Yükleniyor

ABD'den Rusya'ya sert Ukrayna uyarısı!

Karadeniz'de tansiyonu yükselten Rusya ile Ukrayna arasındaki Donbas krizi devam ederken ABD'den konuya ilişkin açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya, pervasız ya da saldırgan bir şekilde hareket ederse bunun bedeli ve sonucu olur." ifadesini kullandı.

ABD 2 savaş gemisini Karadeniz'e gönderiyor!

Amerikan yayın kuruluşu CNN'e konuşan ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili, Ukrayna'ya destek için önümüzdeki haftalarda Karadeniz'e savaş gemileri göndermeyi düşündüklerini söyledi. 1936 tarihli Montrö Sözleşmesi hükümleri gereği, ABD'nin savaş gemilerini Karadeniz'e göndermeden 15 gün önce Türkiye'ye bildirimde bulunması gerekiyor.

Türkiye'nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu!

Türk Polis Teşkilatı, Atak helikopterini envanterine dahil ederek terör ve suçla mücadelede önemli bir aşamaya ulaştı. 28 yaşındaki Pilot Komiser Yardımcısı Özge Karabulut, 9 haftalık eğitimleri başarıyla tamamlayarak Atak helikopterinin kokpitine oturmayı hak etti. Karabulut, bu başarısıyla Türkiye'nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu olarak tarihe geçti.

ABD'li siyaset bilimci Fukuyama'dan Türk SİHA'larına övgü!

Amerikalı siyaset bilimci Francis Fukuyama, Türkiye'nin son yıllarda ürettiği silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) günümüz savaş taktiklerini değiştirdiğine dikkat çekerek, "SİHA'lar 2020'de Türkiye'nin bölgesel bir güç olarak yükselmesine önemli katkı yaptı." ifadesini kullandı.

Cari açığa savunma sanayiinden darbe

İhracatta katma değeri en yüksek sektör savunma sanayii oldu. Türkiye ihracatının kilogram birim fiyatı 1,04 dolar olurken, savunma sanayiinde bu rakam 51,2 dolar olarak gerçekleşti. 2020'nin tamamında 2 milyar 279 milyon dolarlık savunma sanayii ürünü ihraç edilirken, 2023 hedefi ise 10 milyar dolar.

Savunma sanayiindeki 'dönüşüm' altın değerinde

Yerli ve milli projelerin arka planında çok değerli bir dönüşüm de yaşanıyor. Üretilen sistemlerin kara, deniz ve hava versiyonları hızlıca geliştiriliyor... Uzmanlar, bu sürecin envanter, maliyet, lojistik gibi kritik kazanımları olduğu görüşünde.

Samsun Yurt Savunma'dan üniversite öğrencilerine açık davet

Savunma sanayi ile üniversite öğrencilerini buluşturan en önemli platform olan Savunma Teknoloji Günleri'nin (STG'21) ikinci gününde, dünyanın en büyük hafif silah üreticilerinden olan Samsun Yurt Savunma (SYS), yaklaşık 2 saatlik canlı yayınla öğrencilere tanıtıldı. Canlı yayında öğrencilerin sorularını yanıtlayan SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, "Öğrencilerimizin üniversite zamanında savunma sanayisine yönelmelerini, bu alana odaklanmalarını bekliyoruz. Samsun ve İstanbul'daki şirketlerimizin kapıları tüm üniversite öğrencilerimize açık" dedi.

Güvenlik güçlerinin yeni aracı Pars İzci, ihracatta da iddialı

Türkiye'nin zırhlı araç üreticilerinden FNSS'nin güvenlik güçleri için geliştirdiği Pars İzci 6x6 ve 8x8 araçlarla ihracat başarısı hedefleniyor. FNSS, güvenlik güçlerinin zırhlı kara aracı ihtiyacının karşılanmasına yönelik yürütülen Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Projesi (ÖMTTZ) kapsamında geliştirilen Pars 6x6 ve Pars 8x8 araçlarını seri üretim aşamasına getirdi.