Yükleniyor

Afgan askerlerine Türkiye'de eğitim veriliyor

NATO, Afganistan'daki eğitim görevinin sona ermesinden kısa bir süre sonra, yurt dışından gelen askerler için ilk eğitim programını başlattı. Özel kuvvetler şimdi en yakın ittifak devleti konumundaki Türkiye’de eğitiliyor.

Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi Kargu'nun ilk ihracatı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, milli ve yenilikçi ürünler geliştiren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, deniz platformları alanından sonra taktik mini insansız hava aracı (İHA) sistemlerinde de ilk ihracat başarısına imza attı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Türk savunma sanayimizin ürettiği ve sahada kendini başarıyla kanıtlayan askeri ürünlerimizi, ihraç etmeye devam edeceğiz" dedi.

İnsansız su üstü araçlar savunma sanayisi için yarışacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak insansız otonom görev icra etme kabiliyetine sahip su üstü araçlarının tasarımını ve prototip üretimini hedefleyen yarışma düzenliyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "İnsansız hava araçlarında edindiğimiz tecrübe ve başarıyı deniz ve kara alanlarında da göstereceğimize inanıyoruz. Bu kapsamda insansız deniz sistemlerine yönelik birkaç ayrı alanda devam eden projelerimize de hız verdik" dedi.

Güvenlik güçlerini seramik zırh koruyacak

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen 100 binden fazla ileri balistik zırh çözümü, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin kullanımına sunuluyor. Olası en yüksek tehditlere karşı koruma sağlayacak balistik koruyucu yelek, tam koruma yeleği, gömlek içi yelek siparişlerinin yarısına yakını teslim edildi. Üretilen balistik zırh plakaları İtalya, Belçika, Polonya, Almanya ve Hollanda güvenlik güçleri tarafından da kullanılmaya başlandı.

ABD'nin muharip askerleri yıl sonuna kadar Irak'tan çekilecek

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD ordusuna bağlı muharip güçlerin yıl sonuna kadar Irak'tan ayrılacağını; eğitim ve danışmanlık desteği veren askerlerin ise Irak'ta görev yapmaya devam edeceğini söyledi.

Tunus'ta darbe girişimi! Cumhurbaşkanı Said ordu desteğiyle yönetime el koyduğunu duyurdu

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle" kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurdu. Tunus Meclis Başkanı Raşit Gannuşi, "Cumhurbaşkanının yasal bir dayanağı olmayan kararları, bir darbedir, anayasayla yorumlamak yanlıştır" diyerek halkı "demokrasiyi yeniden tesis etmek için barışçıl mücadeleye" çağırdı. Görevden alınan Başbakan Hişam el-Meşişi'nin ordu tarafından tutuklandığı iddia edildi. Tunus Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurma yönünde duyurduğu kararın 30 gün için geçerli olacağını bildirdi.

AKINCI irtifa rekorunu kırdı

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), resmi heyetlerin önünde yaptığı uçuşta milli olarak geliştirilen bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizi savunma sanayinde dışa bağımlılıktan kurtarıncaya kadar çalışıcaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “A400M Fasbat Uçak Bakım Tesisleri Açılışı, retrofiti yapılan ilk A400M uçağının teslimi ve Stratejik İşbirliği Anlaşmaları Sertifika Töreni”ne Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı bağlantıyla katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ordumuzun ihtiyaçları kapsamında bu projeyi 14 ay gibi rekor bir sürede tamamladık" ifadelerini kullandı.

MKE AŞ'den Ürdün’e teknoloji transferi

MKE, Ürdün’de yıllık 30’ar milyon mermi ve kovan üretimi, 20 milyon fişek montaj hattı kurulumu gerçekleştirecek. Tüm tezgahların yerli üretim olacağı ihracat, şirketin modern üretim hatları kurup geliştirmesi ve yurt dışına teknoloji transferi yapması açısından önem taşıyor.

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, Gazze'ye yönelik hava saldırısı düzenlendiği doğrulanarak, saldırıda Hamas'a ait bir silah üretim yerleşkesinin vurulduğu ifade edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov: Bizi bu sınava Türk Silahlı Kuvvetleri hazırlamıştı

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Karabağ savaşıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Savaşta Türkiye'nin Azerbaycan'a desteklerinden bahseden Hasanov, ""Savaş, ordu için bir sınavdır. Biz bu sınavı geçtik. Fakat bizi bu sınava Türk Silahlı Kuvvetleri hazırlamıştı. Bizim subaylar Türkiye'de eğitim alıyor, birliklerimiz tatbikat yapıyor. Türk ordusu dünyanın en güçlü ordularından biridir. Bu bizim şansımızdır." dedi.

MKEK için ‘özelleştirmeme’ garantisi

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) anonim şirket olarak yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifine muhalefet partilerinden gelen “özelleştirme” eleştirisi üzerine AK Parti, kurumun özelleştirilmeyeceğinin kanunda net bir şekilde yer alması için önergeyle düzenlemeye gidecek.

Macaristan, AB Liderler Zirvesi'ne polemiklerle damga vurdu

Macaristan Adalet Bakanı Judit Varga, ülkede 18 yaşından küçükleri eşcinselliğe ve cinsiyet değişikliğine "teşvik etmeyi" yasaklayan yasal düzenlemeyi eleştiren Hollanda Başbakanı Mark Rutte'ye tepki gösterdi. AB Liderler Zirvesi'ne de Rutte ile Macar Başbakan Orban arasındaki tartışma damga vurdu. Orban'a yasa nedeniyle tepki gösteren Rutte, "Viktor, bunu yapıyorsan neden halen AB'de kalıyorsun?" sorusunu yöneltti. Orban ise yasanın yanlış anlaşıldığı cevabını verdi.

AB zirvesinde kritik Türkiye açıklamaları

AB zirvesinde liderlerin, Türkiye ile göç, sağlık, iklim, terörle mücadele ve bölgesel meselelerde yüksek düzeyli diyalog hazırlıklarını not ettiği bildirildi. Türkiye'de bulunan Suriyeliler için AB tarafından sağlanacak finansman için resmi bir teklifin gecikmeksizin sunulması istendi.

Türkiye'den flaş 'SİDA' müjdesi!

Savunma Sanayi Başkanı (SSB) İsmail Demir, mavi vatan savunmasında kritik rol üstlenecek yerli üretim Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA)'nın seri üretimine başlanacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi'nde açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Antalya'da "Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi"ne katıldı. Türkiye'nin tam üye olarak yer almadığı bir AB'nin çekim ve güç merkezi olma hedefine ulaşmasının mümkün olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Karşılaştığımız onca haksızlığa rağmen, yarım asırdır ısrarla ve sabırla sürdürdüğümüz tam üyelik mücadelemizin artık neticelenmesini istiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Miçotakis'e: Özel hattan birbirimizi arayalım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'le NATO Zirvesi'nde yaptığı görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, "Aramızdaki sorunlara üçüncü ülkeleri ve tarafları dahil etmeyelim. Bir problem olduğunda birbirimizi özel hattan direkt olarak arayalım" önerisini sunduğunu açıkladı.

ABD Başkanı Biden: Erdoğan'la pozitif görüşme yaptık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO zirvesinde bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la pozitif ve üretken bir görüşme yaptıklarını söyledi. "Detaylı bir konuşma yaptık birkaç mesele üzerinde. Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum. Ülkelerimiz büyük gündemlere sahip" ifadesini kullandı. NATO'ya büyük desteğini ifade eden Biden, Rusya lideri Putin'e de göz dağı verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den NATO açıklaması: Ukrayna NATO'ya katılıyor!

krayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, NATO'nun Ukrayna'yı ittifaka üye olarak almayı kabul ettiğini açıkladı. ABD Başkanı Joe Biden ise Ukrayna'nın, NATO'ya katılmadan önce ülke içindeki yolsuzluğu bitirmesi ve tüm kriterleri karşılaması gerektiğini söylemişti. Biden ayrıca, Rusya'nın Ukrayna'daki varlığının, Ukrayna'nın NATO'ya girişine engel olmadığını belirtti. Rusya ise duruma tepkili.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan NATO Zirvesi öncesi açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki NATO Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Atatürk Havalimanı'ndan hareket etmeden önce açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Biden ile gerçekleşecek görüşmeye ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biden ile görüşme alanımız çok geniş 24 Nisan, maalesef çok olumsuz bir süreç oldu." dedi. Erdoğan, ABD'den amasız, fakatsız bir yaklaşım görmek istediklerini belirtti.

Terör örgütünün Erbil’deki ayaklanma planı bozuldu! Yakalandılar!

Terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki kırsal bölgelerin ardından kent merkezlerinde faaliyetlerini arttırması üzerine, Irak Kürt yönetimi harekete geçti. Bölücü örgütün, “Barış ve Özgürlük” adı altında Avrupa’dan getirttiği yandaşları aracılığı ile bölgede bir ayaklanma hazırlığı içinde olduğu ortaya çıktı. Kürt yönetiminin PKK’ya yönelik, “Erbil kırmızı çizgimizdir” açıklaması geldi. Eş zamanlı olarak örgütün Suriye kolundaki PYD’nin üç yöneticisinin Erbil’de gözaltına aldığı öğrenildi.

ASELSAN'dan millileştirme hamlesi

Bugüne kadar 750'nin üzerinde ürünü millileştirme başvurusuna açan ASELSAN son üç yılda yaklaşık 400 ürünü millileştirdi. Şirket yurt içi alım oranını yüzde 70'lerin üzerine taşıdı.