film oluyor

21 yaşında üç kez yakalandığı kanser hastalığını yenerek hayata tutunan ancak dördüncü kez nükseden hastalığa yenik düşen Neslican Tay'ın öyküsü 'Demir Kadın Neslican' filmiyle beyazperdeye yansıyacak.

Tony Curtis, Fikret Hakan'ı Hollywood'a önerdi

Fikret Hakan, yapı taşlarından biri olduğu Türk sinemasında derin izler bıraktı. Tony Curtis, 'Paralı Askerler'de oyunculuğuna hayran kaldığı Hakan'ı Hollywood'a önerdi. Ne var ki Fikret Hakan, ABD'ye gitmeyi düşünmedi. Ünlü film stüdyosu Columbia Pictures'in teklifini geri çevirmesiyle yerine rol verilen Omer Sherrif, başrolü Jean - Paul Belmondo ile paylaştı.

Altın Palmiyeli filmler gişede nasıl sıralandı?

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle gerçekleşmeyen Cannes Film Festivali, bu yıl 6 – 17 Temmuz tarihleri arasında düzenleniyor. Birçok iddialı filmin yarıştığı festival heyecanı, sinema dünyasını çoktan sarmış durumda. Biz de bu vesileyle, 2000’li yıllarda Cannes’ın en büyük ödülü Altın Palmiye’yi kazanan 20 filmi sinema gişelerinde gösterdiği performansa göre sıraladık.

Doğu Demirkol yeni hikâyelerle döndü

Doğu Demirkol, pandemi nedeniyle ara verdiği gösterilerine başladı. Demirkol, BKM Mutfak Çarşı'da art arda 2 gün sevenleriyle hasret giderdi. Ünlü komedyen önümüzdeki günlerde Ege turnesine çıkacak.

Apartmanın altında tarih yatıyor

Fatih’te 3 katlı bir apartmanın altında Bizans döneminden kalma kilise kalıntısı bulunuyor. Laurentius Kilisesi’ne ait bir sarnıç olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hasan Ferudun Özgümüş, kilisesinin daha sonra camiye çevrildiğini ve bilinmeyen sebeplerden caminin de yok olduğunu ama sarnıcın bir kısmının günümüze ulaştığını ifade etti.

Korsan yayın istatistikleri açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2021'in ilk yarısına ilişkin müzik, sinema ve kitap bandrolü satışları, müzik ve sinema alanında düzenlenen yapımcı belgesi sayıları, fikir ve sanat eserleri kapsamında gerçekleştirilen kayıt-tescil işlemleri ile korsanlıkla mücadele istatistiklerine ait verileri açıkladı.

'15/07 Şafak Vakti' filminin ana fragmanı yayınlandı

15 Temmuz 2016'da FETÖ terör örgütü mensuplarının kalkıştığı darbe girişimine karşı Türk milletinin ortaya koyduğu mücadeleyi anlatan '15/07 Şafak Vakti' filminin ana fragmanı yayınlandı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından da desteklenen film, 15 Temmuz 2021'de vizyonda olacak.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz: 'Müze Kart' kullanımına teşvik etmek için

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlanan Galata Kulesi'ne giriş ücreti 30 liradan 100 liraya yükseltildi. Ancak 'Müze Kart' alınırsa giriş ücreti 60 liraya düşüyor. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, "Normal vatandaşın kullandığı 'Müze Kart' 60 lira. Bu kartı alan vatandaşımız 1 yılda birden fazla Galata Kulesi'ni ziyaret edebiliyor. Daha önce sadece 1 sefere 30 lira veriyordu" dedi.

İstanbul'da Senfonik Yaz Konserleri Başladı

Normalleşme süreciyle birlikte, uzun bir aradan sonra İstanbullulara gerçek müziğin canlı müzik olduğunu hatırlatmayı amaçlayan Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası'nın "İstanbul'da Senfonik Yaz" başlıklı konser dizisi; 3 Temmuz Cumartesi akşamı Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda 'Büyük Bir Gece Müziği' konseriyle başladı.

'Satyros' ilk kez sergilenecek

İzmir'deki Smyrna Antik Kenti'ndeki agora ve tiyatro kazılarında bulunan Satyros kabartması ve çeşitli heykeller, ilk kez ziyarete açılıyor.

'Gala Bale' zamanı

Mersin Devlet Opera ve Balesi, 'Gala Bale' ile uzun süre akıllardan çıkmayacak yıldızlar buluşmasına ev sahipliği yaptı.

50 yıl bir dolapta saklanan tablo satıldı

İspanyol ressam Pablo Picasso'ya ait olduğu düşünülen ve 50 yıl ABD'de bir dolapta saklanan tablo satıldı. Le Tricorne adlı tablo, açık artırmada 150 bin dolara (1.3 milyon TL) alıcı buldu.

Osmanlı Mezarlığı'nın taşları dolgu için kullanılmış

Edirne'de, 15'inci yüzyıldan kalan Osmanlı Mezarlığı'ndaki mezar taşları kırılıp tahrip edildi. Mezar taşlarının temel ve dolgu malzemesi olarak kullanıldığını söyleyen Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, "Müslüman, Hristiyan, Musevi bütün mezarlıklardan toplanan mezar taşlarının dolgularda, temellerde kullanıldığını, yakınlara kadar yolların altında kaldırımlarda görüldüğünü gayet iyi biliyorum" dedi.

Cihadiye Yüzüğünün tek örneği bulundu

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesinde bulunan M.Ö 8'inci yüzyılda Urartu Krallığı tarafından yapılan Harput Kalesi iç kale kazılarında, I. Dünya Savaşı sırasında orduya yardım için üretilen Cihadiye Yüzüğü bulundu. Yüzüğün arkeolojik kazılarda çıkan tek örnek olduğu bildirildi.

'Pollyanna', 'Yaz Oyunları'nın açılışını yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 7'den 77'ye tiyatro seyircisini Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde buluşturmaya başladı. Eleanor H.Porter'ın aynı adlı eserinden Binnur Şerbetçioğlu'nun uyarlayıp yönettiği 'Pollyanna' ile 'Açıkhava Yaz Oyunları' başladı.

“Biri, Hiçbiri, Binlercesi”

Gülfem Kessler, İsmet Doğan, Sabire Susuz, Sefa Çakır, Serdar Oruç ve Tansu Köse’nin farklı düşünsel yaklaşımlarla “yüz”e odaklandıkları işlerinin yer aldığı, “Biri, Hiçbiri, Binlercesi” başlıklı sergi 31 Temmuz'a kadar Labirent Sanat'ta sanatseverlerle buluşacak.