Yükleniyor

Kayaşehir'de ortaya çıkarılan at ahırı müzeye dönüştürülüyor

Kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında tesadüfen ortaya çıkarılan, kayadan oyma tarihi yamaç yerleşimi Kayaşehir'de, keşfedilen at ahırı müze olacak. Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran,"Kayaşehir, bize yeni bir soluk oldu. Burayı, Kapadokya turizmine il merkezinin de katılması açısından çok önemsiyoruz" dedi.

Ara Güler seçkisi Galata Kulesi'nde

Türkiye'de fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi Ara Güler'in siyah beyaz İstanbul fotoğraflarından oluşan bir seçki Galata Kulesi'nde ziyarete açılacak.

Ahmet Mekin: Bildiri yayımlayıp 'bıraktım' demedim

Ahmet Mekin, bir yandan 90'ıncı yaşını, diğer yandan kariyerinin 65'inci yılını kutluyor. Manifaturacılıktan iflas ettiği günlerde kendisine teklif edilen 500 liranın maddi çöküntüden kurtulmak için iyi bir fırsat olacağını düşünerek oyunculuğa başlayan Mekin, "Bir kere yaparım, bir daha yapmam" dediyse de kendi ifadesiyle yapımcı Fuat Rutkay tarafından kaçırılarak ikinci filmini çekti. O günden sonra oyunculuktan kopmayan Ahmet Mekin, önce jön, sonra karakter oyuncusu olarak günümüze kadar Türk sinemasına 168 filmle hizmet ederken 'Cemşit' karakteriyle 'Selvi Boylum Al Yazmalım'ın efsane film olmasında önemli paya sahip oldu.

Efes Antik Tiyatrosu'nda sanat başlıyor

Antik Çağ'ın önemli yapılarından Efes Antik Tiyatrosu, tadilat kararı ve pandemi sınırlamaları nedeniyle ara verdiği sanat etkinliklerine 4. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali ile yeniden başlayacak.

Gökçeada'dan çalınan eserler iade edilecek

Gökçeada'daki tarihi kiliselerden çalınan kültür varlıkları ait oldukları yerlerde korunacak. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2007'de Gökçeada'da çalınan ikonaları Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos'a takdim edecek.

Pandemi Avrupa'da sinema sektörünü nasıl etkiledi?

Pandeminin sinema sektörüne ne ölçüde zarar verdiği Avrupa'da en çok sinemaya gidilen 5 ülkenin gişeleriyle de ölçülebilir. Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya'nın yanı sıra ülkemizin gişe rakamlarına göre 2020'de pandemiden bir yıl öncekine oranla 6 ülkenin toplam kaybı 4 milyar dolardan fazla. Sinema sektörü en fazla zarar gören ülke 1 milyar 222 milyon dolarla İngiltere.

Ünlü isimler yangınla mücadele için tek yürek oldu!

Televizyon ve sanat dünyasının ünlü isimleri, Türkiye'nin birçok noktasında devam eden yangında mağdur olan aileler için kolları sıvadı. Kimisi ihtiyaç malzemelerini yerine ulaştırırken kimisi de sosyal medya hesaplarından gerekli eksiklikleri duyurarak, listeleri tamamladı

En iyi 12 DC Comics filmi

‘The Suicide Squad: İntihar Timi’nin gösterimde olduğu şu günlerde biz de DC Comics eserlerinden uyarlanan en iyi süper kahraman filmlerini seçtik. ABD’nin en eski ve en büyük çizgi roman yayıncılarından biri olan DC Comics, özellikle Superman ve Batman ile çağdaş süper kahraman filmleri üzerinde önemli bir etkiye sahip. Habertürk film eleştirmeni Mehmet Açar’ın yazısı...

Şahan Gökbakar'ın yardım çığlığı!

Muğla'nın Marmaris ilçesinde devam eden orman yangınlarını söndürme çalışmaları sürüyor. Ünlü komedyen Şahan Gökbakar, dün yangın bölgesine giderek acil yardım çağrısında bulunmuştu. Gökbakar, helikopterle sadece bir kez su döküldüğünü ve bunun yetersiz kaldığını belirterek, yangının büyüdüğünü açıkladı.

TUGFO konserleri başlıyor

Sabancı Vakfı'nın kurulmasına öncülük ettiği ve ana destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın (TUGFO) 2021 konserleri için hazırlıklar devam ediyor. Her yıl Türkiye’nin pek çok ilinden seçilen genç müzisyenleri dinleyicilerle buluşturan orkestra, 14'üncü yılında da keyifli bir konser maratonuna hazırlanıyor.

Alişan'ı yıkan ikinci acı!

Geçen hafta kardeşi Selçuk Tektaş'ın vefatıyla yıkılan Alişan'a ikinci büyük acı... Ünlü şarkıcının kuzeni Ozan Ebcin, evinde düşüp, başını betona çarparak hayatını kaybetti.

2020'de 68.120 kitap yayımlandı

Türkiye genelinde 2020'de 68.120 kitap yayımlandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından geçen yıla ilişkin yazılı medya ve uluslararası standart kitap numarası (ISBN) istatistikleri açıklandı. Buna göre, gazete ve dergi sayısı, 2020'de bir önceki yıla göre % 13.5 azalarak 4.746 oldu. Bu yayınların % 54.4'ü dergilerden oluştu.

Bakanlar 'Telafide Ben de Varım'da

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 'Telafide Ben de Varım' programıyla müze eğitimlerinden atölyelere, söyleşilerden film saatlerine öğrencilerle birlikte olmaya devam ediyor.

Baaf Bodrum Sanat ve Antika Fuarı açılıyor

Baaf Bodrum Sanat ve Antika Fuarı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin destekleri ile Herodot Kültür Merkezi’nde 28 Temmuz - 1 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

'Elektronik Köprüler' 'Gürültü Nosyonu'yla sona eriyor

Pera Müzesi’nin konuşma ve performans serisi “Elektronik Köprüler”, elektronik müziğin etkileşime geçtiği alanları keşfe devam ediyor. Serinin son konuğu Ümit Üret, “Gürültü Nosyonu ve Dominick Fernow’un Sanatsal Üretimi” başlıklı konuşma ve performansında noise müziğe odaklanacak. Etkinlik 14 Temmuz’da müzenin YouTube kanalında ücretsiz izlenebilir.

Neslican Tay'ın hayatı film oluyor

21 yaşında üç kez yakalandığı kanser hastalığını yenerek hayata tutunan ancak dördüncü kez nükseden hastalığa yenik düşen Neslican Tay'ın öyküsü 'Demir Kadın Neslican' filmiyle beyazperdeye yansıyacak.

Tony Curtis, Fikret Hakan'ı Hollywood'a önerdi

Fikret Hakan, yapı taşlarından biri olduğu Türk sinemasında derin izler bıraktı. Tony Curtis, 'Paralı Askerler'de oyunculuğuna hayran kaldığı Hakan'ı Hollywood'a önerdi. Ne var ki Fikret Hakan, ABD'ye gitmeyi düşünmedi. Ünlü film stüdyosu Columbia Pictures'in teklifini geri çevirmesiyle yerine rol verilen Omer Sherrif, başrolü Jean - Paul Belmondo ile paylaştı.

Altın Palmiyeli filmler gişede nasıl sıralandı?

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle gerçekleşmeyen Cannes Film Festivali, bu yıl 6 – 17 Temmuz tarihleri arasında düzenleniyor. Birçok iddialı filmin yarıştığı festival heyecanı, sinema dünyasını çoktan sarmış durumda. Biz de bu vesileyle, 2000’li yıllarda Cannes’ın en büyük ödülü Altın Palmiye’yi kazanan 20 filmi sinema gişelerinde gösterdiği performansa göre sıraladık.

Doğu Demirkol yeni hikâyelerle döndü

Doğu Demirkol, pandemi nedeniyle ara verdiği gösterilerine başladı. Demirkol, BKM Mutfak Çarşı'da art arda 2 gün sevenleriyle hasret giderdi. Ünlü komedyen önümüzdeki günlerde Ege turnesine çıkacak.

Apartmanın altında tarih yatıyor

Fatih’te 3 katlı bir apartmanın altında Bizans döneminden kalma kilise kalıntısı bulunuyor. Laurentius Kilisesi’ne ait bir sarnıç olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hasan Ferudun Özgümüş, kilisesinin daha sonra camiye çevrildiğini ve bilinmeyen sebeplerden caminin de yok olduğunu ama sarnıcın bir kısmının günümüze ulaştığını ifade etti.

Korsan yayın istatistikleri açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2021'in ilk yarısına ilişkin müzik, sinema ve kitap bandrolü satışları, müzik ve sinema alanında düzenlenen yapımcı belgesi sayıları, fikir ve sanat eserleri kapsamında gerçekleştirilen kayıt-tescil işlemleri ile korsanlıkla mücadele istatistiklerine ait verileri açıkladı.

'15/07 Şafak Vakti' filminin ana fragmanı yayınlandı

15 Temmuz 2016'da FETÖ terör örgütü mensuplarının kalkıştığı darbe girişimine karşı Türk milletinin ortaya koyduğu mücadeleyi anlatan '15/07 Şafak Vakti' filminin ana fragmanı yayınlandı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından da desteklenen film, 15 Temmuz 2021'de vizyonda olacak.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz: 'Müze Kart' kullanımına teşvik etmek için

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlanan Galata Kulesi'ne giriş ücreti 30 liradan 100 liraya yükseltildi. Ancak 'Müze Kart' alınırsa giriş ücreti 60 liraya düşüyor. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, "Normal vatandaşın kullandığı 'Müze Kart' 60 lira. Bu kartı alan vatandaşımız 1 yılda birden fazla Galata Kulesi'ni ziyaret edebiliyor. Daha önce sadece 1 sefere 30 lira veriyordu" dedi.