Yükleniyor

Biden: Kararımın arkasındayım

Afganistan'ın başkenti Kabil'de yaşanan olaylara seyirci kalmakla eleştirilen ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan'daki son duruma ilişkin bugün Beyaz Saray'da bir açıklama yaptı. "Afganistan ordusunun bile savaşmadığı, Afgan siyasilerinin kaçtığı bir ortamda ABD askerini feda etmem" diyen Biden, kararının net olarak arkasında olduğunu söyledi.

Afganistan düştü, Taliban Kabil’e de girdi

Afganistan başkenti Kabil sınırlarına giren Taliban, 20 yılın ardından bir kez daha ülkeyi ele geçiriyor. Başkentin kenar mahallelerine konuşlanan Taliban birlikleri, iktidar değişiminin “barışçıl” olacağını söylüyor.

Taliban Kabil'e girdi: Afganistan diplomasisi!

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'e girmesi dünya çapında takip ediliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Özbekistan Cumhurbaşkanı ile görüşerek durumla ilgili fikir alırken, Birleşmiş Milletler Taliban'a sivillerin güvenliğinin sağlanması için çağrıda bulundu. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Afganistan'daki durumun, ABD'nin ülke üzerinde yaptığı deneyin sonucu olduğunu belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin "Özel Operasyonlar Aracı" vitrine çıkıyor

6x6 Mayına Karşı Korumalı Araç Tedariki Projesi kapsamında geliştirilen Pars IV 6x6 Özel Operasyonlar Aracı, ilk kez IDEF 2021'de sergilenecek. Araç, yüksek seviye mayın tehditlerinin yanı sıra el yapımı patlayıcı ve tüm yönlerden gelecek balistik tehditlere karşı test edildi. Araçta yer alan 2 bağımsız Sancak Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, eş zamanlı olarak farklı yönlerde belirecek tehditlere karşı gözetleme ve 2 kat etkili ateş gücü sağlıyor.

Afganistan'da tehlike çanları: Taliban hakimiyetini genişletiyor

ABD'nin Afganistan'dan çekilme kararı sonrasında Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Afgan hükümeti karşısında ülkedeki hakimiyetini genişleten Taliban, başkent Kabil'i tehdit eder hale geldi. Her gün kontrol ettiği noktaları artıran Taliban'ın 'Afganistan hükümeti tarafından durdurulabileceğini' açıklayan ABD, bugün tüm vatandaşlarına ülkeden derhal çıkma çağrısı yaptı ve Kabil'deki büyükelçiliğin tahliyesi için 3 bin asker göndereceğini duyurdu. Taliban ise Heraz ve Gazne'yi ele geçirerek Kabil ile arasındaki mesafeyi sadece 150 km'ye düşürdü.

MSB açıkladı: 1 asker şehit düştü

MSB, Irakın kuzeyindeki Pençe-Şimşek operasyon bölgesindeki üs bölgesine PKKlı teröristlerce yapılan havan saldırısı sonucu bir askerin şehit olduğunu bildirdi. Bakanlık, Irakın kuzeyindeki Pençe-Şimşek operasyon bölgesindeki üs bölgesine PKKlı teröristlerce yapılan havan saldırısı sonucu bir askerin şehit olduğunu bildirdi.

İTÜ'nün otonom gemi çalışması suya indi

İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde yürütülen çalışmalar kapsamında 4,5 metre uzunluğundaki test gemisiyle daha önce gerçekleştirilen sayısal simülasyon sonuçları doğrulandı. Model ölçekli gemi uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor. Geminin tüm dinamiklerinin önceden hesap edilmesiyle gemi manevra sırasında hedef konuma en kısa sürede ve en kısa yoldan otonom sevk edilebiliyor. İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Doç. Dr. Ömer Kemal Kınacı, "İnsan gözetimi altında otonom hareket edebilen gemilerle kaza riskleri asgari düzeye inecektir. İşin askeri tarafına bakacak olursak, otonom gemiler görevli askeri personelimizin korunması demektir" dedi.

Aksungur İHA, 1000 uçuş saatini tamamladı

ANKA platformundan yola çıkarak 18 ay gibi kısa sürede geliştirilen, yüksek faydalı yük kapasitesi ile kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri gerçekleştirme kapasitesine sahip Aksungur İHA sahada 1000 saatlik uçuşa ulaştı.

Dışişleri'nden ABD'ye 'Afgan göçmen' tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, ABD'nin açıkladığı “ABD İçin Çalışan Afganlar ve Ailelerine Yönelik Göçmen Kabul Programı” hakkındaki soruya, "ABD'nin açıklaması bölgemizde büyük bir göç krizine neden olacak ve göç yollarında Afganların acılarını artıracaktır" yanıtını verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına tepki gösterdi.

Afgan askerlerine Türkiye'de eğitim veriliyor

NATO, Afganistan'daki eğitim görevinin sona ermesinden kısa bir süre sonra, yurt dışından gelen askerler için ilk eğitim programını başlattı. Özel kuvvetler şimdi en yakın ittifak devleti konumundaki Türkiye’de eğitiliyor.

Taşınabilir Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemi Kargu'nun ilk ihracatı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, milli ve yenilikçi ürünler geliştiren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ, deniz platformları alanından sonra taktik mini insansız hava aracı (İHA) sistemlerinde de ilk ihracat başarısına imza attı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Türk savunma sanayimizin ürettiği ve sahada kendini başarıyla kanıtlayan askeri ürünlerimizi, ihraç etmeye devam edeceğiz" dedi.

İnsansız su üstü araçlar savunma sanayisi için yarışacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak insansız otonom görev icra etme kabiliyetine sahip su üstü araçlarının tasarımını ve prototip üretimini hedefleyen yarışma düzenliyor. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "İnsansız hava araçlarında edindiğimiz tecrübe ve başarıyı deniz ve kara alanlarında da göstereceğimize inanıyoruz. Bu kapsamda insansız deniz sistemlerine yönelik birkaç ayrı alanda devam eden projelerimize de hız verdik" dedi.

Güvenlik güçlerini seramik zırh koruyacak

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen 100 binden fazla ileri balistik zırh çözümü, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin kullanımına sunuluyor. Olası en yüksek tehditlere karşı koruma sağlayacak balistik koruyucu yelek, tam koruma yeleği, gömlek içi yelek siparişlerinin yarısına yakını teslim edildi. Üretilen balistik zırh plakaları İtalya, Belçika, Polonya, Almanya ve Hollanda güvenlik güçleri tarafından da kullanılmaya başlandı.

ABD'nin muharip askerleri yıl sonuna kadar Irak'tan çekilecek

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ABD ordusuna bağlı muharip güçlerin yıl sonuna kadar Irak'tan ayrılacağını; eğitim ve danışmanlık desteği veren askerlerin ise Irak'ta görev yapmaya devam edeceğini söyledi.

Tunus'ta darbe girişimi! Cumhurbaşkanı Said ordu desteğiyle yönetime el koyduğunu duyurdu

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, "ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle" kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurdu. Tunus Meclis Başkanı Raşit Gannuşi, "Cumhurbaşkanının yasal bir dayanağı olmayan kararları, bir darbedir, anayasayla yorumlamak yanlıştır" diyerek halkı "demokrasiyi yeniden tesis etmek için barışçıl mücadeleye" çağırdı. Görevden alınan Başbakan Hişam el-Meşişi'nin ordu tarafından tutuklandığı iddia edildi. Tunus Cumhurbaşkanlığı, Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurma yönünde duyurduğu kararın 30 gün için geçerli olacağını bildirdi.

AKINCI irtifa rekorunu kırdı

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), resmi heyetlerin önünde yaptığı uçuşta milli olarak geliştirilen bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizi savunma sanayinde dışa bağımlılıktan kurtarıncaya kadar çalışıcaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “A400M Fasbat Uçak Bakım Tesisleri Açılışı, retrofiti yapılan ilk A400M uçağının teslimi ve Stratejik İşbirliği Anlaşmaları Sertifika Töreni”ne Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı bağlantıyla katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ordumuzun ihtiyaçları kapsamında bu projeyi 14 ay gibi rekor bir sürede tamamladık" ifadelerini kullandı.

MKE AŞ'den Ürdün’e teknoloji transferi

MKE, Ürdün’de yıllık 30’ar milyon mermi ve kovan üretimi, 20 milyon fişek montaj hattı kurulumu gerçekleştirecek. Tüm tezgahların yerli üretim olacağı ihracat, şirketin modern üretim hatları kurup geliştirmesi ve yurt dışına teknoloji transferi yapması açısından önem taşıyor.

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, Gazze'ye yönelik hava saldırısı düzenlendiği doğrulanarak, saldırıda Hamas'a ait bir silah üretim yerleşkesinin vurulduğu ifade edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanı Hasanov: Bizi bu sınava Türk Silahlı Kuvvetleri hazırlamıştı

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Karabağ savaşıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Savaşta Türkiye'nin Azerbaycan'a desteklerinden bahseden Hasanov, ""Savaş, ordu için bir sınavdır. Biz bu sınavı geçtik. Fakat bizi bu sınava Türk Silahlı Kuvvetleri hazırlamıştı. Bizim subaylar Türkiye'de eğitim alıyor, birliklerimiz tatbikat yapıyor. Türk ordusu dünyanın en güçlü ordularından biridir. Bu bizim şansımızdır." dedi.

MKEK için ‘özelleştirmeme’ garantisi

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) anonim şirket olarak yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifine muhalefet partilerinden gelen “özelleştirme” eleştirisi üzerine AK Parti, kurumun özelleştirilmeyeceğinin kanunda net bir şekilde yer alması için önergeyle düzenlemeye gidecek.

Macaristan, AB Liderler Zirvesi'ne polemiklerle damga vurdu

Macaristan Adalet Bakanı Judit Varga, ülkede 18 yaşından küçükleri eşcinselliğe ve cinsiyet değişikliğine "teşvik etmeyi" yasaklayan yasal düzenlemeyi eleştiren Hollanda Başbakanı Mark Rutte'ye tepki gösterdi. AB Liderler Zirvesi'ne de Rutte ile Macar Başbakan Orban arasındaki tartışma damga vurdu. Orban'a yasa nedeniyle tepki gösteren Rutte, "Viktor, bunu yapıyorsan neden halen AB'de kalıyorsun?" sorusunu yöneltti. Orban ise yasanın yanlış anlaşıldığı cevabını verdi.

AB zirvesinde kritik Türkiye açıklamaları

AB zirvesinde liderlerin, Türkiye ile göç, sağlık, iklim, terörle mücadele ve bölgesel meselelerde yüksek düzeyli diyalog hazırlıklarını not ettiği bildirildi. Türkiye'de bulunan Suriyeliler için AB tarafından sağlanacak finansman için resmi bir teklifin gecikmeksizin sunulması istendi.

Türkiye'den flaş 'SİDA' müjdesi!

Savunma Sanayi Başkanı (SSB) İsmail Demir, mavi vatan savunmasında kritik rol üstlenecek yerli üretim Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA)'nın seri üretimine başlanacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi'nde açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Antalya'da "Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi"ne katıldı. Türkiye'nin tam üye olarak yer almadığı bir AB'nin çekim ve güç merkezi olma hedefine ulaşmasının mümkün olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Karşılaştığımız onca haksızlığa rağmen, yarım asırdır ısrarla ve sabırla sürdürdüğümüz tam üyelik mücadelemizin artık neticelenmesini istiyoruz" dedi.